Krátke správy

pondelok 25.06. 8:03 -

Banskobystrickí hasiči po tretej hodine v pondelok skoro ráno zasahovali pri ďalšom požiari automobilu. Tentokrát horelo na Internátnej ulici na Fončorde, na mieste zasahovali traja príslušníci HaZZ s jedným kusom techniky. Len cez víkend v noci horeli autá aj na Chabeneckej ulici a nedávno tiež v Podlaviciach.

nedeľa 24.06. 15:14 -

Alergikov v posledných dvoch týždňoch trápi najmä menej alergizujúci peľ pŕhľavovitých rastlín a najvýznamnejší alergén tohto obdobia – peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Najvyššie koncentrácie v rámci Slovenska zaznamenávali stanice v B. Bystrici a Bratislave. Situáciu ale výrazne zmiernilo daždivé počasie. Odborníci z RÚVZ B. Bystrica ale upozorňujú, že stúpajú denné koncentrácie spór plesní.

sobota 23.06. 18:10 -

Banskobystrický rodák, uznávaný vedec a podnikateľ Robert Mistrík, ktorý už dávnejšie avizoval, že sa plánuje v budúcoročných voľbách uchádzať o post hlavy štátu, ohlási v pondelok dopoludnia v priestoroch banskobystrického hotela Národný dom oficiálne svoju kandidatúru na funkciu prezidenta. Kandidovať chce ako nezávislý občiansky kandidát. V minulosti bol spoluzakladateľom strany SaS. Podporu v kandidatúre mu už vyjadrila strana SPOLU – občianska demokracia.

sobota 23.06. 8:08 -

Na Chabeneckej ulici na sídlisku Rudlová – Sásová zasahovali po štvrtej hodine nadránom banskobystrickí hasiči pri požiare jedného osobných motorových vozidiel. Na mieste bolo prítomných sedem príslušníkov HaZZ s dvomi kusmi techniky.

piatok 22.06. 19:15 -

Približne dvesto ľudí sa na banskobystrickom Námestí SNP zišlo po 18-tej hodine na ďalšom proste Za slušné Slovensko. Ten organizátori, naposledy pred letnými prázdninami, zvolali po troch mesiacoch od vymenovania novej vlády. Podľa vystupujúcich nová vláda neukázala, že chce pracovať na obnovovaní dôvery verejnosti v štát. Kritizovali nominácie v novej vláde a polícii, podľa nich “normalizačnú” situáciu v RTVS či nečinnosť štátnych orgánov v medializovaných kauzách, vrátane vraždy investigatívneho novinára J. Kuciaka a jeho priateľky, ktorá v marci vlnu protestov spustila.

piatok 22.06. 10:45 -

V piatok o 13-tej hodine sa začne odborná diskusia k vybudovaniu protipovodňových opatrení v Banskej Bystrici, ktorá bude prebiehať v Divadelnej sále Akadémie umení na Hornej 95. Diskusia bude pre verejnosť vysielaná online. Diskutovať budú zástupca Ministerstva životného prostredia SR, zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, STU v Bratislave, ale aj iniciatívy Za Hron bez betónu.

štvrtok 21.06. 16:07 -

Pri obci Hrochoť v smere na Kyslinky začal po 15-tej hodine horieť lesný pracovný stroj – vývozná súprava, ktorá sa chytila od motorovej časti. Na miesto vyrazili hasiči z Banskej Bystrice i Zvolena a pri zásahu pomáhajú aj členovia dobrovoľného hasičského zboru z Hrochote so svojou technikou.

nedeľa 17.06. 17:53 -

Aj Banská Bystrica sa už v piatok 22. júna pridá k mestám, v ktorých sa po čase znovu uskutoční protest Za slušné Slovensko. Tie v marci vznikli v reakcii na vraždu novinára J. Kuciaka a jeho priateľky a odhalení možného korupčného správania na na najvyšších miestach, po ktorých nasledovala demisia vtedajšieho premiéra R. Fica. “Nevideli sme a nevidíme žiadny signál toho, že vláda chce obnoviť dôveru ľudí v štátnu moc,” hovoria organizátori tri mesiace po vymenovaní novej vlády. Aj preto sa pred prázdninami uskutoční vo viacerých mestách ďalší protest. V B. Bystrici to bude 22. 6. na Námestí SNP od 18. hodiny.

