Krátke správy

streda 25.04. 16:01 -

Ako sme informovali už v utorok, polícia zatiaľ nepozná presné príčiny, pre ktoré v pondelok popoludní došlo ku tragickej zrážke autobusu a kamióna na rýchlostnej ceste R1 pri Badíne. V súvislosti s vyšetrovaním teraz  žiada vodičov, ktorí v čase nehody prechádzali úsekom a majú priebeh nehody zaznamenaný na auto kamere, aby záznam poskytli polícii. Na ktorýkoľvek útvar PZ či linku 158 sa majú obrátiť aj svedkovia, ktorí majú akékoľvek ďalšie informácie o nehode.

streda 25.04. 15:14 -

Zisk historicky druhého titulu v najvyššej hokejovej súťaži nebol pre HC ’05 iClinic Banská Bystrica jednoduchý, ale o to veselšie sú oslavy. Tie prepukli medzi fanúšikmi na štadióne v Trenčíne, pred veľkoplošnou obrazovkou na námestí i v noci po príjazde hráčov pred tunajším štadiónom. Oficiálne celomestské oslavy obhajoby majstrovského primátu sa uskutočnia na Námestí SNP už vo štvrtok 26. apríla. Od 16.00 h zahrá kapela Metalinda a o 17-tej prídu na námestie zlatí barani aj s víťazným pohárom. Po oslavách bude pripravená autogramiáda.

utorok 24.04. 20:31 -

Banskobystrickí hokejisti napokon zvládli siedmy finálový zápas proti HK Dukla Trenčín. Pod hradom Matúša Čáka v utorok večer zavalili domácich paľbou striel a zvíťazili v pomere 5:1, v sérii 4:3 a po roku obhájili víťazstvo v Kaufland play off hokejovej Tipsport ligy. Zverenci Vladimíra Országha vybojovali Pohár Vladimíra Dzurillu druhýkrát v rade a celkom sa z medailového umiestnenia v najvyššej hokejovej súťaži radujú už piaty rok za sebou. BBonline.sk prinesie fotoreportáž zo zápasu v Trenčíne.

utorok 24.04. 16:32 -

Mestskí poslanci v utorok zvolili nového hlavného kontrolóra mesta. Z 11 uchádzačov napokon vybrali náhradníka doterajšieho kontrolóra Ivana Petroviča zo svojich radov. Stal sa ním poslanec MsZ za koalíciu SMER-SD, SNS Ján Šabo. Ten v druhom kole voľby porazil Jakuba Bebeja, v súčasnosti vedúceho priestupkového oddelenia OÚ BB. Šabo sa funkcie ujme 1. mája a keďže je nezlučiteľná s funkciou poslanca MsZ, v pléne zasadne ďalší náhradník. Tým by mal byť lekár Marián Hlaváč, ktorý v centre mesta v roku 2014 kandidoval rovnako za väčšinovú koalíciu. Šabo bol zvolený na 6 rokov a jeho plat je určený zákonom. V prípade B. Bystrice vo výške 2 357 eur mesačne.

utorok 24.04. 14:14 -

Hokejový klub HC ’05 iClinic Banská Bystrica oficiálne odsúdil konanie niektorých členov fanklubu, ktorí po nedeľnom zápase vtrhli do priestoru šatní a zázemia štadióna a napadli viacerých ľudí. Klub na nich podal trestné oznámenie. “Je pre nás nepochopiteľné, že táto skupinka, ktorá si zjavne ‘prisvojila’ celý fanklub, s ktorým roky spolupracujeme a podporujeme aj finančne, hneď po útoku zverejnila vyhlásenie o bojkote nášho klubu. Na toto môžeme povedať len jedno, ich bojkot bude doživotný, nakoľko už teraz majú doživotný zákaz vstupu na všetky stretnutia HC ’05,” uvádza sa v stanovisku.

