Krátke správy

utorok 16.10. 12:01 -

V hodnotení transparentnosti samospráv organizácie Transparency international Slovensko sa Banská Bystrica tento rok umiestnila na 7. priečke. Oproti vlaňajšku si pohoršila o dve miesta, najvyššie bola v roku 2010 (2. miesto). Najvyššie hodnotenie z jednotlivých kritérií získal banskobystrický mestský úrad za správne zverejňovanie zmlúv a faktúr, naopak najhoršie TIS hodnotní personálnu politiku MsÚ, kedy nie sú vypisované výberové konania na časť obsadzovaných pracovných pozícií a nie sú zverejňované oznámenia o ich konaní.

pondelok 15.10. 14:30 -

Železnice Slovenskej republiky budú v dňoch 16. až 18. októbra, vždy v čase od 8.50 do 12.30 h, realizovať stavebné úpravy železničného priecestia v Hronseku. V týchto časoch preto bude premávať medzi stanicami Banská Bystrica a Sliač kúpele za vlaky ZSSK náhradná autobusová doprava. Výlukové práce budú pokračovať aj  v piatok 19. októbra, vtedy je rovnako v čase od 9-tej hodiny do 12.30 h, potrebné počítať s náhradnou autobusovou dopravou medzi Zvolenom a Sliačom.

pondelok 15.10. 12:40 -

Po 12-tej hodine sa na rýchlostnej ceste R1 pri Radvani stala dopravná nehoda dvoch osobných motorových vozidiel, pri ktorej došlo aj ku zraneniu jednej osoby. Tej poskytli predlekársku prvú pomoc hasičskí záchranári, ktorí vyrazili k nehode na dvoch vozidlách. Následne bola zranená osoba odovzdaná do opatery zdravotných záchranárov. Na mieste zasahuje aj polícia. Miesto nehody je možné obísť, na mieste je ale potrebné počítať so zdržaním.

nedeľa 14.10. 21:33 -

Najvyššia hokejová súťaž – Tipsport liga, po vzore NHL, prvýkrát zorganizuje tzv. Winter Classic – zápasy ľadového hokeja pod holým nebom. Dejiskom vôbec prvého takéhoto podujatia v Tipsport lige budú 2. a 3. februára banskobystrické Štiavničky. Ľadová plocha tak vznikne priamo na Štadióne SNP. Ako uviedol riaditeľ spoločnosti Pro-hokej Richard Lintner vo vysielaní RTVS, na štadióne organizátori plánujú pripraviť aj divácke miesta tak, aby boli blízko k samotnej ploche.

nedeľa 14.10. 13:10 -

Už aj vedenie Univerzity Mateja Bela vyzýva predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), aby umožnil zverejnenie svojej rigoróznej práce. Podľa rektora univerzity je na školu kvôli práci vyvíjaný tlak, no na Dankovu žiadosť zo zákona prácu zverejniť nemôžu. Danko pôvodne nechcel potvrdiť na ktorej škole získal titul JUDr. a žiadosť o nesprístupnenie práce z roku 2000 verejnosti, adresoval UMB až po otázkach novinárov. Ešte pred vedením UMB prišli s výzvou aj viacerí pedagógovia školy. V stredu 17. októbra o 18.00 h sa pred rektorátom UMB v Národnej ulici uskutoční protest pod názvom “Danko ukáž prácu!”

sobota 13.10. 14:22 -

V mestskej hromadnej doprave dôjde od 22. októbra ku zmene vedenia liniek číslo 20, 28 a 29. Všetky tieto autobusy zo sídliska Rudlová – Sásová budú po novom vedené aj cez Železničnú stanicu. Situácia sa pre cestujúcich skomplikovala po tom, čo prevádzkovateľ NC Terminal uzatvoril vonkajší prechod z autobusovej stanice, kam linky po otvorení začali jazdiť, smerom na železničnú stanicu.

piatok 12.10. 11:08 -

Pred štvrtou hodinou nadránom vyrazila dvanástka príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z banskobystrickej stanice so štyrmi kusmi techniku na Mičinskú cestu v Banskej Bystrici. Vedľa jedného z rodinných domov tam začala horieť drevená hospodárska budova, ktorá bola v čase príjazdu hasičov celá zasiahnutá plameňmi. Hasiči z domu evaukovali tri dospelé osoby a jedno dieťa a požiar zlikvidovali. Jeho príčinu zisťujú tak hasiči, ako aj polícia.