sobota 16.06. 20:29 -

K vážnej dopravnej nehode vyrazili pred sobotňajšou 19-tou hodinou banskobystrickí zdravotní i hasičskí záchranári. Na ceste I/14 pri Harmanci spadol motorkár aj s motorkou do zrázu. Na mieste zasahovalo osem hasičských profesionálov s dvomi kusmi techniky. Zranený sa nachádzal v potoku, pričom po zásahu hasičov ho prevzala do opatery zdravotná záchranná služba.

štvrtok 14.06. 18:21 -

Na ceste 1/59 pri Starých Horách v smere na Donovaly sa pred 18-tou hodinou zrazili dve osobné motorové vozidlá, pričom na jedno spadol strom a druhé do stromu narazilo. K zraneniu osôb ale nedošlo. Na mieste zasahujú traja príslušníci Hasičského a záchranného zboru s technikou i polícia. Cesta je pre ostatných vodičov prejazdná.

streda 13.06. 15:43 -

Ako sme už informovali, po Múzeu SNP sa svojej podobizne na 0 eur suvenírovej bankovke dočkal aj banskobystrický Barbakan. Predaj novej unikátnej suvenírovej bankovky sa uskutoční v rámci piatkového programu Dní mesta od 12.00 do približne 17.00 h v priestore pod hodinovou vežou prostredníctvom automatu i priameho predaja. Počet kusov na jednu osobu je limitovaný na tri.

utorok 12.06. 10:38 -

Dosiaľ neznámy páchateľ v noci pondelok 11. júna v herni na ulici Družby v B. Bystrici strelnou zbraňou mieril na čašníka, od ktorého požadoval peniaze. Muža schytil a pri neustálom mierení zbraňou si vybral peniaze a vložil ich do ruksaka. Tam pridal aj jednu peňaženku s hotovosťou, ktorú vzal z trezora a z podniku odišiel. Kriminalisti prípad vyšetrujú ako zločin lúpeže, podrobnosti o odcudzenej sume polícia uvádzať nebude.

utorok 12.06. 9:00 -

Počas prvého júlového týždňa sa v Piešťanoch konali majstrovstvá Slovenska starších žiakov v tenise, ktorých sa zúčastnili aj siedmi hráči TC Baseline. V dvojhre sa darilo Nine Plajovej, ktorá vo štvrťfinále prehrala s neskoršou víťazkou E. Tóthovou. Vo štvorhre získali titul Banskobystričanka Nina Baniarová so S. Šarinovou z Prešova, keď vo finále zdolali dvojicu Irina Balus (TC Baseline) a Emma Tóthová (TK Love 4 Tennis) v pomere 7:5 a 6:3. Vo štvorhre chlapcov získal striebro hráč TC Baseline Matej Muranský, ktorý s J. Obtulovičom (TK Slovan) potrápili favorizovanú dvojicu Vlčko, Marošík. Prehrali až v supertajbrejku 1:6, 6:4, 1:10. Celkovo hráči TC Baseline B. Bystrica doviezli z Piešťan tri medaily.

utorok 12.06. 7:12 -

K požiaru troch osobných motorových vozidiel vyrazili pred štvrtou hodinou nadránom banskobystrickí hasiči. Autá horeli na Javorovej ulici v mestskej časti Podlavice. Na miesto po ohlásení vyrazilo osem príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s dvomi kusmi techniky.

pondelok 11.06. 14:00 -

Pri obci Horné Pršany neďaleko Banskej Bystrice sa pred pol druhou popoludní stala vážna dopravná nehoda autobusu, ktorý zišiel mimo cestu. Jedna osoba sa zranila a v týchto chvíľach je v opatere zdravotnej záchrannej služby. Na mieste zasahuje aj sedem príslušníkov hasičského a záchranného zboru na dvoch vozidlách, zdravotní záchranári i polícia.

