Krátke správy

piatok 14.12. 12:55 -

Približne okolo štvrť na jednu, krátko po poludní, došlo na rýchlostnej ceste R1 pri Medenom Hámri k dopravnej nehode nákladného vozidla a osobného automobilu. Pri tej zrejme jedno z vozidiel nedalo prednosť v jazde druhému. V dôsledku nehody sa v smere na Zvolen tvorí kolóna. Na mieste zasahujú banskobystrickí hasiči i polícia.

štvrtok 13.12. 18:39 -

V priestoroch Europa SC v Banskej Bystrici zasahovali pred 18-tou hodinou hasiči. Príznaky horenia spozorovali v medzistropnom priestore v nákupnom stredisku. Menšia časť priestorov bola zadymená, ku žiadnym ďalším komplikáciám nedošlo. Na mieste zasahovalo 11 príslušníkov HaZZ na troch vozidlách. Požiar zlikvidovali prenosným hasiacim prístrojom. V súčasnosti ešte prebieha kontrola objektu a vyhľadávanie potenciálnych skrytých ohnísk.

štvrtok 13.12. 15:53 -

V piatok 14. decembra o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty.

streda 12.12. 13:03 -

Tentokrát na štvrtok, 13. decembra, pripravuje polícia osobitnú kontrolu na cestách okresu B. Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

streda 12.12. 12:08 -

Tesne pred trištvrte na dvanásť predpoludním začalo priamo na ceste v centre mesta horieť osobné motorové vozidlo. K požiaru Peugeotu došlo priamo na ceste I/66 na Štefánikovom nábreží v blízkosti križovatky pod Kapitulskou ulicou. Nikto sa nezranil. Kvôli haseniu požiaru zostal neprejazdný pruh v smere na Radvaň, respektíve Zvolen. Kolóny sa kvôli tomu tiahnu cez Námestie Slobody až po Hornú ulicu, respektíve po areál starej nemocnice. Autá stoja tiež na Kuzmányho a Kapitulskej ulici. Požiar krátko po dvanástej hasiči uhasili. Dopravu usmerňuje polícia.

streda 12.12. 10:47 -

V B. Bystrici bude od stredajšieho popoludnia v prevádzke prvá, tzv. alternatívna taxislužba, ktorá funguje na princípe spolujazdy organizovanej mobilnou aplikáciou. Ako sme informovali pred mesiacom, pod Urpínom hľadala vodičov služba Taxify pochádzajúca z Estónska. Služba je od stredy v prevádzke už aj pod Urpínom, podobne ako v ďalších šiestich slovenských mestách. Alternatívne taxislužby prinášajú rozšírenie dostupnosti dopravy, ale aj vyššiu cenovú konkurenciu a vo výsledku nižšie ceny. Taxify na úvod sľubuje 50% zľavu zo základného tarifu, a voziť tak bude od 1,20 €. Parlament pred týždňom schválil novú legislatívu, podľa ktorej budú musieť aj vodiči alternatívnych taxislužieb disponovať všetkými oprávneniami podobne, ako tradičné taxislužby.

utorok 11.12. 13:38 -

Na Ďumbierskej ulici v Sásovej (pri Lidli) došlo popoludní okolo 13-tej hodiny k dopravnej nehode, pri ktorej osobné motorové vozidlo narazilo do stĺpa. Na mieste sa zranili dve osoby, ktorým predlekársku prvú pomoc poskytli už príslušníci Hasičského a záchranného zboru z banskobystrickej stanice, ktorí dorazili na miesto ako prví. Následne zranených odovzdali do opatery záchrannej zdravotnej službe. Hasiči zaisťovali vytekajúce prevádzkové kvapaliny a na mieste zasahuje aj polícia. Doprava v úseku je čiastočne obmedzená.

pondelok 10.12. 12:39 -

Po ustanovujúcom zasadnutí mestských poslancov, ako aj prvej zmene v radoch poslancov, došlo k utvoreniu nových poslaneckých klubov v Mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici. Primátora by mal podporovať osemčlenný klub nezávislých poslancov, rovnako osemčlenný klub SMER-SD, SNS a tiež trojčlenný klub Srdcom Bystričania. Opozíciu J. Noska (nez.) by mali tvoriť členovia osemčlenného klubu Banskobystrická alternatíva a traja členovia klubu Banskobystrická pravica. Nezaradenou poslankyňou bude E. Karová (nez.). Poslanci by sa mali najbližšie stretnúť na zasadnutí 18. decembra.

