Heslo tohtoročnej Valentínskej kvapky krvi má osloviť hlavne prvodarcov a mladú generáciu.  Darovať krv môže každý zdravý človek.

Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc pripravili už 18. ročník celoslovenskej kampane Valentínska kvapka krvi, ktorá potrvá od 14. februára až do 21. marca. Cieľom je osloviť predovšetkým prvodarcov a čo najširšiu populáciu mladých ľudí, ktorú sa týmto spôsobom snaží vychovávať k pravidelnému darcovstvu krvi. Do kampane sa okrem stredných a vysokých škôl zapoja aj viaceré firmy a organizácie.

Potreba krvi je veľká a jej darovanie bezpečné a jednoduché. Základnými kritériami pre darovanie krvi sú vek od 18 do 60 rokov, telesná hmotnosť minimálne 50kg a nesmiete mať hepatitídu typu B a C, vírus HIV (AIDS) či iné závažné a chronické ochorenia. Muži môžu darovať krv každé tri mesiace, ženy každé štyri.

Na odber krvi určite nechoďte na lačno. Veľmi dôležité je, aby ste už niekoľko hodín pred odberom pili dostatočné množstvo tekutín a jedli najmä ľahké, nemastné jedlá, nefajčili a nepili alkohol. Deň pred odberom sa nevystavujte nadmernej fyzickej alebo psychickej námahe, doprajte si oddych a dobre sa vyspite. Váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi.

Krv môžete darovať na mobilných transfúznych odberoch, na pracoviskách Národnej transfúznej služby a na hematologicko-transfúznych oddeleniach počas odberových dní. Národná transfúzna služba vo Fakultnej nemocnici s Poliklinikou F. D.  Roosevelta je k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 7 – 14 hodiny, v utorok až do 17 hodiny.

Všetky bližšie informácie nájdete aj na www.ntssr.skwww.redcross.sk