Kúpele Sliač by sa mali začať rekonštruovať už budúci rok. Plánuje to vláda, pomôcť majú eurofondy. Návštevníkov i miestnych sme sa pýtali, ako plán na obnovu dnes zanedbaného kúpeľného areálu vnímajú.

Podľa riaditeľa sú kúpele v akútnom stave a ich rekonštrukciu treba vykonať čo najskôr: „Ak to neurobíme teraz, kúpele stratia akúkoľvek víziu do budúcnosti. Technický stav budov je v hodine dvanástej,“ uviedol pre RTVS Martin Beňuch, predseda predstavenstva a riaditeľ spoločnosti Kúpele Sliač a.s.

Kúpele Sliač

Rekonštrukcia kúpeľov by mala byť financovaná akciovou spoločnosťou Ministerstva hospodárstva, MH Manažment, ktorá je aj ich väčšinovým vlastníkom.

Minister Richard Sulík sa pre RTVS vyjadril, že obnova prevýši sumu 30-miliónov eur. Peniaze na projekt by ministerstvo malo získať z eurofondov, a to z takzvaného európskeho plánu obnovy.

Prostredie krásne, budovy schátrané

Väčšina domácich aj hostí sa zhodne na tom, že kúpele je potrebné rekonštruovať. Nachádzajú sa v nádhernom prostredí a disponujú aj prírodným bohatstvom. Ich obnova môže preto mať turistický potenciál.

Kúpele Sliač

Magdaléna kedysi bývala v blízkosti kúpeľov. Dnes pracuje ako pokladníčka na ich parkovisku. Rodáčka zo Sliača porovnáva aktuálnu situáciu s minulosťou.

„Dá sa povedať, že kúpele zomreli. Je to tu prázdne a schátrané. Návštevníkov je strašne málo, oproti tomu koľko ich bývalo. Dvadsať rokov dozadu sem chodilo aj veľa Nemcov. Teraz tu máte možno jedného, ktorý sem síce príde, ale už sa nikdy viac nevráti.“

Kúpele Sliač

Na druhej strane, čašníčka Sára, pracujúca v kúpeľnej kaviarni tvrdí, že zvyčajne má dosť hostí, aj keď teraz sú ich počty obmedzené kvôli protiepidemickým opatreniam. Rekonštrukciu vníma taktiež pozitívne: „Myslím si, že rekonštrukcia kúpeľom pomôže. Napriek tomu v akom sú stave, sem chodí dosť ľudí. Keď budú vynovené, bude ich tu ešte viac.“

Kúpele Sliač kvôli pandémii koronavírusu aktuálne poskytujú služby len pacientom zdravotných poisťovní. Tí majú zabezpečené ubytovanie v Hoteli Palace. Procedúry majú v dvestopäťdesiat metrov vzdialenom Kúpeľnom dome. Vopred dohodnuté skupiny ľudí majú v letných mesiacoch možnosť ubytovať sa aj v Hoteli Poľana. Mnohé ďalšie kúpeľné domy však nie sú v prevádzkovom stave a chátrajú.

Kúpele Sliač

„Prostredie je veľmi pekné, až na to, že tu všetko chátra. Len Hotel Palace je v ako takom stave, ale ostatné budovy nie. Rekonštrukciu treba urýchlene spraviť,“ vyjadril sa nám manželský pár pochádzajúci z Bratislavy.

V kúpeľoch Sliač im chýba najmä väčší wellness bazén. Myslia si, že by sa doň oplatilo investovať. „Myslím, že keby postavili wellness bazén a opravili kúpeľné domy, chodili by sem aj zahraniční hostia. Bola by to zlatá baňa, ktorá by mohla zarobiť viac ako automobilka,“ dodáva návštevníčka.

Napriek ich aktuálnemu stavu, sa niektorí návštevníci do kúpeľov Sliač veľmi radi vracajú. „Ja som tu veľmi spokojná. Sliač sú moje obľúbené kúpele a som už tu šiesty krát. Inde ani nechcem ísť, lebo sú tu výborné procedúry, krásne prostredie a personál na jednotku s hviezdičkou. Veľmi sa teším, že už bude aj rekonštrukcia. Nebude mi vadiť, ak bude vstup drahší, aj keď si to možno nebudem môcť dovoliť. Treba totiž myslieť na budúcnosť a na to, aby ľudia mali aj naďalej prístup ku vzácnym prameňom, ktoré tu sú,“ hovorí Katarína zo Šiah.

Kúpele si obľúbila aj Dagmara z Poľska, ktorá sa do nich vracia pravidelne aj s rodinou. Ich retro štýl jej nevadí, na rekonštrukciu sa však teší a rada sa príde pozrieť aj na jej výsledok.

Kúpele Sliač

Slávna minulosť, úpadok za posledných tridsať rokov

História sliačskych kúpeľov siaha až do polovice 13. storočia. Z tohto obdobia pochádza prvá písomná zmienka o ich liečivých prameňoch, pričom kúpele na Sliači fungujú už od 16. storočia. Známymi sa stali vďaka svojím piatim prameňom, ktoré preukázateľne liečia najmä srdcovo-cievne ochorenia. Ich technický stav sa výrazne zhoršuje približne od privatizácie v 90. rokoch.

Kúpele Sliač

V minulosti ich navštívili aj mnohé známe osobnosti, napríklad pápež Pius II., kráľ Matej Korvín, Ľudovít Štúr či Tomáš Garrique Masaryk. Banskobystrický hudobný skladateľ Ján Cikker mal ku kúpeľom blízky vzťah a venoval im aj operu.