Kvízomaty. V posledných mesiacoch sa objavujú čoraz častejšie v krčmách a pohostinstvách. Ide o reakciu prevádzkovateľov výherných automatov na stúpajúci tlak na reguláciu hazardu v obciach. Sú však legálne alebo je ich prevádzkovanie za hranicami zákona?

Kvízomaty sa začali v slovenských krčmách a pohostinstvách objavovať až v posledných troch rokoch. Od 1. januára 2017 vstúpila do platnosti novela zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Na jej základe malo dôjsť k presunutiu výherných automatov z krčiem a pohostinstiev do herní.

Cieľom tejto úpravy bolo sústrediť hazardné hry na jedno miesto. V herniach by bolo možné lepšie kontrolovať hráčov a zároveň sťažiť dostupnosť hazardu mladistvým alebo osobám so sklonom k závislosti na hraní. Zmenou zákona došlo k radikálnemu zníženiu herných automatov. Tie dovtedy boli takmer v každom pohostinstve na dedine. Takýto krok sa samozrejme nepáčil prevádzkovateľom výherných automatov, ktorí následne prišli s riešením v podobe kvízomatov.

Čo sú to kvízomaty a ako sa na ne pozerá zákon?

Kvízomaty sú typom výherných automatov, ktoré pôsobia dojmom vedomostnej súťaže. Hráč totiž odpovedá na kvízové otázky. Týmto spôsobom sa snažia odlíšiť od klasických herných automatov, ktoré sú regulované zákonom.

Na postupný rozmach kvízomatov štát reagoval opäť sprísnením podmienok na prevádzkovanie hazardných hier a do platnosti vstúpil zákon č. 30/2019 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Novela zákona definovala okrem iného aj to, čo je resp. nie je možné považovať za hazardnú hru.

Úpravou spomínaného zákona sa kvízomaty definitívne zaradili na úroveň výherných automatov. Potvrdzujú to aj slová riaditeľa Úradu pre kontrolu hazardných hier Radka Kuruca “Chceme zdôrazniť, že kvízomaty sú hazardnými hrami, na ktorých prevádzkovanie musí vydať náš úrad licenciu.”

Za prevádzkovanie kvízomatov hrozia vysoké pokuty

Na základe zmeny zákona začal Úrad pre kontrolu hazardných hier vykonávať sériu kontrol v podnikoch. Len za október a november 2019 sa podarilo odhaliť takmer 400 kvízomatov. Cieľom bolo získať prehľad o existencii týchto druhov výherných automatov, ale aj potvrdiť ich prevádzkovanie bez licencie. Razia tiež odhalila, že za sieťou kvízomatov stoja podnikatelia z rôznych krajín vrátane štátov mimo Európskej únie (napríklad Singapur či Bosna a Hercegovina).

V priebehu roku 2020 kontroly pokračujú. Doteraz ich bolo vykonaných vyše 700, v rámci ktorých bolo zaistených a zapečatených zhruba 800 kvízomatov. Zároveň padli aj prvé trestné oznámenia za nepovolenú prevádzku lotérií a iných hazardných hier. V prípade dokázania viny hrozia páchateľom z tejto trestnej činnosti nepodmienečné tresty v rozsahu 12 až 15 rokov.

Obchodní zástupcovia, ktorí sa snažia kvízomaty na Slovensku rozšíriť, používajú pri ich propagácii klamlivé informácie. Prevádzkovateľov krčiem a pohostinstiev zavádzajú o legálnosti svojho produktu s tým, že v Čechách alebo v Poľsku sú tieto typy výherných automatov legálne.

Nanešťastie sa tak prevádzkovatelia podnikov s kvízomatmi vystavujú riziku vysokej pokuty. Zákon ich totiž považuje za osoby napomáhajúce prevádzkovaniu nelegálnych hazardných hier následkom čoho im hrozí pokuta vo výške od 20 tisíc do 500 tisíc eur.

Negatívny dopad regulácie výherných automatov?

Regulácia hracích automatov sa uberá dvoma smermi. Na jednej strane je to liberalizácia trhu online kasín, keďže tento rok mohli prvý krát v histórii spustiť online kasína aj súkromné spoločnosti. Zoznam online kasín, ktoré získali oficiálnu licenciu nájdete napríklad na stránke oficialnekasina.sk.

Na druhej strane je to čoraz väčšia regulácia a sprísňovanie podmienok pre prevádzkovateľov hracích automatov v kamenných prevádzkach. Čoraz väčšiu právomoc v regulácii hazardu získavajú aj obce, ktoré dokážu hazard na svojom území zakázať oveľa jednoduchšie, ako tomu bolo v minulosti.

Pred narastajúcou reguláciou hazardu na Slovensku varujú aj viacerí prevádzkovatelia legálnych herní a online kasín. Podľa nich by sa mali mestá vyvarovať celoplošného zákazu hazardu. Takýto krok by spôsobil vznik rôznych nelegálnych herní. Ako príklad uvádzajú mesto Viedeň, kde k práve úplnému zákazu hazardu došlo. Výsledok však bol opačný, než by si obyvatelia mesta želali. Začali vznikať nelegálne prevádzky, v ktorých sa sústredila neregulovaná ponuka hracích automatov. Viac o tom písala aj Asociácia zábavy a hier v tomto článku.

Hazardné hry by podľa prevádzkovateľov mali zostať sústredné v legálnych herniach s licenciou, kde je možné lepšie kontrolovať hráčov a eliminovať tak prítomnosť mladistvých alebo závislých osôb. Dôležitú úlohu v boji proti nelegálnemu hazardu tak zohráva aj úplné odstránenie kvízomatov z pohostinstiev a krčiem na Slovensku.