Tenké konštrukcie paneláku a neprispôsobiví susedia vedia spôsobiť veľké problémy nielen vám, ale aj ostatným nájomníkom v paneláku. Ak vám nepomôže dohovorenie a ostáva vám len možnosť volať políciu, skúste popremýšľať nad odhlučnení bytu. Odporúčame sa zameriavať najmä na strop a steny.

V súčasnosti však majitelia bytov myslia aj na izoláciu podlahy. Túto časť by ste mali brať do úvahy, najmä ak máte malé deti a pod vami nepríjemných susedov, ktorým vadí akýkoľvek zvuk prichádzajúci od vás, resp. kvôli sebe, lebo vás hluk prichádzajúci od spodných susedov ruší.

Izolácia podlahy

Ak chcete mať dobré susedské vzťahy a susedia pod vami vám znepríjemňujú život nadmerným hlukom aj v nočných hodinách, zavolajte si firmu, ktorá vám zabezpečí zvukovú izoláciu podlahy. Zvuková izolácia podlahy je vlastne kročajová izolácia, preto ak sa s týmto pojmom stretnete, budete vedieť, že sa jedná o kročajovú izoláciu podlahy. Dupot, posúvanie stoličiek, chodenie, skákanie po podlahe sa stane minulosťou.

Ak máte pod podlahou bežnú tepelnú izoláciu, tieto zvuky táto izolácia nedokáže eliminovať a môže sa stať, že vám spodní susedia budú klopať na dvere kvôli tomu, že sa im zdalo, že dupete, pritom vy ste len predchádzali z miestnosti do miestnosti. Vyberte si radšej lepšiu kročajovú izoláciu.

Čo všetko musí spĺňať kvalitná kročajová izolácia?

Väčšine z nás napadne, že najúčinnejšia kročajová izolácia musí byť aj najhrubšia. Ono to tak vôbec nie je. Kvalita kročajovej izolácie nezávisí od hrúbky, ale hlavne od dynamickej tuhosti. Čím je hodnota dynamickej tuhosti nižšia, tým je kročajová izolácia kvalitnejšia. Hrúbka kročajovej izolácie by mala byť v rozmedzí 5-10 mm. Minerálna vlna a polystyrén sú oveľa hrubšie a zbytočne zvyšujú podlahy.

Konkrétne kročajová izolácia Insulit je oveľa ľahšia ako iné materiály na zvukovú izoláciu podlahy. Nie je náročná na prepravu a ľahko sa s ňou manipuluje. Veľký podiel má na tomto práve jej nízka hmotnosť.

Pri výbere kročajovej izolácie si všímajte hodnoty Ln,w. Tieto hodnoty predstavujú hlučnosť komplet celej konštrukcie stropu aj s izoláciou. Kvalitná kročajová izolácia by mala mať hodnoty Ln,w pod hodnotou 45dB.

Rozlúčte sa s nepríjemnými zvukmi prichádzajúcimi od spodných susedov a vyberte si firmu, ktorá vám položí kročajovú izoláciu pod podlahu vo vašom byte.