Krátke správy

piatok 15.02. 13:41 -

V porovnaní s uplynulým týždňom zaznamenali epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v B. Bystrici v kraji o 15,4% vyšší výskyt v akútnych respiračných ochorení (ARO) a o 27% vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení. Z dôvodu výskytu sezónnej chrípky je momentálne v BBSK uzavretých až 75 materských, základných a stredných škôl. Pre riziko nákaz sú zakázané návštevy až do odvolania v troch nemocniciach – Rimavskej Sobote v Revúcej a vo Zvolene.

štvrtok 14.02. 7:12 -

Slovenský futbalový reprezentant, rodák z B. Bystrice a odchovanec miestneho klubu Jupie Podlavice Marek Hamšík spečatil avizovaný prestup z talianskeho SSC Neapol do tímu účastníka Čínskej Superligy Dalian Yifang F.C. Hamšíkov pôvodný zamestnávateľ by mal podľa medializovaných informácií za hráča zinkasovať v dvoch splátkach celkom 20-miliónov eur a samotný Hamšík si má v Číne prísť až na 9-miliónov eur ročne. 31-ročný Hamšík z tunajšieho Jupie ešte ako dorastenec v roku 2002 prestúpil do Slovana Bratislava, odkiaľ jeho kroky smerovali do talianskej Brescie a následne do Neapola, kde sa za vyše jedenásť rokov stal klubovou legendou. V drese SSC odohral 519 zápasov a strelil 121 gólov.

utorok 12.02. 19:07 -

Univerzita Mateja Bela v B. Bystrici pozýva všetkých uchádzačov o štúdium na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční už v stredu 13. februára od 9.30 do 14.00 h na všetkých 6 fakultách UMB. Uchádzači o štúdium budú mať možnosť nahliadnuť na vyučovací proces, navštíviť laboratóriá, učebne a dielne a tiež zistiť, čo ponúka univerzitná knižnica a ako sú vybavené študovne. Viac informácií nájdete na stránke UMB.

utorok 12.02. 15:13 -

Banskobystrická Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta ako prvá na Slovensku splnila podmienky pre zaradenie svojho urgentu do minimálnej siete urgentných príjmov II. typu. Tieto majú presne špecifikované priestorové usporiadanie a materiálno-technické vybavenie či personálne zabezpečenie. Pacientom poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste, pričom vždy sú k dispozícii viacerí špecialisti. Nemocnica pre splnenie podmienok potrebovala len čiastočné dovybavenie, keďže jej urgent prešiel komplexnou rekonštrukciou už v roku 2013.

pondelok 11.02. 7:32 -

Ako informuje aj týždňová predpoveď počasia pre Banskú Bystricu, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa pred silným nárazovým vetrom na horách v okrese. Nad pásmom lesa má miestami dosiahnuť vietor rýchlosť 30 – 37 m/s (110 – 135 km/h), čo môže znamenať nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Pri pobyte na kopcoch by sa tak mali mať na pozore najmä lyžiari, bežkári či turisti, ktorí by mali pobyt v horskom prostredí zvážiť. Výstraha platí až do stredajšieho rána.

štvrtok 07.02. 15:52 -

V piatok 8. februára o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty. Skúška sirén sa na Slovensku vykonáva spravidla vždy v druhý piatok v mesiaci. V prípade reálneho ohrozenia sa sirény rozozvučia na dve minúty kolísavým tónom v prípade všeobecného ohrozenia alebo na šesť minút stálym tónom v prípade ohrozenia vodou. V našom regióne však ich ostré využitie nebolo potrebné už celé roky.

štvrtok 07.02. 12:02 -

V piatok, 8. februára polícia na cestách okresu Banská Bystrica zrealizuje ďalšiu osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

štvrtok 07.02. 11:45 -

Z dôvodu poruchy na hlavnom potrubí prívodu vody vo štvrtok 7. februára uzatvorili Plaváreň Štiavničky. Prevádzkovateľ, mestská spoločnost MBB, a.s. informuje, že plaváreň bude uzatvorená až do odvolania. Aktualizácia 14.22 h: Po obnovení dodávok vody popoludní plaváreň opäť sprístupnili pre verejnosť.