štvrtok 11.10. 14:44 -

Okrem interných prešetrovaní ozbrojených zložiek začal vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v B. Bystrici trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Lietadlo dopadlo v blízkosti zastavanej časti mesta Sliač. Jeho zničením po páde malo podľa polície dôjsť ku škode vo výške najmenej 27-tisíc eur, čo môže predstavovať zostatkovú cenu tohto staršieho do nehody funkčného stíhacieho lietadla. Viac o nehode sme informovali v príspevku.

štvrtok 11.10. 12:34 -

Kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti plánujú policajti v okrese Banská Bystrica aj tento týždeň. Uskutoční sa v piatok, 12. októbra. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

streda 10.10. 14:37 -

Pri Sliači, časti Rybáre, sa približne o 14.15 h zrútilo cvičné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky L-39. Obaja piloti stroja sa stihli pred pádom katapultovať a nehodu prežili. Po vypátraní ich previezli do nemocnice. Lietadlo bolo po páde na prázdnu lúku zničené. Na mieste zasahuje 12 príslušníkov HaZZ z  B. Bystrice a Zvolena so štyrmi kusmi techniky. Aero L-39 Albatros českej výroby patrí od 70. rokov k najpoužívanejším cvičným lietadlám a na tomto type v minulosti lietala aj letecká skupina Biele Albatrosy. Viac v článku…

streda 10.10. 12:14 -

Stávková kancelária Tipsport po vzore iných volieb vypísala kurzy aj na voľby primátora v Banskej Bystrici. Bookmakeri dávajú najväčšie šance súčasnému primátorovi J. Noskovi (nez.) s úvodným kurzom 1,35. Podľa očakávaní nasleduje Igor Kašper (SaS, OĽANO, KDH, SME RODINA, PS) s kurzom 2,5 a kandidáti Peter Peuker (NAJ) a Jozef Sásik (SĽS) – obaja kurz 20,0. Práve vývoj kurzov stávkových kancelárií v nasledujúcich týždňoch bude pri nezverejňovaní iných predvolebných prieskumov naznačovať, či sa v B. Bystrici naplnia predpoklady alebo môžeme očakávať prekvapenie.

streda 10.10. 11:40 -

Na Sládkovičovej ulici v Radvani došlo po jedenástej predpoludním k vážnej dopravnej nehode. Na križovatke pri čerpacej stanici Lukoil sa zrazil motocyklista s osobným motorovým vozidlom. Na mieste sa zranili dve osoby, ktorým okoloidúci okamžite po nehode poskytli prvú pomoc. Na mieste zasahujú banskobystrickí hasiči, ktorí riešia aj vytečené prevádzkové kvapaliny, zdravotní záchranári i polícia. V úseku je potrebné počítať s menším zdržaním.

utorok 09.10. 13:07 -

Organizácia Transparency International Slovensko zverejnila aktuálny rebríček hodnotenia mestských periodík. Radničné noviny mesta Banská Bystrica v ňom oproti hodnoteniu z roka 2016 klesli o 19 priečok na 35. miesto z 86. Hodnotenie sleduje poskytovanie priestoru pre kritické a polemické názory, nadmernú propagáciu primátora a vedenia mesta či podiel zmienok, ktoré poškodzujú ich oponentov. V hodnotení tzv. indexu Benefit získali Radničné noviny 54,34%, najlepšie samosprávne noviny z Ružinova mali hodnotenie až 73,75%. Ak by v periodiku bola rovnováha medzi pozitívnymi a negatívnymi ukazovateľmi, skóre by dosiahlo 50%.

