Milujete šport, vo fitness centre sa objavujete niekoľkokrát do týždňa a pohyb je vašou vášňou? Čo sa skladby vášho jedálnička týka, je pestrá, ale nevyskytuje sa v nej mäso ani iné živočíšne produkty? Či už ste náruživými športovcami, vegetariánmi alebo vegánmi, je vhodné zvážiť zaradenie kreatínových prípravkov do svojho jedálnička. Na čo kreatín slúži a aké ďalšie doplnky stravy vám prospejú?

Na čo slúži kreatín?

Kreatín je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele a v malej miere si ju ľudský organizmus dokáže vyrobiť sám. Na čo slúži? Pri fyzickej aktivite potrebujú svaly dostatok energie a práve vtedy prichádza na rad kreatín. Obstaráva totiž transport energie do jednotlivých svalových buniek.

Zdroj foto: Halk-44 / Shutterstock.com

Ako získať kreatín?

Pretože miera kreatínu, ktorú si telo dokáže samo vytvoriť, je nedostatočná v prípade, ak je jedinec fyzicky aktívny, je dôležité ho do tela dostávať v strave, prípadne staviť na kreatínové prípravky.

K potravinám, ktoré majú vyšší obsah kreatínu patria:

  • hovädzie mäso,
  • kuracie mäso,
  • mlieko a mliečne výrobky,
  • ryby.

Je teda jasné, že vegetariáni a vegáni musia kreatín získavať z alternatívnych zdrojov. Avšak aj aktívni športovci, pokiaľ trénujú niekoľkokrát do týždňa, by mali pridanie kreatínových produktov do svojho jedálnička zvážiť.

Proteíny a ich význam v ľudskom tele

Pretože ďalšou dôležitou látkou, bez ktorej sa pri budovaní svalovej hmoty nezaobídete, sú proteíny, aj ich pridanie do jedálnička v podobe doplnkov stravy je na zváženie. Bielkoviny sú dôležitými stavebnými látkami, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu ľudského tela, pozitívne vplývajú na imunitu a samozrejme na rast svalov.

Kedy proteíny užívať

Hoci je možné proteíny získať zo stravy, najčastejšie z mäsa, ale aj zo strukovín, pri vysokom športovom nasadení, posilňovaní a budovaní svalovej hmoty sa rozhodne oplatí užívať proteíny aj vo forme doplnkov stravy. Najčastejšie sa odporúča proteíny konzumovať pred tréningom alebo ihneď po ňom. Zohrávajú totiž rolu nielen pri raste, ale aj regenerácii svalov. Vegánske proteíny sú navyše vhodné aj pre vegetariánov a vegánov.

Zdroj foto: Kirill Gorshkov / Shutterstock.com

Strava je pri aktívnom spôsobe života dôležitá

Či už trávite hodiny vo fitness centre zdvíhaním činiek alebo si pravidelne obúvate svoje obľúbené tenisky a niekoľkokrát do týždňa chodíte behať, okrem doplnkov stravy by ste sa mali zamerať aj na vyvážený jedálniček. Keď sa v ňom budú vyskytovať všetky nevyhnutné látky, dočkáte sa vytúžených výsledkov rýchlejšie.

Nepodceňujte skladbu svojho jedálnička a pokiaľ sa vášnivo venujete budovaniu svalovej hmoty, posilňovaniu a iným športovým aktivitám, zvážte pridanie kreatínových a proteínových prípravkov do svojej rutiny.