sobota 08.12. 9:13 -

Sneženie, ktoré počas noci zafarbilo Banskú Bystricu na bielo, vytváralo v nočných a skorých ranných hodinách vodičom vrásky na čele. K výraznejším problémom v doprave ale nedošlo. V Sásovej však mali menšie problémy autobusy MHD. V súčasnosti sú všetky hlavné komunikácie v meste upravené a cestárom pomáha mierne plusovými teplotami i počasie. Vodiči by ale mali zbystriť pozornosť na horských priechodoch Donovaly a Šturec, ktoré uzavreli pre dopravu nad 10 metrov. SHMÚ varuje, že ešte počas dopoludnia sa v okrese miestami môže tvoriť aj poľadovica.

pondelok 03.12. 10:38 -

V B. Bystrici sa kvôli poľadovici na cestách a chodníkoch zranili desiatky ľudí. Poľadovica si však vyžiadala aj jeden ľudský život. Ten vyhasol v nedeľu na ceste pri obci Bartošova Lehôtka v okrese Žiar nad Hronom, kde 28-ročný mladík na dodávke narazil na zľadovatenej ceste do nákladného vozidla idúceho pred ním a na mieste zomrel. Ďalšie tri osoby boli zranené. Polícia v kraji do večera zaznamenala celkom 8 nehôd a 46 škodových udalostí. Výstraha SHMÚ pred tvorbou poľadovice platí v našom okrese do pondelňajšieho popoludnia. Potom má v B. Bystrici, po včerajšom večernom snežení, nastať mierny odmäk. V ďalších dňoch budú teploty skôr nad nulou.

pondelok 03.12. 9:53 -

V súvislosti s nedeľňajšou poľadovicou na Oddelení urgentného príjmu Rooseveltovej nemocnice ošetrili až 62 pacientov, pričom 31 z nich priviezla sanitka. Nemocnica s ohľadom na vzniknutú situáciu posilnila traumatologický tím o dvoch ďalších lekárov. Pacienti najčastejšie prichádzali s úrazmi a zlomeninami rúk, nôh či zápästí.

nedeľa 02.12. 11:01 -

V nedeľu ráno skomplikovala život Banskobystričanov silná poľadovica. Tá ochromila najmä život s Sásovej, kde dopoludnia prestala premávať MHD, došlo k viacerým zrážkam automobilov a zasahujú tu aj zdravotní záchranári kvôli zraneniam chodcov. Poľadovica komplikuje ale aj cestnú dopravu v centre mesta či v niektorých častiach Fončordy. Pred tvorbou poľadovice SHMÚ varuje až do zajtrajšieho poludnia, keďže dovtedy sa očakáva mierny dážď so snehom a teploty nad bod mrazu v B. Bystrici nestúpnu. Viac sa dočítate v našom aktuálnom príspevku.

sobota 01.12. 16:27 -

Desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskej Bystirce s tromi kusmi techniky, ako aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru Slovenská Ľupča zasahuj pri požiari rodinného domu na ulici Pod zámkom v Slovenskej Ľupči. Pri požiari došlo ku zraneniu jednej osoby, ktorá utrpela popáleniny väčšej časti tela. Zranenú osobu už do opatery prevzali zdravotnícki záchranári. Na mieste je už prítomná aj polícia.

štvrtok 29.11. 13:02 -

Železnice Slovenskej republiky budú v piatok 30. novembra, v čase od 8.45 do 12.35 h, odstraňovať defektoskopické chyby na železnici medzi stanicami Vlkanová a Radvaň. Z tohto dôvodu budú v uvedenom čase cestujúci prepravovaní medzi stanicami Banská Bystrica a Vlkanová náhradnou autobusovou dopravou. Pri stanici Banská Bystrica mesto bude autobus zastavovať na zastávke MHD – Národná. Výluka ovplyvní celkom tri rýchliky a päť osobných vlakov.

utorok 27.11. 13:01 -

Pätnásť metrov vysoký smrek pichľavý z Moskovskej ulice už zdobí Námestie SNP, kde bude v najbližších týždňoch plniť úlohu centrálneho vianočného stromčeka v Banskej Bystrici a už v najbližších dňoch na ňom pribudne aj svetelná výzdoba. Vianočné trhy začínajú prvou časťou už vo štvrtok. Pracovníci ZAaRES-u ráno síce začínali na Šturci, kde mali pri Hornom Harmanci vyhliadnutý iný strom pre Námestie SNP. Jeho preprava ale nevyšla, časť stromu sa zlomila, a tak došlo na už skôr vytipovaný strom na Moskovskej ulici.

sobota 24.11. 19:00 -

Celkom trinásť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskej Bystrice so šiestimi kusmi techniky zasahovalo od popoludnia až do podvečera na Cementárenskej ceste. Došlo tam k požiaru veľkej haly, v ktorej boli uskladnené komponenty z recyklácie automobilov. Požiar hasiči lokalizovali a následne zlikvidovali. Na miesto vyrazili tiež pracovníci kontrolného chemického laboratória civilnej obrany zo Slovenskej Ľupče.

