Za málo peňazí veľa muziky. Kto by to tak nechcel, hlavne ak potrebuje tlačiť rýchlo, lacno a kvalitne. Znie to pekne, je to však možné? 

Všeobecne platí, že čím väčší počet kusov tlačíte, tým vyššie sú vaše celkové náklady, ale cena za kus sa môže výrazne znížiť pri väčších množstvách. Okrem toho, lacná tlač nemusí zákonite znamenať, že je potrebné obetovať kvalitu.

Tipy na tlač reklamných materiálov, ak máte malý rozpočet

Ako to už v živote býva – čo si zaplatíte, to obvykle aj dostanete. Kde teda ušetriť, ak chcete reprezentatívny výsledok? Celkové náklady na výrobu a tlač reklamných materiálov viete trochu znížiť, ak si podklady na tlač pripravíte vo vlastnej réžii.

Dokonca ak aj nemáte žiadne skúsenosti s grafickými návrhmi, nemusíte vešať hlavu. Skúste si vybrať z hotových šablón a tie prispôsobiť podľa potreby. Nebude to síce najoriginálnejšie riešenie, ale z estetickej stránky pravdepodobne obstojí. To isté platí aj o príprave textov, fotografií a obsahu. Ak si trúfate, môžete skúsiť vynechať profesionálneho copywritera a fotografa a ušetriť tak ďalšie peniaze.

Podklady máte hotové, a čo ďalej?

Ak aj prípravu podkladov na tlač zveríte do rúk odborníkov, alebo ste ju zvládli sami, nasleduje ďalší krok. Teraz si potrebujete vybrať, aká technológia tlače je pre vás najvhodnejším a najekonomickejším riešením.

Rozhodujte sa podľa toho, aký náklad potrebujete, ako rýchlo, ale i aký kvalitný má byť hotový produkt. V zásade sa ponúkajú dve riešenia: digitálna a ofsetová tlač.

Výhody digitálnej tlače a kedy sa viac oplatí ofsetová tlač

Tlačí vás čas a nepotrebujete veľké množstvá? Riešením by mohla byť digitálna tlač. Svoju objednávku môžete mať v rukách doslova o niekoľko sekúnd, dokonca sú možné i malé počty kusov a personalizované verzie. Čo sa týka kvality, je na tom trošku horšie ako ofsetová tlač, hlavne pri veľkých farebných poliach, no v niektorých prípadoch je to zanedbateľný faktor.

Ofsetová tlač je technologicky náročnejšia, vyžaduje si väčší rozpočet a viac času na impozíciu, osvit tlačových platní a skúšobné výtlačky. Preto sa oplatí až pri viacerých kópiách. Pri väčších nákladoch je cena jedného hárku podstatne nižšia ako pri digitálnej tlači a aj kvalita tlače je lepšia ako pri digitálnych výtlačkoch. Ak potrebujete personalizované výtlačky, nevýhodou ofsetovej tlače je to, že si vyžaduje osvit nových platní, čo opäť zvyšuje náklady.

Malé a stredné náklady, najmä personalizované, tlačte digitálne. Ofsetová tlač sa vyplatí pri veľkých nákladoch, kedy potrebujete zároveň prémiovú kvalitu.

Nerobte tieto chyby

V snahe čo najviac ušetriť vás to môže zvádzať vyberať si čo najlacnejší, tenký papier. Nešetrite ani na kvalite tlače, pretože lacno vyzerajúce reklamné materiály sú vyhodenými peniazmi. Výsledky prinášajú dobre vyzerajúce letáky, brožúry a ďalšie tlačoviny.

U nás v justprint sa môžete spoľahnúť na to, že vám ochotne poradíme a spoľahlivo, kvalitne a efektívne vytlačíme všetko, čo potrebujete.