pondelok 08.10. 10:31 -

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v B. Bystrici sa stala víťazom tohtoročného hodnotenia inštitútu INEKO – Nemocnica roka 2018 medzi štátnymi a fakultnými nemocnicami na Slovensku. Nadpriemerné hodnotenie dosiahla vo všetkých kategóriách hodnotiacich tak spokojnosť pacientov, ako aj kvalitatívne kritériá, náročnosť diagnóz, hospodárenie či transparentnosť, kde patrí medzi lídrov. Aj preto sa dostala pred druhú Univerzitnú nemocnicu v Martine.

piatok 05.10. 18:25 -

Na ceste I/66 pred Šalkovou došlo v smere na Brezno pred 18-tou hodinou k dopravnej nehode, kvôli ktorej sa v úseku tvoria výrazné kolóny siahajúce až po Partizánsku cestu, respektíve po záverečný úsek rýchlostnej cesty R1. Doprava je čiastočne obmedzená v oboch smeroch.

štvrtok 04.10. 12:31 -

Na piatok 5. októbra, pripravuje polícia osobitnú kontrolu na cestách okresu B. Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

streda 03.10. 15:33 -

Aj keď v B. Bystrici boli v uplynulom týždni zachytené spolu so Žilinou najvyššie koncentrácie peľu ambrózie – najvýznamnejšieho alergénu leta, jeho koncentrácia v ovzduší už výrazne klesá. Podľa Janky Lafférsovej z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v B. Bystrici by už všeobecne koncentrácie peľu a spór plesní v ovzduší v nemali dosahovať alergologicky významné hodnoty.

nedeľa 30.09. 20:04 -

K požiaru strechy jedného z rodinných domov v mestskej časti Kremnička vyrazili v nedeľu po 19-tej hodine banskobystrickí hasiči. Na mieste zasahovalo deväť príslušníkov na troch vozidlách, hasiace práce naďalej pokračujú.

nedeľa 30.09. 18:03 -

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na pondelkové ráno výstrahu 1. stupňa kvôli očakávaným prízemným mrazom. V okrese Banská Bystrica sa, podobne ako v druhej polovici minulého týždňa, očakáva nadránom ojedinele minimálna teplota na úrovni okolo -3 až 0 °C. Na pozore sa preto musia mať najmä záhradkári, zvýšiť svoju pozornosť by však ráno mali aj vodiči na cestách.

piatok 28.09. 17:07 -

Asistentom nového trénera Stanislava Vargu pri kormidle druholigového MFK Dukla B. Bystrica bude Štefan Rusnák. Klub zároveň získal aj posilu do hráčskeho kádra. Bude ňou navrátilec Róbert Polievka. Aktuálne 22-ročný ofenzívny hráč, ktorý je rodákom z Krupiny, pôsobil ešte v bývalej Dukle od mládežníckych kategórií. Po odchode z klubu v roku 2015 obliekal bývalý reprezentant Slovenska do 21 rokov dresy Dunajskej Stredy, Podbrezovej a Žiliny.

piatok 28.09. 13:10 -

Polícia ani tento týždeň nevynechá osobitnú kontrolu na cestách okresu Banská Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty príde držiteľovi vozidla poštou. Kontrola sa tentokrát uskutoční v nedeľu 30. septembra.

pondelok 24.09. 20:16 -

V piatok 28. septembra o 19.00 h zorganizuje iniciatíva Nie v našom meste na Námestí Slobody Pochod Za slušné Slovensko s podtitulom “Nikam neodchádzame!”. Banská Bystrica sa tak pridá k viacerým slovenským mestám, v ktorých po mesiacoch ožívajú protivládne zhromaždenia. Organizátori vyzývajú účastníkov, aby na znak úcty k zavraždenému novinárovi J. Kuciakovi a jeho priateľke M. Kušnírovej počas pochodu svietili či už lampášmi, mobilmi alebo baterkami. “Svetlo vždy porazí tmu,” uvádzajú.