štvrtok 22.11. 11:13 -

V týchto dňoch sa v uliciach Banskej Bystrice znovu objavili kontajnery na starý textil či obuv. Banskobystričania na ne boli zvyknutí už od roku 2012, ale pôvodný prevádzkovateľ v júni tohto roku ukončil svoju činnosť a kontajnery z ulíc odstránili. Kontajnery teraz v meste rozmiestnila spoločnosť Humana, respektíve ich spolupracujúce občianske združenie. Firma je známa svojimi second-handmi aj na Slovensku. Šatstvo z kontajnerov triedia a časť smeruje na ďalší predaj v Európe, časť v Afrike a časť na recykláciu. Spoločnosť deklaruje že výťažok zo zisku smeruje na charitatívne projekty.

streda 21.11. 13:06 -

Po viac než dva roky trvajúcom konkurze developerskej spoločnosti VAV invest došlo k posunu vo vlastníckych vzťahoch takzvanej jamy pri mestskom úrade v centre B. Bystrice. Novým vlastníkom je neznáma bratislavská spoločnosť BB Finance Group. Na základe zmlúv predchádzajúceho vlastníka však zatiaľ i na liste vlastníctva figuruje ako nájomca pozemkov až do roku 2055 spoločnosť VAV parking podnikateľa Petra Valacha. V decembri sa má opäť do dražby dostať aj Dom kultúry, ktorý rovnako patril sieti firiem spomenutého podnikateľa. Časť pozemkov pod Domom kultúry však patrí mestu.

utorok 20.11. 14:02 -

Obyvatelia ulice Družby a Mládežníckej už dlhodobo kritizujú zámer výstavby na voľnej ploche ich vnútrobloku, respektíve na spodnej časti Internátnej ulice. Mesto pozemok predalo ešte v roku 2008 s tým, že zmenilo aj jeho možné využitie na výstavbu polyfunkčnej budovy. Aktivisti teraz v petícii žiadajú, aby mesto nadobudlo pozemok späť a zmenilo jeho účel využitia znovu na plochy verejnej zelene.

piatok 16.11. 18:02 -

Napokon až okolo tisíc ľudí sa zišlo v piatok po 17-tej hodine na Námestí Slobody, aby sa spoločne vydali na Námestie SNP v B. Bystrici v ďalšom z pochodov Za slušné Slovensko. Tie v predvečer výročia 17. novembra vyprovokoval opäť nesúhlas s politickou reprezentáciou, konkrétne slová Roberta Fica (SMER-SD) o údajnom zahraničnom financovaní protestov či naznačené sledovanie a v posledných dňoch i vypočúvanie bratislavských organizátorov. Protestujúci však reagovali aj na kauzu rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS). Iniciatíva Nie v našom meste bude organizovať aj sobotňajšie zhromaždenie so spomienkou na udalosti Novembra 1989 na Námestí SNP. Začiatok podujatia bude o 17.00 h.

piatok 16.11. 14:12 -

Alternatívna taxislužba, pracujúca na podobnom princípe ako známejší Uber, hľadá vodičov v meste pod Urpínom. Služba Taxify, pochádzajúca z Estónska, tak plánuje rozšírenie i do B. Bystrice. Vodiči takýchto služieb zväčša nemajú oprávnenie vodiča taxislužby, stačí im vlastniť auto a zaregistrovať sa v službe zdieľaného jazdenia. Vo viacerých mestách proti nim vystúpili prevádzkovatelia tradičných taxislužieb. Taxify však dosiaľ na súdoch uspelo. Fungovanie týchto služieb má upraviť nová legislatíva schvaľovaná v súčasnosti v parlamente. Cestujúcim v mestách, kde alternatívne taxislužby pôsobia, priniesli rozšírenie dostupnosti dopravy i vyššiu cenovú konkurenciu.

piatok 16.11. 11:59 -

Aj 17. november je podľa Zákonníka práce sviatkom, počas ktorého zamestnávatelia v oblasti obchodu nemôžu zamestnancom nariadiť prácu. Zatvorené preto v sobotu, na výročie Nežnej revolúcie, budú obchodné centrá Europa (s výnimkou kina), NC Terminal aj SC Point, ako aj supermarkety Lidl, Kaufland, Billa, Tesco či COOP Jednota na území mesta. Výnimku zo zákona môžu mať len menšie obchody, večierky a samozrejme podniky služieb.

štvrtok 15.11. 19:13 -

Po skončení jesennej časti druhej ligy si, počas reprezentačnej prestávky v najvyššej súťaži, hráči MFK Dukla vo štvrtok popoludní v Kremničke zmerali sily s fortunaligovým Ružomberkom. Ten porazili prekvapivo hladko 3:0 (2:0), keď sa presadil Polievka a dvomi gólmi Galić, ktorého tréner Varga v rámci prípravy skúša. Posledný prípravný zápas pred zimnou prestávkou Dukla odohrá v utorok 27. novembra v Rimavskej Sobote.