streda 06.02. 16:56 -

Leteckí záchranári LZS ATE z Banskej Bystrice v stredu dopoludnia leteli nad obec Kordíky, kde sa vo voľnom teréne zranil 47-ročný lyžiar. So zlomeninou hornej končatiny a podozrením na poranenie chrbtice ho previezli do FNsP F.D. Roosevelta v B. Bystrici. Následne museli vyraziť aj na Tále, kde sa v lyžiarskom stredisku na svahu zrazili dvaja lyžiari. 49-ročná žena zostala po zrážke nakrátko v bezvedomí. Leteckí záchranári ju pod svahom ošetrili a následne s poranením hlavy previezli do nemocnice v Brezne.

utorok 05.02. 11:51 -

V utorok dopoludnia museli v areáli závodu Biotika v Slovenskej Ľupči zasahovať hasiči. Na miesto vyrazilo až desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskej Bystrice s tromi kusmi techniky. V závode sa totiž neznámou látkou intoxikovali dve osoby, ktoré boli prevezené na ošetrenie do nemocnice. Hasiči na mieste vykonali meranie na prítomnosť metánu v ovzduší. Pri udalosti nedošlo k požiaru ani poruche na zariadeniach. Miesto hasiči ešte predpoludním odovzdali bezpečnostnému technikovi.

pondelok 04.02. 13:46 -

Mesto Banská Bystrica už čoskoro vyhlási ocenenia Najlepších športovcov mesta za rok 2018, ktorých súčasťou sú aj ceny verejnosti. Tá môže hlasovať v internetovom hlasovaní, z ktorého vzídu víťazi v kategórii jednotlivcov i v kategórii športových kolektívov. Hlasovanie spomedzi vybraných najúspešnejších športovcov prebieha na internetovej stránke mesta do 8. februára.

sobota 02.02. 14:21 -

Ani nainštalované chladiace technológie na Štadióne SNP na Štiavničkách nedokážu optimálne vzdorovať odmäku či dažďovým zrážkam, ktoré poznačili od úvodu víkendu počasie v B. Bystrici. Ľadová plocha na štadióne, kde sa dnes odohrá zápas hviezd v rámci Winter Classic, aj preto nie je v optimálnom stave. Zajtra popoludní majú na ploche odohrať ligový duel medzi HC ’05 B. Bystrica a HKM Zvolen. Oba tímy mali v sobotu dopoludnia na Štiavničkách absolvovať tréning.  Tréner baranov Dan Ceman ho zrušil po pätnástich minútach kvôli riziku zranení na mäkkom ľade. Zvolenčania kvôli podmienkam na tréning ani nepricestovali. V nedeľu má pokračovať podobný charakter počasia, očakáva sa ale o niečo viac dažďových zrážok.

sobota 02.02. 13:01 -

Pred obcou Tajov sa po dvanástej hodine stala dopravná nehoda, pri ktorej skončilo jedno osobné motorové vozidlo vedľa hlavnej cesty prevrátené na streche. Na mieste sa zranili dve osoby. Na mieste zasahuje 9 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s tromi kusmi techniky, ktorí vozidlo zaistili proti vzniku požiaru a jednej osobe poskytli predlekársku prvú pomoc. Druhú osobu ošetrili privolaní zdravotní záchranári. Na mieste sa nachádza už aj hliadka polície. Premávka na komunikácii je obmedzená len čiastočne.

piatok 01.02. 15:04 -

SHMÚ vydal výstrahy pre okres B. Bystrica v súvislosti so silným vetrom na horách. Ten sa začne prejavovať v piatok podvečer a počítať s ním musíme počas celého víkendu. Výstraha 2. stupňa pred vetrom, ktorý má na horách v okrese dosahovať silu víchrice, platí do sobotňajšej 18-tej hodiny. Výstraha 1. stupňa potrvá až do nedeľňajšieho poludnia. SHMÚ upozorňuje, že takto silný vietor je na horách v našom regióne nadpriemerný a predstavuje najmä potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity na horách, ako sú aktuálne najmä lyžovanie, bežkovanie či pešia turistika.

piatok 01.02. 9:56 -

Po pol desiatej dopoludnia došlo na Kyjevskom námestí na Fončorde ku dopravnej nehode troch osobných motorových vozidiel, pri ktorej sa jedna osoba zranila. Na mieste zasahovali banskobystriciskí hasiči na dvoch vozidlách, ale aj zdravotní záchranári. Sedmička profesionálnych hasičov zaistila vozidlá pred únikom prevádzkových kvapalín a náhodnému pohybu. Dopravu riadi polícia.

