Barani sú na čele extraligového pelotónu, Tománek vedie v tabuľke strelcov a spolu so spoluhráčom Hudecom aj tabuľke produktivity. Skrátka úvod do sezóny v podaní hokejistov Banskej Bystrice ako hrom.

Roman Tománek sa po odchode lídrov – Bulíka a Pardavého stal ústrednou postavou nielen svojho tímu, ale aj celej extraligy. Kraľuje prakticky všetkým tabuľkám. Je lídrom už spomínaných štatistík produktivity i strelcov, no zároveň má na svojom konte aj najviac víťazných gólov (6) a najlepší je aj v hodnotení plusových bodov (19). Spolu so spoluhráčom z formácie Michalom Hudecom vytvorili mimoriadne úderné duo, ktoré je postrachom pre nejedného extraligového brankára či obrancu. Dokopy vsietili takmer polovicu gólov svojho tímu a najmä z Tománka sa stala hviezda domácej súťaže.

Pre niektorých sú tieto výsledky elitného útočníka Baranov prekvapením, no rozhodne ich nemôžeme označiť za náhodu. Roman svoj veľký talent ukazoval už od mládežníckych kategórií. Prvá, skutočne výrazná sezóna v jeho podaní bola 2003/2004. Počas nej sa predstavil v troch rôznych ligových súťažiach, na jednom svetovom šampionáte a všade dominoval. Sezónu začínal v doraste Považskej Bystrice, kde v 10 zápasoch získal 24 bodov (14+10). Podobné výkony ho zdobili aj v juniorskom tíme, v 16 zápasoch si na svoje konto pripísal 35 bodov (22+13) a predstavil sa aj v seniorskom tíme Považskej Bystrice. Ten v bol účastníkom I. ligy a jeho dres si Tománek obliekol 29 krát s bilanciou 20 bodov (11+9). Tieto výkony ho katapultovali až na Majstrovstvá sveta do 18 rokov, kde v 6 zápasoch strelil 7 gólov a na jeden prihral.

Po vydarenej sezóne si ho všimli aj skauti zo zámorskej NHL. V roku 2004 si ho v drafte z celkového 103. miesta vybral Phoenix Coyotes. Po drafte však nasledoval odchod do zámorskej juniorskej súťaže Western Hockey League. To sa napokon ukázalo ako chybný krok a po dvoch nevydarených sezónach nasledoval Tománkov návrat naspäť na Slovensko, konkrétne do Žiliny. Ani v Žiline sa mu nepodarilo nadviazať na výkony z predchádzajúcich sezón, no potom prišla ponuka z Banskej Bystrice. Tá sa ukázala ako skvelé riešenie pre obe strany – Tománek postupne dozrel na zápasy medzi seniormi a našiel i svoju stratenú formu. Na druhej strane Banská Bystrica získala skvelého pravého krídelníka, ktorý dnes dokáže rozhodovať zápasy. Z neznámeho útočníka z Považskej Bystrice sa tak stal neodmysliteľný článok a jeden z hlavných strojcov úspechu aktuálneho lídra extraligy.

Roman Tománek má šikovné ruky, je silný na puku, dokáže zvládať súboje jeden ja jedného a má čuch na góly. Už v prvom mesiaci tejto sezóny ukázal, že vie byť lídrom tímu a jeho skvelé výkony neunikli ani pozornosti športovej verejnosti. Od redakcie si internetového portálu hokej.sk si vyslúžil hodnotenie najlepšieho útočníka v mesiaci september a pri jeho súčasnej forme to nemusí byť jediný individuálny úspech. V extraligových pomeroch je to komplexný hráč a skutočný klenot svojho tímu, ktorého v dnešných dňoch je len veľmi ťažké zastaviť.