utorok 24.04. 13:02 -

Témou utorkového zasadnutia MsZ v B. Bystrici bol aj postup mesta počas zhromaždení pri súde s poslancom NRSR M. Mazurekom 16. apríla, ktorý následne čelil kritike aktivistov. V slove pre verejnosť vystúpili pohoršení zástupcovia iniciatívy Nie v našom meste, ale aj študenti či riaditeľ Evanjelického gymnázia, pod oknami ktorého prebehol neohlásený protest strany Kotleba – ĽSNS. “Na prvom mieste je hľadanie východiska pokojnou cestou, čo sa v tomto prípade aj podarilo. Riešenie mesta v tomto prípade považujem za zodpovedné” reagoval primátor Ján Nosko s tým, že vedenie mesta sa riadilo doporučeniami polície.

pondelok 23.04. 16:09 -

Na rýchlostnej ceste R1 pri Badíne došlo v smere z B. Bystrice do Zvolena k vážnej dopravnej nehode, pri ktorej do poľského nákladného vozidla zozadu narazil linkový autobus dopravcu Turancar. Podľa prvotných informácií HaZZ nehodu neprežili dve osoby, ďalších trinásť je zranených. Na mieste zasahuje až tridsiatka hasičských záchranárov, zdravotní záchranári aj s vrtuľníkovou záchrannou službou a bezpečnostné zložky. Kolóna siahala až po križovatku pri Europa SC a doprava bola čiastočne uvoľnená pred 16.45 h. (aktualizované)

pondelok 23.04. 12:48 -

Aj keď obhajoba titulu začala baranom unikať pomedzi prsty a fanklub im vyhlásil bojkot, o všetkom rozhodne až utorňajší siedmy zápas v Trenčíne. Mesto opäť pre priaznivcov banskobystrického hokeja ponúkne možnosť pozrieť si zápas od 18.00 h na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP.

pondelok 23.04. 7:44 -

Bezpečnostná služba na zimnom štadióne mala po nedeľnom šiestom finálovom zápase HC ’05 proti Trenčínu plné ruky práce. Niekoľko členov fanklubu po zápase nedovolene preniklo do hráčskych kabín a mixzóny. Napadnúť tam mali viacerých ľudí i zamestnancov klubu v bezprostrednej blízkosti hráčov. Banskobystrický hokejový fanklub následne ohlásil bojkot zápasov baranov. Vo vyhlásení uviedli, že spochybňujú príčiny herného výpadku tímu po troch výhrach. Uviedli tiež, že v útrobách štadióna chceli hráčom “ozrejmiť, že za Iskru a za Bystricu sa musí hrať na 100%.” Klub bude teraz zrejme čeliť disciplinárnemu stíhaniu zo strany SZĽH kvôli nedostatočnému zabezpečeniu usporiadateľskej služby.

nedeľa 22.04. 13:13 -

Aj šiesty finálový zápas Kaufland play off hokejovej Tipsport ligy, ktorý je po včerajšku už opäť na banskobystrickom zimnom štadióne vypredaný, budú môcť fanúšikovia HC ’05 a všetci Banskobystričania sledovať na Námestí SNP. Mesto opäť, už po tretíkrát, zabezpečilo veľkoplošnú obrazovku. Zápas i prenos sa začínajú o 18.00 h. Stav série medzi HC ’05 a Duklou Trenčín je aktuálne 3:2 v prospech baranov a dnes sa môžu presne po roku tešiť z opätovného zisku titulu.

nedeľa 22.04. 11:39 -

Na Severnej ulici v B. Bystrici v časti Medený Hámor sa po 11-hodine dopoludnia stala dopravná nehoda, pri ktorej sa vážne zranil cyklista. Ten mal za jazdy vraziť do autobusu. Na mieste zasahujú tak príslušníci hasičského záchranného zboru, ako aj zdravotní záchranári.

nedeľa 22.04. 10:10 -

V ovzduší stredného Slovenska sa ešte stále vyskytuje peľ už odkvitnej jelše či liesky, ku ktorým sa pridáva peľ hrabu, jaseňa, či topoľa. V týchto dňoch navyše vrcholí peľová sezóna peľu brezy, ktorá je prítomná na takmer všetkých sídliskách v B. Bystrici. Pokračovať má ešte aj v najbližších dňoch. Spoločne znamenajú pre alergikov veľkú záťaž. Podľa aktuálnej správy RÚVZ B. Bystrica patria súčasné koncentrácie peľu v ovzduší v B. Bystrici medzi najvyššie spomedzi krajských miest na Slovensku.

