Za posledné mesiace sa výrazne zvýšil záujem ľudí o kúpu nehnuteľností. Mohli za to pomerne nízke úroky, ktoré lákali klientov, aby využili možnosť výhodnejších hypoték, úverov na bývanie.

Ak sa práve púšťate do hľadania nového bytu v meste, ktoré parametre by ste mali zohľadňovať pri výbere bytu?

Pôvodný stav, čiastočná rekonštrukcia, alebo kompletná rekonštrukcia?

Ak pozeráte inzeráty na realitných portáloch, všímajte si v prvom rade, či sa nejedná o ilustračné obrázky. Mnohí záujemcovia sa zmiatli a mysleli si, že fotografie sú danej nehnuteľnosti, ktorú pozerajú.

Okrem fotografií je dôležité zistiť, či byt prešiel čiastočnou, alebo kompletnou rekonštrukciou. To, či sa do bytu dávali nové podlahy z vinylu nie je také podstatné ako to, či boli menené okná a v akom stave je kúpeľňa (umakart, či murované jadro).

Informujte sa o tom, či bol byt rekonštruovaný čiastočne, kompletne, alebo je v pôvodnom stave.

Výber potom závisí od toho, či chcete kompletne rekonštruovať byt, alebo sa chcete nasťahovať do hotového.

V akom stave je panelák?

Pri výbere bytu zohľadňujte aj to, v akom stave je panelák. Vždy odporúčame uprednostňovať zateplené paneláky, ktoré vám pomôžu výrazne znížiť výdavky na vykurovanie. V lete sa budete cítiť príjemne, v zime sa zase nebudete musieť báť, že by vám unikalo teplo cez steny. Možno sa vám v niektorých bytoch objavia problémy s akustikou. Tie sa však dajú vyriešiť pomocou dobrej akustickej peny.

Informujte sa o tom, v akom stave je panelák, nielen jednotlivý byt, ktorý ste si vybrali. Informujte sa aj o plánovaných rekonštrukciách paneláku, či sa ešte splácajú nejaké pôžičky a uprednostňujte paneláky, ktoré majú aj vymenené výťahy. Oceníte to aj pri sťahovaní.

Zateplenie vás chráni pred prehrievaním bytu v lete a v zime zase pred únikom tepla.