Spevák, skladateľ a gitarista Dominik Lauko, umeleckým menom LAUKO, sa širšej verejnosti predstavil pred šiestimi mesiacmi singlom Mesto pod Urpínom, ktorý zarezonoval nielen na lokálnej úrovni, ale našiel si cestu k poslucháčom z celého Slovenska.

V týchto dňoch Dominik Lauko prichádza s ďalším videoklipom ku skladbe Ku hviezdam a zároveň s ním zverejňuje prostredníctvom streamovacích platforiem debutové EP s názvom 22. Päť piesňové dielo obsahuje aktuálnu tvorbu speváka a reflektuje jeho pohľad na svet inšpirovaný osobnými skúsenosťami.

Tvorivé momenty sa v životoch skladateľov a textárov zjavujú náhodne a nárazovo a zastihnú ich neraz v neobvyklých rozpoloženiach.

„Črty tracku Ku hviezdam vznikli na jednom z banskobystrických internátov v neskorých večerných hodinách. Po všetkých zaľúbených textoch o rozchodoch a vzťahoch som potreboval opísať moje pocity a myšlienky presne tak, ako ich cítim v danom momente, a pritom neskĺznuť do klišé metafor,“ opisuje zrod skladby Dominik Lauko a pokračuje: „Po dokončení textu som cielene vybral producenta Lukáša Minaříka, nakoľko som bol presvedčený o tom, že práve on dokáže zhmotniť moju predstavu a zasadiť text do moderného šatu, aký som si predstavoval.“

S Lukášom Minaříkom, pôsobiacim v kapele Medial Banana, má Dominik už jednu spoluprácu za sebou a ich priateľsko-profesijný vzťah sa odzrkadlil až na dvoch piesňach z debutového EP 22.

Viacero hostí a prirodzených spoluprác

Demonahrávku z telefónu oživili vo Wellders štúdiu, kde pracovali na produkcii niekoľko mesiacov. Keďže Dominik pôsobí v Banskej Bystrici a Lukáš v Bratislave, dokončovali sa ďalšie tri skladby v štúdiu Môlča Records bratov Bošeľovcov v Banskej Bystrici.

„Nemal som dosah na finálnu fázu, keďže celé EP sa dokončovalo v štúdiu Môlča Records. Myslím, že chalani tomu dali iný ráz a zvuk, ako som pôvodne zamýšľal ja. Je to rytmickejšie a aranžovo prepracovanejšie, ale podarilo sa im zachovať moje pôvodné nápady a hudobné linky,“ objasňuje svoj producentský vklad k piesni Ku hviezdam Lukáš Minařík.

„Ďalšia skladba Dnes žijem vznikla veľmi spontánne v spolupráci s Pokym a bola celá hotová v podstate za jeden deň. V tomto prípade som sa cítil viac „doma”, keďže ide o dancehallovú produkciu. Mám rád náladu, ktorá ide z tejto skladby. Dominik je spevák a skladateľ s veľkým potenciálom a verím, že v budúcnosti spolu budeme spolupracovať na ďalších skladbách.“

Na EP sa nachádzajú kompozície až od troch rôznych producentov, pričom Dominik dohliadal na výrobu každého jedného beatu.

„Som spoločenský tvor, inšpiráciu hľadám práve v ľuďoch, ale aj v samom sebe. Okrem toho rád spájam ľudí a teším sa, keď z toho vznikajú zaujímavé veci alebo tracky, z ktorých cítiť niečo viac,“ ozrejmuje Dominik.

Ďalšie dve skladby Domov a Chcem ťa mať blízko má na svedomí Dominikov dlhoročný kamarát, hudobník a skladateľ Rado Oravkin.

Videoklip s unikátnym výhľadom na Banskú Bystricu

Videoklip k singlu Ku hviezdam mal viacero konceptov. Napokon si zvolili Europa Business Center, pričom získať povolenie na natáčanie nebolo ľahké. Hviezdy však boli naklonené nielen piesni ale aj zrealizovaniu videoklipu.

„Po spoločnom brainstormingu s Marekom Polomským rozhodli, že to zasadíme najvyššie, ako vieme, a to doslovne, do najvyššej budovy v Banskej Bystrici. Ako kontrast k pasážam so zátiším nočnej Bystrice sme zvolili ateliérové presvetlené zábery. Keďže ide o jeho personalizovanú spoveď spoločnosti, aj vizuál ku klipu sme zvolili len ako Dominikovu one-man-show,“ opisuje scenár novinky Ku hviezdam Robo Bošeľa z Môlča Records.

„Pri natáčaní som cítil absolútnu slobodu a uvoľnenie. Naše mesto sme mali ako na dlani a človek pri taktom výhľade má pocit, akoby mal nadhľad nad všetkým,“ prezrádza Dominik dojmy z nakrúcania.

„Dominika a jeho projekt 22 vnímam v podstate od začiatku, nakoľko vznikal u nás v štúdiu. O to ľahšie bolo teda pochopiť a určiť smer, ktorým sa má tento album uberať. Domino je zaujímavý prípad, lebo je to muzikant, herec, spevák a rozhodol sa vstúpiť do vôd hip hopu, kde tieto svoje, nazvime to žánrové nadstavby, vie zužitkovať a premeniť vo svoj prospech,“ hovorí René Bošeľa, ktorý sa postaral o mix a mastering celého EP.

LAUKO – Ku hviezdam:

Singel Ku hviezdam je už druhou lastovičkou z práve zverejneného debutového EP 22. Dominikovou ambíciou je tvoriť nové songy a posúvať hudbu ľuďom, ktorí sú zároveň jeho inšpiráciou.

„Hudbe sa venujem od trinástich rokov a chcem to robiť aj naďalej. Mám skončené konzervatórium, ktoré ma naučilo, že v hudbe neexistujú hranice. Momentálne študujem spev na Akadémií umení. Tvorím hudbu aj vďaka starému otcovi, ktorý, bohužiaľ, tragicky zahynul pri autonehode. Bol hudobník a k hudbe ma viedol už odmalička,“ hovorí spevák.

Dominik Lauko je študovaný muzikálový spevák a gitarista. Od roku 2015 pôsobí v kapele Chilli Fellaz, s ktorou nahral jeden album. V roku 2020 sa začal venovať aj sólo kariére. Má za sebou množstvo vystúpení, vďaka ktorým sa naučil pohybovať naprieč rôznymi žánrami a získať si publikum na svoju stranu. Ročne odohrá vyše 60 koncertov. Sledovať ho môžete aj na Instagrame či Facebooku.