sobota 21.04. 16:56 -

K požiaru na Hronskej ulici v banskobystrickej mestskej časti Šalková vyrazili po pol piatej popoludní banskobystrickí hasiči. Horí tam jeden z rodinných domov uprostred tejto niekdajšej obce. Na mieste zasahuje osem príslušníkov HaZZ s dvomi kusmi techniky.

piatok 20.04. 18:02 -

Pri obci Donovaly sa po piatej hodine podvečer stala vážna dopravná nehoda troch osobných motorových vozidiel, pričom došlo aj ku zraneniam osôb. Na mieste zasahuje osmička banskobystrických hasičských záchranárov s dvomi kusmi techniky, zdravotní záchranári i polícia. Doprava je usmerňovaná a vodiči musia počítať s výrazným meškaním v oboch smeroch.

piatok 20.04. 16:10 -

Podlavice, Skubín či Uľanku už v mestskom zastupiteľstve zastupuje nový poslanec – po odchode Ľubice Laššákovej (SMER-SD) do funkcie ministerky kultúry, sa ním stal prvý náhradník v druhom obvode, inak manažér predaja – Marek Odaloš. Primátor Ján Nosko mu v piatok oficiálne odovzdal osvedčenie o nástupe do funkcie. Odaloš v zastupiteľstve rozšíri rady Banskobystrickej alternatívy. Poslanci sa najbližšie stretnú už v utorok 24. apríla a rokovať budú aj o úveroch mesta napríklad na nové kremačné pece v krematóriu, znižovaní svojich odmien či o novom hlavnom kontrolórovi.

štvrtok 19.04. 12:53 -

Po stredajšom neúspešnom štvrtom zápase finále Kaufland play off hokejovej Tipsport ligy sa séria opäť presunie do Trenčína. Podobne ako v stredu, aj v piatok od 18-tej hodiny bude možné finálový zápas baranov sledovať na veľkoplošnej obrazovke na banskobystrickom Námestí SNP, ktorú zaisťuje mesto v spolupráci s hokejovým klubom HC ’05. Atmosféru na štadióne i na námestí sme v stredu dokumentovali v našej reportáži.

streda 18.04. 9:30 -

Vo štvrtok 19. apríla vykoná polícia na cestách okresu B. Bystrica osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

pondelok 16.04. 15:59 -

Hokejistov HC ’05 iClinic B. Bystrica čaká v utorok tretí a v stredu 18. apríla od 18.00 h možno už rozhodujúci štvrtý finálový zápas série s Trenčínom. Možnú obhajobu majstrovského titulu si budú môcť vychutnať aj tí fanúšikovia, na ktorých už nezvýšili miesta na beznádejne vypredanom štadióne. Práve stredajší zápas pozýva mesto sledovať aj na Námestie SNP, kde bude premietaný na veľkoplošnej obrazovke.

pondelok 16.04. 1:36 -

Banskobystrickí hasiči zasahovali po 1.00 h v Šalkovej, kde na ulici Šalkovská cesta došlo k požiaru jednej z budov v blízkosti tamojšej železničnej stanice. Na miesto vyrazili traja hasiči s jedným kusom techniky.

nedeľa 15.04. 16:31 -

Na ulici Družby na Fončorde horel po šestnástej suchý trávnatý porast a kríky. Na miesto vyrazili traja profesionálni príslušníci Hasičského a záchranného zboru z banskobystrickej stanice s jedným kusom techniky.

sobota 14.04. 18:06 -

Železnice Slovenskej republiky budú od pondelka 16. do štvrtka 19. apríla v čase od 8.15 do 17.00 h pokračovať v realizácii prác na trati v úseku Medzibrod – Slovenská Ľupča, ktoré začali počas tohto týždňa. Realizuje sa smerová a výšková úprava koľají a štrkového lôžka. Pre cestujúcich bude zabezpečená náhradná autobusová doprava.

piatok 13.04. 18:13 -

Klub MFK Dukla opäť pripravil v súvislosti s nedeľným zápasom do Kremničky (o 10.30 h proti Žarnovici) aj bezplatný autobus, so zastávkami o 9.15 pri “poliklinike” Sásová, o 9.20 zo Štefánikovho nábrežia, o 9.30 a 10.00 h zo Štiavničiek, respektíve o 9.35 a 10.05 h od zastávky Sládkovičova SZU. Po zápase pôjde autobus i späť na Štiavničky. Klub zároveň informoval, že na stredu 18. apríla preložený zápas s Lučencom sa začne, kvôli finále hokejového play off, už o 16.00 h. Pozrite si aj program víkendových zápasov.