štvrtok 31.01. 13:00 -

V piatok, 1. februára, polícia na cestách okresu Banská Bystrica zrealizuje ďalšiu osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

streda 30.01. 14:41 -

Vláda Slovenskej republiky v stredu schválila vyčlenenie sumy 104,5 milióna eur na rekonštrukciu FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Nemocnica za túto sumu plánuje dokončiť rekonštrukciu sekcie starostlivosti o akútnych pacientov, ale aj vybudovanie endoskopického centra či centrálnej JIS. Najviditeľnejšou časťou rekonštrukcie bude obnova výškových budov lôžkovej časti, a to nielen fasády, okien a striech budovy, ale aj interiérov vrátane sociálnych zariadení a inštalácií tepelných a ďalších rozvodov. Rekonštrukciou má prejsť aj poliklinika či rehabilitačné priestory a dobudujú aj nové zákrokové sály.

utorok 29.01. 12:58 -

Generálkou na ľadovej ploche pre Winter Classic bude zápas, v ktorom proti sebe nastúpia členovia VŠC Dukla Banská Bystrica proti príslušníkom Taktického krídla Sliač. Zápas sa uskutoční v stredu 30. januára 2018 o 18.00 h na Štadióne VŠC Dukla v Banskej Bystrici. Za VŠC Dukla Banská Bystrica nastúpia aktívni aj bývalí športovci a tréneri, ako napríklad M. Otčenáš, J. Grigar, ale tím Dukly posilní aj šéf Tipsport ligy R. Lintner. Úvodné buly zápasu vhodí olympijský víťaz Matej Tóth. Vstup na zápas je voľný.

pondelok 28.01. 10:27 -

Výdatné sneženie, na ktoré upozorňoval aj SHMÚ, výrazne komplikuje dopravu v Banskej Bystrici. Na väčšine úsekov ciest, vrátane hlavného ťahu popri Hrone, sa jazdí po utlačenej vrstve snehu. Na kruhovom objazde pri autobusovej stanici došlo po desiatej ku skríženiu kamiónov, ktoré tak zablokovali aj samotný výjazd zo stanice pre autobusy. Problémy má aj MHD, ktorá na väčšine liniek mešká, pri areáli starej nemocnice došlo aj ku komplikáciám keď zadnú časť harmonikového autobusu skrútilo mimo vozovky.

pondelok 28.01. 9:00 -

Most na ceste I/66 pred odbočkou na Slovenskú Ľupču v smere od Banskej Bystrice je v zlom technickom stave a hrozí jeho uzavretie i komplikované obchádzky. V nedeľu o tom vo svojom spravodajstve informovala Televízia Joj. Most pritom pred dvomi rokmi prešiel čiastočnou rekonštrukciou, nezvláda však veľký nápor vozidiel a podľa polície dokonca hrozí jeho zrútenie. Polícia so Slovenskou správou ciest riešia možnosti obchádzkových trás, ktoré by v prípade nákladných vozidiel museli viesť napríklad až cez Ružomberok.

 

Všetky články

štvrtok 24.01. 23:32 -

Až dvanásť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z B. Bystrice so štyrmi kusmi techniky a ďalších desať členov dobrovoľných hasičských zborov z Ľubietovej a Brusna s dvomi kusmi techniky, zasahujú v Ľubietovej, časti Podlipa. Horí tam prístavba rodinného domu, ktorá je v tesnej blízkosti domu. Príslušníci HaZZ musia pre veľké zadymenie zasahovať s využitím dýchacích prístrojov. Pri požiari nedošlo k zraneniu osôb. Na mieste je už aj polícia.

štvrtok 24.01. 13:10 -

Aj v nasledujúci piatok, 25. januára, plánuje polícia osobitnú kontrolu na cestách okresu B. Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

streda 23.01. 20:30 -

Areál zimných športov na plážovom kúpalisku už láka nielen bežkárov, ale aj korčuliarov. Záhradnícke a rekreačné služby vo štvrtok pustili verejnosť aj na plochu zamrznutého jazera. Ľad dosiahol hrúbku približne 30 centimetrov, pracovníci jeho vrchnú vrstvu očistili a zaliali vodou, pre vyššiu kvalitu ľadu. Mrazivé dni zároveň využili aj na tvorbu umelého snehu pre ďalšiu úpravu bežkárskej trate. Areál je otvorený bezplatne v pracovných dňoch od 7.00 do 19.00 h a počas víkendov od 9.00 do 17.00 h. Vo štvrtok 24. januára je areál kvôli úprave tratí a rozhŕňaniu kôp technického snehu uzatvorený. Otvorený bude od piatku 25. januára.

