Zemiaky, múka, vajce, štipka rasce a mlieka a soľ. To je všetko, čo treba na prípravu tradičného a veľmi chutného Hiadlovského Krumplovníka. Príďte túto sobotu na pravé poludnie do Hiadla a určite tej vôni a chuti neodoláte.

Tradícia podujatia Hiadlovský Krumplovník začala v roku 2004 ako snaha o zachovanie tradícií v obci a bola spojená s oslavami 580. výročia prvej písomnej zmienky o obci Hiadeľ. Krumplovník v minulosti bol, a stále je, obľúbeným jedlom obce aj regiónu. Ako sa uvádza na webovej stránke obce:

„Už naši prastarí otcovia a mamy pripravovali toto výborné jedlo zo zemiakov a múky. Vtedy to bolo jedlo na prežitie, teraz pochúťka, za ktorou sa po nedeľnom obede len tak zapráši. Jedlo nenáročné na suroviny a jedlo, ktorým dokázali zasýtiť nielen seba ale aj svoje rodiny. V podstate je to cesto z nahrubo postrúhaného zemiaku, zmiešané s múkou, soľou, rascou a trochou mlieka, ktoré sa dá na hrúbku cca 1 cm na vymastený plech a v rúre sa do chrumkava upečie. Presnú receptúru sa nikdy nedozvieme, ale časom si ho každá hiadlovská rodina prispôsobila na svoj obraz a nech je súčasťou cesta čokoľvek (škvarky, slaninka, vajce, kyslá kapusta), lepšiu pochúťku nemá nikto na Slovensku. Ten, kto porovnáva krumplovník, jedinečné hiadlovské jedlo, s haruľou, nevie, o čom hovorí…“

Hiadlovský Krumplovník 2019:

V sobotu 17. septembra sa v Hiadli po dvoch covidových rokoch opäť uskutoční súťaž o najlepší Hiadlovský Krumplovník. Toto jedlo získalo v roku 2016 Certifikát kvality z našich regiónov a nesporne si zaslúži mať „svoj deň“. Platí, že o najlepší krumplovník môžu súťažiť len Hiadlovčania, prípadne rodáci z Hiadla, a krumplovníka musí byť za celý plech. Záujem verejnosti o toto podujatie býva veľký a zrejme tomu nebude inak ani tentoraz. Najmä ak organizátori podujatia pripravili pre návštevníkov aj bohatý sprievodný program.

Po slávnostnom otvorení o 12.00 h vystúpia deti z hiadlovskej Základnej školy s materskou školou, Detský folklórny súbor Drienka (13.00 h) a Folklórny súbor Pohronec. Medzitým, samozrejme, budú súťažiaci chystať krumplovník a to, ktorý si zaslúži titul Najlepší Hiadlovský Krumplovník 2022, bude známe o 15.00 h.

Program bude pokračovať o 16.00 h vystúpením heligonkárok z Kysúc, Evky a Lenky Bacmaňákových. Folklórny súbor Priechoďan zahrá, zaspieva a zatancuje od 17.00 h a kapela Ščamba  to roztočí o 18.00 h. Podujatie moderuje Katka Kovačechová.

Evka a Lenka Bacmaňákové:

Nebude chýbať ani tombola, v ktorej prvou cenou je mobilný telefón, ani zábavné „krumplovníkové“ súťaže pre návštevníkov, ako súťaž o najdlhšiu zemiakovú šupku, o najrýchlejšieho škrabača či rajbača zemiakov (1 kg) a najväčšiho siláka v držaní 5-kilového vreca zemiakov. Deti sa zabavia na lezeckej stene, nafukovacej šmykľavke aj pri maľovaní tváre.

Podujatie venované Hiadlovskému Krumplovníku ukončí Diskoshow (od 20.00 h do polnoci za Kultúrnym domom).