Aj keď horúce letné dni ešte striedajú chladnejšie a daždivé, leto sa nezadržateľne blíži a k nemu neodmysliteľne patrí aj aktívny oddych pri vode. Kúpaliská v blízkom okolí sa aj túto sezónu pokúsia poskytnúť služby pre relax nielen miestnych obyvateľov.

Banskobystrické termálne kúpalisko Aqualand vlani čiastočne zmenilo svoju tvár. Foto: aqualandbb.eu

Banskobystrické plážové kúpalisko Aqualand Banská Bystrica otvorí letnú sezónu 26. mája 2012. „Tento termín sme vybrali vzhľadom na počasie, ale aj vzhľadom na to, že kúpalisko Kováčová bude zatvorené. Komunikujeme s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva a práve dnes sme podali žiadosť na spustenie prevádzky. Veríme, že ku dňu plánovaného spustenia budú všetky vzorky vody v poriadku,“ hovorí konateľ spoločnosti Aqualand Banská Bystrica Juraj Sninský.

Návštevníkov čaká v tomto roku niekoľko noviniek, prevádzkovateľ pracuje aj na odstránení vlani vytknutých nedostatkov, k čomu ho aj mesto zaviazalo. „Najvýraznejšiu zmenu pocítia seniori pri starej 50-tke, ktorú otvoríme v júni. Treba tam urobiť kompletnú rekonštrukciu, pretože bazén bol vo veľmi zlom stave. Stavebné úpravy budú ukončené úplne novým povrchom a ľudia už nebudú chodiť po starom betóne. Pribudne tu aj počet lehátok,“ približuje Sninský. Nielen lehátka, ale naďalej aj šúchačka, tobogány či ihrisko pre plážový volejbal budú v cene vstupného. Tento rok bude počas sezóny v cene aj možnosť využitia futbalových mini ihrísk, keď na nich zrovna nebudú prebiehať organizované zápasy. Cena vstupného sa ale zvýši. Konkrétne na 4 eurá na deň pre dospelú osobu a 2,50 eur pre deti a dôchodcov – Od začiatku leta už 4,50 a 2,70 €.

Zlepšiť by sa mali aj ďalšie služby. Zrekonštruované budú súčasné záchody a pribudnú aj ďalšie sociálne zariadenia. Prevádzkovateľovi sa podarilo pripraviť aj tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečí, že v detských bazénoch bude stabilne teplota vody okolo 28 až 30 stupňov. Pribudnú občerstvovacie zariadenia, pričom najväčšie občerstvovacie stredisko prejde na samoobslužný systém. Pribudne napríklad aj čerstvá pizza a na pirátskej lodi na ostrove jazera sa zas môžete tešiť na grilované špeciality. V jazere si pritom budete môcť opäť aj zaplávať, chýbať nebude piesočnatá pláž. „Jazero bolo pred sezónou vypustené a vyčistené. V tejto chvíli finišuje napúšťanie. Od polovičky júna by sme ho chceli mať v stave, aby vody v ňom boli upravené na kúpanie,“ vysvetlil Sninský.

Na Kováčovú opäť o rok

Kúpalisko v Kováčovej už vo svojej pôvodnej podobe neuvidíte. O jeho zmene na aquapark sa hovorí už niekoľko rokov. Hospodárska kríza jeho výstavbu na čas oddialila, ale zmodernizovaný komplex bude k dispozícii návštevníkom už budúci rok. Pre rekonštrukciu je tak v tomto roku areál Holidaypark Kováčová uzavretý.

Naopak už od minulého týždňa je otvorené malé, ale mnohými Banskobystričanmi obľúbené termálne kúpalisko v areáli Kúpeľov Sliač, kde ale nezabudnite, že piatky sú vždy sanitárne dni.

Možnosti v regióne

Kúpalisko Aqualand Banská Bystrica (od 26.5.)
Plaváreň Štiavničky (otvorené, letná odstávka 30.7. – 10.8.)

15 km – Wellness a Spa Hotela Kaskády (otvorené)
17 km – Letné termálne kúpalisko Sliač (otvorené)
26 km – Kúpalisko Neresnica, Zvolen (od 24. 6.)
28 km – Letné kúpalisko Strelníky (od 1. 7.)
37 km – SPA&AQUAPARK Turčianske Teplice (otvorené)
37 km – Termálne kúpalisko Vieska, Turčianske Teplice (od júna)
50 km – Termálne kúpalisko Katarína Kremnica (od konca mája)
58 km – Vodný Raj Vyhne (otvorené)
60 km – Aquatermal Dolná Strehová (od 18.5.)
63 km – Thermal Park Bešeňová (otvorené)
78 km – Kúpalisko Dudinka, Dudince (od 26.5.)
80 km – Aquapark Tatralandia, Liptovský Mikuláš (otvorené)