V Selciach pri Banskej Bystrici sa v sobotu 8. júna uskutoční už 8. ročník Kutliarskeho dňa. Inak, ak sa pýtate, prečo „kutliarskeho“, keď sa tam súťaží vo varení držkového gulášu, tak preto, lebo Selčanov volajú kutliari. Kedysi si radi vyvárali držkový – kutlový guľáš. Držky sú po selčiansky kutle. Aj tento rok bude o putovný pohár súťažiť 15 družstiev.

kutliari_selceProgram dňa bude už tradične pestrý a tentoraz obohatený o veľmi zaujímavú sprievodnú akciu – pokus o zápis do Knihy slovenských rekordov – v promenáde starých a historických kočíkov! Inšpiráciou pre Janku Nékyovú, rodenú Selčianku, ktorá iniciovala už viacero slovenských rekordov,  bola vlaňajšia výstava starých kočíkov v Gazdovskom dvore, ktorý každoročne v rámci Kutliarskeho dňa zriadi pani Želka Patrášová.

„Kočíky zozbierala z padlášov obyvateľov obce a mala ich tam vlani asi dvadsaťštyri. Najstarší z nich mal 70 rokov! Ona tam vždy vystavuje úžasné historické staré veci, kúsok nášho dedinského folklóru.  A tak mi napadlo, že tento rok spravíme promenádu a zapíšeme zaujímavý rekord. Teta Želka už má pripravených asi 50 kočíkov a prísť môže každý, kto má doma starý kočík. Prezentácia v parku nad pódiom sa začína o 13. hodine. Podmienkou je, že kočíky musia byť najmladšie z roku 1999. A môžu to byť aj kočíky pre bábiky,“ hovorí Janka Nékyová, ktorá pripravuje na Kutliarsky deň aj rôzne enviro hry pre deti. „Budeme robiť s deťmi bocianov z PET fliaš a po promenáde ich budeme dražiť. Vydražené peniaze sa použijú na rozvoj envirovýchovy v materskej a základnej škole v Selciach.“

Kutliarsky deň  v Selciach začína o 11.45 hodine a je to nesporne výzva pre všetkých, ktorí chcú príjemne, veselo a netradične stráviť druhú júnovú sobotu.