štvrtok 12.04. 9:02 -

V piatok 13. apríla sa uskutoční 22. ročník zbierky Deň narcisov. Dobrovoľníkov Ligy proti rakovine stretnete aj v uliciach B. Bystrice v tyrkysovo-modrých tričkách s logom LPR a symbolické narcisy budú žltej farby s jemným oranžovým stredom so zeleným papierovým štítkom, na ktorom je napísané „22.ročník“ a rok „2018“. Viac o zbierke na podporu pacientov s rakovinou a ich rodín či prevenciu nájdete tu.

streda 11.04. 22:01 -

Nové banskobystrické nákupné centrum s autobusovou stanicou získalo Cenu Únie miest Slovenska v súťaži Stavba roka 2017. NC Terminal sa zároveň umiestnilo na druhom mieste v hlasovaní verejnosti. Komplex sa celoslovensky preslávil najmä svojim zvláštnym názvom, v B. Bystrici čelil aj kritike miestnych architektov. Stavbou roka 2017 sa na 23. ročníku súťaže stala diaľnica D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno.

streda 11.04. 12:10 -

Na autobusovej stanici dochádza k zmene organizácie dopravy v prednosti v jazde. Zmena dopravného značenia upozorní vodičov, ktorí budú schádzať z horného parkoviska nákupného centra Terminal, že sú povinní dať prednosť v jazde vodičom autobusov vychádzajúcim z autobusovej stanice.

streda 11.04. 9:30 -

V piatok 13. apríla vykoná polícia na cestách okresu B. Bystrica osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

utorok 10.04. 14:10 -

Stanislav Mičev, ktorý sa vlani uchádzal o post predsedu BBSK a neskôr odstúpil v prospech J. Luntera, sa stal prezidentom Inštitútu regionálnej politiky, ktorý vznikol na základoch jeho volebného tímu z minulého roka. Členom inštitútu, ktorý sa má sústreďovať na odbornú prípravu kandidátov, je aj bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik. “Sme nestranícke odborné združenie, ktorého ambíciou je formulovať novú regionálnu politiku pre Slovensko na teritoriálnych princípoch namiesto sektorových,” povedal Mičev, banskobystrický mestský poslanec, člen klubu SMER-SD, SNS.

utorok 10.04. 12:54 -

Iniciatíva Cesty pre Slovensko, za ktorou sú primátori a poslanci krajských zastupiteľstiev, žiada vládu o vyčlenenie 320-miliónov eur na opravy komunikácií v regiónoch Slovenska. Ako poukázali, len v BBSK, ktorý spravuje najviac kilometrov ciest II. a III. triedy, je v súčasnosti v nevyhovujúcom a havarijnom stave až 45,5% z nich. Priemerný podiel nevyhovujúcich ciest v rámci všetkých krajov je 25,5%. Medzi iniciátormi výzvy sú aj poslanci BBSK O. Lunter, S. Horník, M. Juhaniak, M. Pál či primátor Brezna T. Ábel.

utorok 10.04. 10:05 -

Okrem začatej rekonštrukcie Zvolenskej cesty, sa aktuálne začína aj so súvislou opravou Poľnej ulice. Rovnako ako na úseku na juhu mesta, aj tu mesto avizuje, že práce potrvajú približne do júna. Samospráva zároveň vyzýva vodičov i chodcov k vzájomnej ohľaduplnosti kvôli obmedzeniam, ktoré rekonštrukčné práce vyvolajú.

pondelok 09.04. 16:36 -

Železnice Slovenskej republiky budú od utorka 10. do piatka 13. apríla v čase od 8.15 do 17.00 h realizovať výlukové práce na trati v úseku Medzibrod – Slovenská Ľupča. Realizovať sa bude smerová a výšková úprava koľají a štrkového lôžka. Pre cestujúcich bude zabezpečená náhradná autobusová doprava.