Rôzne doplnky výživy sú v podstate základnou výbavou športovcov a ľudí, ktorí inklinujú k zdravému životnému štýlu a cvičeniu. Jedným z takých doplnkov je aj kreatín, v minulosti opradený rôznymi nepodloženými informáciami a špekuláciami. Rôzne štúdie a výskumy však ukázali, že napríklad kreatín naozaj funguje a pomáha. Aké sú hlavné výhody používania kreatínu?

Práve kreatín sa v súčasnosti radí medzi azda najobľúbenejšie a určite aj medzi najpredávanejšie doplnky výživy. Niet sa v podstate čomu čudovať, pretože svoju úlohu plní vynikajúco a jeho užívanie prináša so sebou niekoľko výhod, vrátane badateľných výsledkov. Kreatín je síce možné získať aj z bežnej stravy, no len vo veľmi obmedzenom množstve. Priemerná spotreba kreatínu u ľudí pred štyridsiatkou je v závislosti od pohlavia niekde na úrovni 0,6 až 1 gram kreatínu. Odporúčaná denná dávka sú však dva gramy, štandardná dokonca na úrovni piatich gramov. Na trhu je dostupných množstvo druhov kreatínu, no medzi tie najobľúbenejšie patria kreatín monohydrát a kreatín malát.

Základom fungovania kreatín monohydrátu je, že dokáže v tele podporovať produkciu energie počas zdvíhania váh alebo pri vysoko intenzívnom tréningu. Jeho ďalšie účinky a výhody si predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Zlepšuje svalovú výdrž

Fakt, ktorí ocenia najmä ľudia, ktorí cvičia s ťažkými váhami. Rôzne štúdie potvrdili, že vďaka kreatínu dokážu dvíhať väčšie váhy a zároveň v rámci jednej série dokonca precvičiť viac opakovaní. Veľmi dôležité je aj to, že pomáha zvýšiť výkon najmä pri prvých sekundách každého opakovania. Vyššie váhy a viac opakovaní v praxi znamená rýchlejší nárast svalovej hmoty a tým pádom rýchlejší progres pri dosahovaní stanovených cieľov.

Ochrana pred rozpadom svalového tkaniva

Svaly sú po náročnom tréningu často zničené, čo spôsobuje rozpad svalových vlákien. Kreatín má antikatabolické účinky, vďaka čomu pomáha spomaliť rozklad proteínov vo svaloch. Keďže takto bude celková miera obnovy svalov z dlhodobého hľadiska prevyšovať ich rozklad, rýchlejšie naberiete nové svaly.

Podporuje množstvo ďalších funkcií vo svaloch

Kreatín dokáže zmeniť početné bunkové dráhy, ktoré vedú k novému rastu svalov. Zároveň podporuje tvorbu bielkovín, ktoré vytvárajú nové svalové vlákna. Taktiež môže zvýšiť obsah vody vo vašich svaloch, čo môže viesť k rýchlejšiemu zväčšeniu veľkosti svalu. Niektoré výskumy preukázali aj spojitosť so znižovaním hladiny myostatínu, čo je molekula zodpovedná za spomalenie rastu svalov. Zníženie myostatínu tak môže pomôcť k rýchlejšiemu budovaniu svalovej hmoty.