štvrtok 15.11. 13:06 -

Na piatok 16. novembra, pripravuje polícia osobitnú kontrolu na cestách okresu B. Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

štvrtok 15.11. 10:24 -

Banská Bystrica sa v piatok pripojí k obnoveným protestným zhromaždeniam v slovenských mestách Za slušné Slovensko. Pochod sa začne v piatok 16. novembra o 17-tej hodine na Námestí Slobody, odkiaľ sa účastníci presunú na Námestie SNP. Ako avizujú organizátori z iniciatívy Nie v našom meste, urobia tak so svetlami a kľúčmi. Zhromaždenie so spomienkou na udalosti Novembra 1989 pripravuje rovnaká iniciatíva aj v sobotu na Námestí SNP. Sobotňajšiemu zhromaždeniu sa od 17.00 h prihovoria študenti, učitelia a účastníci Nežnej revolúcie.

utorok 13.11. 14:35 -

Staronový primátor Banskej Bystrice Ján Nosko na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, poslednom v končiacom sa volebnom období, informoval o termíne zvolania ustanovujúceho zasadnutia nového zastupiteľstva. Noví poslanci sa svojich funkcií ujmú už 22. novembra. Primátor má zo zákona povinnosť zvolať ustanovujúce zasadnutie najneskôr do 30 dní od volieb. Novozvolení poslanci by potom mali ešte do konca roka stihnúť schváliť rozpočet mesta pre rok 2019.

utorok 13.11. 13:50 -

Sobotňajšie voľby rozhodli aj o tom, že v mestskom zastupiteľstve končia viaceré známe tváre. V duchu lúčenia sa nieslo aj utorkové posledné zasadnutie zastupiteľstva. Za spoluprácu kolegom, ale najmä za dlhoročnú dôveru voličom, sa v pléne poďakoval poslanec za Rudlovú a Sásovú Pavol Bielik (nezávislý). Vo funkcii pôsobil nepretržite 30 rokov, keď začínal v roku 1988 ešte v rámci MNV. V roku 2014 sa neúspešne uchádzal o funkciu primátora, vo voľbách skončil tretí. Bielik, podobne ako štyri volebné obdobia slúžiaca poslankyňa za Radvaň Ľudmila Priehodová (nezávislá, BBA) už vo voľbách nezískali dostatočnú podporu voličov. V zastupiteľstve končí po dvadsiatich rokoch aj poslanec za Fončordu Ladislav Topoľský (SMER-SD), ktorý opätovne nekandidoval. Celkom nepokračuje 9 z 31 poslancov doterajšieho zastupiteľstva, ktorých nahradia nové mená.

utorok 13.11. 12:51 -

Na rýchlostnej ceste R1 pri Kremničke v smere do Banskej Bystrice sa približne o pol jednej popoludní stala dopravná nehoda, po ktorej zostalo jedno osobné motorové vozidlo prevrátené na streche. Pri nehode sa zranila jedna osoba, ktorá je už v opatere zdravotných záchranárov. Na mieste zasahujú aj banskobystrickí hasiči, ktorí vozidlo zaistili proti vzniku požiaru. Doprava je zatiaľ bez väčších zdržaní usmernená do jedného jazdného pruhu.

pondelok 12.11. 7:06 -

Aj keď účasť 37,93% voličov v sobotňajších voľbách do orgánov samospráv v Banskej Bystrici aj tentokrát podliezla celoslovenský priemer predstavujúci takmer 49%, v okrese boli obce s výrazne vyššou účasťou. V obci Baláže prišlo voliť 87,63% voličov, na Povrazníku volilo 83,73% oprávnených voličov. Naopak, najmenej ľudí volilo v obciach, kde bol len jediný kandidát na starostu, ako v Badíne (26,94%) či Dúbravici (27,65%). Kompletné výsledky volieb v meste i okrese nájdete v našich príspevkoch.

nedeľa 11.11. 3:15 -

Ján Nosko sa so ziskom 18 281 hlasov (75,19%) stal primátorom Banskej Bystrice aj pre ďalšie funkčné obdobie do roku 2022. Po Jánovi Králikovi ide len o druhého primátora Banskej Bystrice po Nežnej revolúcii, ktorý dokázal obhájiť svoj post. Nezávislý kandidát podporovaný stranami SMER-SD a SNS vo voľbách zvíťazil nad kandidátom stredopravých strán Igorom Kašperom (22,58%), Jozefom Sásikom zo SĽS (1,65%) a Petrom Peukerom (0,58%). Priebeh volieb a ich výsledky sme monitorovali v našom rozšírenom príspevku.