utorok 22.01. 9:32 -

Desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z banskobystrickej stanice na troch vozidlách vyrazilo pred deviatou hodinou do Tajova. Zasahovali tam pri požiari podkrovných priestorov v objekte autoservisu pri rodinnom dome. Požiar je už v týchto chvíľach lokalizovaný, na mieste zasahujú vysokotlakovým prúdom. Na miesto smeruje zisťovateľ príčin požiaru.

sobota 19.01. 20:58 -

Už 9. februára privíta Banská Bystrica po roku opäť popredný halový výškarský míting Banskobystrická latka za účasti najlepších svetových atlétov tejto disciplíny. Predaj vstupeniek na kapacitne obmedzenú tribúnu športovej haly na Štiavničkách sa začína v pondelok 21. januára a potrvá do vypredania kapacity. Lístky v cene 10 € budú v predaji v priestoroch budovy VŠC Dukla na Hutnej 3 od 6.00 h do 12.00 h a potom od 12.30 do 14.00 h. Viac informácií nájdete na stránke VŠC.

sobota 19.01. 14:33 -

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred mimoriadne nízkymi teplotami v okrese B. Bystrica. Výstraha platí od sobotňajšieho večera. V okrese môže miestami teplota poklesnúť až ku teplote -19 stupňov Celzia. Ešte o niečo chladnejšie má byť potom v noci z pondelka na utorok, na kedy je predbežne vydaná až výstraha druhého stupňa pred ojedinelými mrazmi až -21 stupňov Celzia.

piatok 18.01. 18:37 -

O hokejové zápolenia pod holým nebom na štadióne SNP na Štiavničkách v B. Bystrici je zo strany fanúšikov obrovský záujem. Organizátori Kaufland Winter Classic aj preto v piatok uvoľnili prostredníctvom siete Ticketportal do predaja ďalších 500 lístkov v rámci nového sektora N. Ligový duel medzi HC ’05 a Zvolenom sa uskutoční 3. februára, deň predtým mu bude predchádzať súboj legiend. Vstupenky sú k dispozícii za jednotnú cenu 18 eur na deň. Študenti zaplatia polovicu.

piatok 18.01. 13:23 -

Banskobystrickí hasiči vyrazili po 12.30 h nad Tajov, kde v tamojšom kempingu začala horieť stena jednej z voľne stojacich drevených rekreačných chát. Na mieste zasahuje osem príslušníkov HaZZ s dvomi kusmi techniky.

štvrtok 17.01. 15:29 -

Biatlonistka VŠC Dukla Banská Bystrica Anastasia Kuzminová vo štvrtok zvíťazila v biatlonovom šprinte žien na 7,5 kilometra v rámci pretekov svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu. Nadviazala tak na decembrové zlato z pretekov s hromadným štartom v českom Novom Meste na Morave. V pretekoch sa Nasťa na strelnici nemýlila ani raz a olympijská víťazka si tak aj so suverénnym bežeckým výkonom prišla do cieľa po dvanáste individuálne víťazstvo v rámci seriálu pretekov svetového pohára, druhé v tejto sezóne. Druhá najlepšia Slovenka v cieli – Paulína Fialková (VŠC Dukla), stratila na Kuzminovú niečo cez jednu minútu, čo jej vo výslednom poradí prinieslo 14. priečku.

streda 16.01. 19:58 -

Vedenie FNsP F. D. Roosevelta pred roka nepredĺžilo dodatky kolektívnej zmluvy ohľadom odmeňovania lekárov,  niektorí tak prišli o 200 až 300 € mesačne. Nemocnica sa snaží o zavedenie nového a podľa vedenia spravodlivejšieho systému odmeňovania, na ktorom sa už vedenie dohodlo s primármi a prednostami oddelení. Odborári s tým nesúhlasia a žiadajú späť odmeny, aké mali v minulom roku. Ako zástupcovia lekárskych odborov v nemocnici uviedli pre RTVS, ak nemocnica ich požiadavke nevyhovie, nevylučujú ani štrajk.