V minulosti sa používal prevažne typ vykurovania pomocou radiátorov. Hoci tento systém má svoje výhody, vývoj ide ďalej a dnes sa často používa iný spôsob. Tým je podlahové kúrenie.

Jedná sa o systém kde sa zohrieva teleso podlahy a tým dosahujeme zvýšenie teploty v miestnosti. Oproti klasickému vykurovaniu pomocou radiátorov má viacero výhod. V prípade teplovodného podlahového kúrenia sa samotné médium zohrieva na nižšiu teplotu. Toto má okrem iného vplyv aj na zdravie. V prípade vykurovania radiátormi sa viac víri vzduch a tým aj prach. Toto potom negatívne vplýva na ľudské zdravie, hlavne na dýchanie.

Pre niekoho je tiež veľmi dôležitá estetická funkcia a tým je absencia vykurovacieho telesa – radiátora v miestnosti. Nevýhodou naopak je vyššia počiatočná investícia do podlahového kúrenia. Radiátory majú tiež ďalšiu výhodu ktorou je rýchlejšia regulácia. Ak teda potrebujeme z nejakého dôvodu rýchlo zmeniť teplotu v dome alebo miestnosti, klasické kúrenie radiátormi je na toto určite vhodnejšie.

Typickým príkladom môže byť kúrenie na chate kde prichádzame iba raz do týždňa. Ak používame tradičné vykurovanie radiátormi, vieme dosiahnuť zvýšenie teploty na požadovanú teplotu za niekoľko hodín. Naopak pri podlahovom kúrení je oveľa väčšia zotrvačnosť. Požadovanú teplotu dosiahneme kľudne aj v priebehu až niekoľkých dní. Zároveň platí, že aj dosiahnutú teplotu drží podlahové kúrenie oveľa dlhšie.

S realizáciou podlahového vykurovania priamo súvisí aj vytvorenie liateho poteru. Na tie sa dnes najčastejšie používa anhydritový samonivelačný poter. V prípade že staviame nový rodinný dom alebo bytový dom, ideálne je spojiť tieto dva technologické kroky do jedného a tým dosiahnuť úspory ako finančné tak aj časové. Na trhu existujú firmy ktoré Vám zabezpečia komplet položenie vykurovacej technológie a zároveň aj liatu podlahu na kľúč so všetkými potrebnými materiálmi.