pondelok 11.06. 13:27 -

Pred 13-tou hodinou došlo na ceste I/66 v úrovni priemyselnej zóny pred obcou Slovenská Ľupča k dopravnej nehode autobusu a osobného vozidla. Na mieste zasahuje osem príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z B. Bystrice, ktorí vozidlá zabezpečili proti vzniku požiaru a ďalšie zložky. Autobus prevážal deti, ku zraneniam však podľa prvotných informácií nedošlo. Premávka v úseku je riadená a cesta je tak s obmedzením prejazdná.

nedeľa 10.06. 17:54 -

Miestni aktivisti vyhlásili petíciu za zastavenie financovania a realizácie kritizovaného projektu protipovodňovej ochrany B. Bystrice. Ministerstvo životného prostredia, Slovenskú agentúru životného prostredia i mesto k tomu vyzývajú, keďže podľa nich nebola dodržaná zásada zapojenia verejnosti do prípravy projektu, vplyvy na životné prostredie a kultúrne hodnoty mesta boli posúdené len formálne. Projetku vyčítajú aj technické a praktické nedostatky, pre ktoré má byť podľa nich investícia neefektívna a ochrana mesta nedostatočná.

nedeľa 10.06. 16:37 -

V banskobystrickej časti Kostiviarska došlo pred 16-tou hodinou k dopravnej nehode motocyklistu, ktorý čelne narazil do stĺpa. Motocyklista je už opatere zdravotnej záchrannej služby, na mieste zasahujú aj hasičskí záchranári. Premávka v miestach tzv. malého severného obchvatu je čiastočne spomalená.

sobota 09.06. 17:41 -

Už istý majster futbalovej III. ligy – stred MFK Dukla Banská Bystrica, odohrá v nedeľu o 10.30 h v Kremničke posledný zápas sezóny proti Liptovskej Štiavnici. Zverenci Dušana Tótha po ňom preberú aj trofej za víťazstvo v súťaži. Klub opäť pripravil pre fanúšikov bezplatný autobus do Kremničky s odjazdami o 9.30 h od “polikliniky” v Sásovej, 9.35 h zo Štefánikovho nábrežia, 9.40 a 10.10 h spred krčmy na Štiavničkách a o 9.45 a 10.15 od pošty na Sládkovičovej. Autobus pôjde potom po zápase späť na Štiavničky.

piatok 08.06. 17:48 -

Vedenie mesta popoludní reagovalo na iniciatívu aktivistov okolo stránky Za Hron bez betónu, ktorí v noci oblepili páskou a oznámením o plánovanom výrube množstvo stromov okolo Hrona v centre B. Bystrice. Väčšina označených stromov ale podľa mesta vyrúbaných nebude. „V oblasti blízko centra bude zásah do zelene minimálny a každý jeden vyrúbaný strom bude nahradený novým,“ povedal primátor Ján Nosko.

piatok 08.06. 10:32 -

Tohtoročný Banskobystrický maratón si vďaka zmene trasy i večernému načasovaniu vyžiada výrazne menšie obmedzenia v doprave, ako v minulých rokoch. V sobotu bude od 15.00 h do polnoci úplne vylúčená doprava z cesty popri Hrone od Námestia Slobody smerom k veľkému kruhovému objazdu pred Europou SC a ďalej do Radvane až po odbočku na Pršiansku terasu. Linky MHD 2, 3, 4, 5, 7 nebudú premávať vôbec, ďalšie budú odklonené. Viac informácií nájdete tu…

piatok 08.06. 7:31 -

Na stromoch okolo Hrona v centre B. Bystrice pribudli pásky a oznámenia o ich plánovanom spílení. Neznámi aktivisti stojaci za Facebookovou stránkou Za Hron bez betónu, tak chcú verejnosť upozorniť na projekt protipovodňovej ochrany. Ten už vyše pol roka budí rozporuplné reakcie, ktoré sa vystupňovali na stredajšej prezentácii projektu. Okolo Hrona totiž okrem spílenia stromov dôjde aj k vybudovaniu vysokých betonových múrov, pričom podoba nábrežia mala byť podľa časti verejnosti i miestnych politikov s verejnosťou komunikovaná skôr. Slovenský vodohospodársky podnik chce so stavbou začať na konci roka.