pondelok 24.09. 11:46 -

Stredoslovenská distribučná, a.s. riešila približne od 3.00 h ráno výpadky elektrickej energie. Silný vietor spôsobil na strednom Slovensku poruchy najmä na vedeniach vysokého napätia, kvôli ktorým zostalo bez prúdu približne 12-tisíc odberných miest. Rozsiahle výpadky boli aj v okolí B. Bystrice. Konkrétne v Malachove či Uľanke a Harmanci. Tieto poruchy už v týchto chvíľach energetici odstránili. Bez elektriny ešte zostávajú obyvatelia Starých Hôr, konkrétne časti Polkanová. V tejto oblasti potrebujú vymeniť izolátor v ťažšie dostupnom teréne. Opravu avizujú v najbližších hodinách.

nedeľa 23.09. 10:46 -

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okres Banská Bystrica výstrahu 2. stupňa kvôli očakávanému silnému vetru na hrebeňoch Nízkych Tatier a tiež výstrahu 1. stupňa pre silný vietor aj na nižších kopcoch v regióne. Výstraha preto platí najmä pre pobyt v lesoch a okolí stromov. Vietor má v nárazoch dosahovať rýchlosť na úrovni 38 – 42 m/s (135 – 150 km/h). Frontálne pásmo, ktoré so sebou tento vietor prinesie, by ku nám malo prísť v nedeľu večer po 21.00 h a odznieť v pondelok krátko po poludní.

nedeľa 23.09. 10:06 -

Piatkový duel hokejovej Tipsport Ligy medzi DVTK Jégesmedvék Miškovec a HKM Zvolen poznačilo vyčíňanie fanúšikov zo sektora hostí. Viacerí vybehli na domácu časť tribúny, kde fyzicky napadli divákov, vrátane starších osôb. Podľa RTVS malo ísť o fanúšikov futbalovej Dukly B. Bystrica, ktorí boli spolu s fanúšikmi HKM na zápase prítomní. Vedenie MFK Dukla sa verejne ospravedlnilo dotknutým osobám a od správania členov svojho fanklubu sa dištancovalo. Navyše avizuje opatrenia voči obvineným.

piatok 21.09. 16:25 -

Na rýchlostnej ceste R1 na území mesta pri Radvani došlo okolo pol štvrtej popoludní k dopravnej nehode, pri ktorej do nákladného vozidla zozadu narazili postupne dve väčšie osobné motorové vozidlá. Na mieste zasahovali hasičskí i zdravotní záchranári, keďže bolo potrebné vyprostiť zakliesnenú osobu z jedného z vozidiel. Kvôli nehode sa tvoria kolóny až po Badín a doprava je čiastočne presmerovaná cez Zvolenskú cestu a Radvaň, kde sa však rovnako pre zvýšenú intenzitu dopravy tvoria kolóny. Fotky z miesta zdieľali okoloidúci na Facebooku.

piatok 21.09. 8:13 -

Sedem príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z B. Bystrice na dvoch vozidlách, ale aj zdravotní záchranári a polícia zasahovali od pol šiestej ráno na štátnej ceste I/66 pri Slovenskej Ľupči v smere do B. Bystrice. Zrazila sa tam dodávka s jedným osobným motorovým vozidlom a príslušníci HaZZ, ktorí na mieste zasahovali prví hneď do opatery prevzali jednu zranenú osobu. Cesta I/66 bola niekoľko desiatok minút úplne neprejazdná, doprava v úseku je čiastočne obmedzená ešte aj v týchto chvíľach.

streda 19.09. 13:04 -

Na štvrtok 20. septembra, pripravuje polícia osobitnú kontrolu na cestách okresu B. Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

nedeľa 16.09. 22:34 -

Horskí záchranári z Veľkej Fatry zasahovali v nedeľu na Donovaloch, kam ich zavolal personál tamojšej sedačkovej lanovky na Novú Hoľu, do ktorej konštrukcie sa zamotal slovenský 25-ročný paraglajdista. Ten z nehody napokon vyviazol bez zranení a za pomoci lanovej techniky ho záchranári dostali na zem.

 

nedeľa 16.09. 9:36 -

Banskobystrickí hasičskí záchranári a tiež zdravotní záchranári zasahovali po ôsmej hodine ráno na Fončorde. Na Internátnej ulici sa zrazila dvojica osobných motorových vozidiel, pri čom došlo aj ku zraneniu dvoch osôb.