Pohlavné choroby nie je možné len tak voľne chytiť. Tvrdenia o syfilise a kvapavke na plážovom kúpalisku sú tak len ďalšou fámou.

V bazénoch banskobystrického kúpaliska má byť rozšírená kvapavka a syfilis. Redakcia BBonline.sk dostala v tomto smere viacero podnetov a toto tvrdenie sa začína rozširovať aj u širokej verejnosti. Po klebetách o zvyšovaní vstupného však ide o ďalšie vymyslené tvrdenie. Pohlavné choroby nie je možné len tak voľne chytiť.

Či už kvapavka alebo syfilis sa rozširujú iba pohlavným stykom (vaginálnym, análnym, orálnym), takže človek, ktorý sa nechová promiskuitne resp. sa chráni pri sexe, tieto choroby nedostane. Jednou z rozšírených fám je aj tvrdenie, že je možná nákaza zo záchodovej dosky, ale ani to sa nezakladá na pravde. Jedinou možnosťou je v prípade syfilisu tesný kontakt s človekom, ktorý je nakazený a má syfilickú vyrážku.

Plážové kúpalisko je tak v tomto smere bezpečné a nákazy sa návštevníci obávať nemusia. Samo o sebe nemajú v bazénoch s chemicky ošetrovanou vodou veľkú šancu na prežitie akékoľvek baktérie.