štvrtok 07.06. 17:16 -

V priestoroch Veľkej siene Mestského úradu v B. Bystrici sa v pondelok, 11. júna o 15.30 h, uskutoční diskusia k pripravovanej rekonštrukcii a obnove Mestského parku na Tajovského ulici (bývalého Leninovho). Vedenie mesta i projektanti predstavia pripravenú štúdiu obnovy i jej koncepciu a financovanie.

štvrtok 07.06. 8:14 -

Aj v tento piatok, 8. júna, budú policajti na cestách okresu Banská Bystrica vykonávať osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť pri porušení zákona zastavení priamo na ceste, ale rozhodnutie o uložení pokuty príde držiteľovi vozidla poštou.

utorok 05.06. 17:13 -

Len včera začali v B. Bystrici pribúdať v rámci separovaného zberu v uliciach mesta nové kontajnery na elektroodpad. Naopak však v týchto dňoch dochádza zo strany dodávateľa služby, ktorý končí svoju činnosť, k odstráneniu kontajnerov na staré šatstvo. Tie boli v meste od roku 2012. Samospráva už avizuje, že sa snaží situáciu riešiť a nájsť možnosti opätovného zabezpečenia zberu starého textilu. Ten zatiaľ mesto odporúča odovzdávať charitatívnym organizáciám alebo vyhadzovať do kontajnerov na zmesový komunálny odpad.

pondelok 04.06. 9:24 -

V stredu, 6. júna  od 15.00 h sa v Cikkerovej sieni Radnice na Námestí SNP uskutoční verejná prezentácia projektu protipovodňovej ochrany mesta, ktorého budúca realizácia má výrazne zmeniť tvár nábreží Hrona v Banskej Bystrici. Projekt sa po zverejnení prvých vizualizácií, ešte v minulom roku, stretol s odporom verejnosti kvôli predpokladu masívneho nevkusného zvyšovania múrov okolo rieky v centre. Informácie na podujatí poskytnú zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku.

nedeľa 03.06. 9:30 -

Na sobotňajšom mítingu 2. kola slovenskej atletickej ligy na banskobystrických Štiavničkách sa mimoriadne darilo domácej kladivárke Martine Hrašnovej (VŠC Dukla). Vo svojej tohtoročnej premiére splnila limit na augustové majstrovstvá Európy v Berlíne a zároveň hodom do vzdialenosti 73,25 metra vytvorila nový európsky rekord v kategórii Masters, žien od 35 do 39 rokov.

sobota 02.06. 10:44 -

Novým trénerom dvojnásobného slovenského hokejového majstra HC ’05 iClinic B. Bystrica bude 44-ročný Kanaďan Dan Ceman, ktorého meno sa  v tejto súvislosti už skloňovalo počas minulého týždňa. V sobotnom vydaní o tom informoval denník Šport. Rodák z kanadského Windsoru pôsobil ako hráč vo viacerých nižších zámorských súťažiach a neskôr najmä v Európe – v Anglicku, Dánsku a kariéru končil v škótskom Dundee Stars, kde ešte ako hráč začínal aj s trénerstvom. Od roku 2013 bol hlavným trénerom dánskeho Sønderjyske, kde skončil vo februári tohto roku. Ďalšie podrobnosti k novej sezóne má klub predstaviť na tlačovej konferencii v pondelok.

piatok 01.06. 14:27 -

Mesto už aj tento rok inštalovalo vodné hmly, ktoré v posledných rokoch v centre mesta slúžia na krátke ochladenie počas letných dní. Jedna v týchto dňoch pribudla znovu na Námestí SNP a ďalšia v parku pod Pamätníkom SNP pri korčuliarskej dráhe. Osadenie tretej, ktorá bývala predtým na Námestí Slobody, mesto ešte len pripravuje.

štvrtok 31.05. 13:12 -

Banskobystrické kúpalisko Aqualand otvorí v piatok 1. júna o 9.00 h letnú sezónu. Návštevníkom bude zatiaľ k dispozícii plavecký bezén “I”, tiež stará päťdesiatka s minerálnou vodou či bazén pre väčšie deti “Z” a baby bazén. Z dôvodu prác na cyklotrase a prístupovej komunikácii z južnej strany kúpaliska, bude otvorený len severný (pôvodný) vstup od Zaresu.