Krátke správy

Krátke správy

piatok 29.5.2020 - 13:09

Autobusy a trolejbusy MHD v Banskej Bystrici sa od pondelka, 1. júna vrátia k jazde podľa štandardných cestovných poriadkov. Kvôli prijatým opatreniam v súvislosti so šírením koronavírusu sa už počas marca MHD obmedzila na trvalý čiastočne posilovaný víkendový režim, od polky mája už premávala v prázdninovom režime. V autobusoch mestskej i prímestskej hromadnej dopravy naďalej platí povinnosť nosiť ochranu tváre. Prímestské autobusy jazdia zatiaľ v prázdninovom režime posilnenom o školské spoje.

Krátke správy

pondelok 25.5.2020 - 15:49

Krízové call centrum „Osamelý senior“, ktoré vzniklo v priestoroch Klientskeho centra MsÚ v B. Bystrici ešte 15. marca, ukončí k 31. máju po viac ako dvoch mesiacoch svoju činnosť. Zamestnanci odboru sociálnych vecí vybavili k pondelku 1792 telefonátov, 347 e-mailov, 492 hlasových správ a 123 požiadaviek vyriešili osobne. Vďaka zamestnancom MsÚ a ďalším dobrovoľníkom bolo obyvateľom mesta doručených 10 290 ochranných rúšok, 170 nákupov potravín či 54 donášok liekov. Najviac požiadaviek prišlo z Fončordy (999).

Krátke správy

pondelok 25.5.2020 - 11:07

V Banskobystrickom kraji evidovali ku nedeli, 24. mája celkom 98 prípadov ochorení na Covid-19 spôsobené novým koronavírusom. Chorobnosť v BBSK tak zostáva najnižšia spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Podľa vedúcej odboru epidemiológie RÚVZ v B. Bystrici Márie Avdičovej v kraji pribudli minulý týždeň len dva prípady. Jeden v okrese Revúca importovaný z Česka a súvisiaci s výskytom ochorenia na Ostravsku a druhý v okrese Žiar nad Hronom importovaný z Ukrajiny. Obaja sú v domácej karanténe. V okresoch B. Bystrica a Brezno nových pacientov nezaznamenali, štyri osoby z týchto okresov sa uzdravili.

Krátke správy

sobota 23.5.2020 - 17:09

Kluby najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy sa v piatok dohodli na pokračovaní súťaže. Tá sa v skrátenom formáte obnoví 13. júna, avšak zo súťaže nikto nezostúpi. To je zásadná informácia pre kluby II. futbalovej ligy, ktoré čakajú na následné pokyny SFZ ku reštartu súťaže, z ktorej sa na jar odohralo zatiaľ len jedno kolo.  Informácia o strate možnosti postupu je trpkou najmä pre futbalistov MFK Dukla B. Bystrica, ktorí pozastavenú II. ligu vedú so ziskom 41 bodov a trojbodovým náskokom pred druhou Dubnicou.

Krátke správy

štvrtok 21.5.2020 - 15:11

Druhá najsilnejšia politická strana na Slovensku SMER-SD, ktorá bola v uplynulých obdobiach na čele vlády, je uprostred boja o post predsedu. Zakladateľa strany Roberta Fica chce vystriedať expremiér – Banskobystričan Peter Pellegrini. Dosiaľ opatrné vyjadrenia straníkov narušilo vo štvrtok vyhlásenie všetkých 16 krajských poslancov zastupiteľstva BBSK za SMER-SD, ktorí vyjadrili podporu Pellegrinimu, pričom svoju budúcnosť v strane spájajú práve s ním. Doterajší predseda strany Fico podľa portálu Aktuality.sk reagoval listom straníkom, v ktorom hovorí o tlačení strany do „bezhodnotového liberálneho priestoru” a “naivné verejné vyhlásenia” považuje za konanie poškodzujúce stranu.

Krátke správy

pondelok 18.5.2020 - 16:56

Premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) oznámil ďalšie rozvoľnenie obmedzení zavedených v súvislosti s epidemiologickou situáciou. Od stredy, 20. mája nebude nosenie rúšok povinné v exteriéri pri dodržiavaní odstupu nad päť metrov. Kiná, divadlá a iné hromadné podujatia budú povolené pre najviac sto divákov. Otvoria sa aj vnútorné priestory reštaurácií a tiež turistických atrakcií. Od štvrtka, 21. mája bude možné vycestovať na 24 hodín bez nutnosti povinnej karantény či negatívneho testu do Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Nemecka, Švajčiarska a Slovinska. Ďalšie rozvoľňovanie režimu na hraniciach je nateraz podľa premiéra v štádiu rokovaní. Oznámené bolo aj dobrovoľné otvorenie škôl a škôlok od 1. júna.

Krátke správy

streda 13.5.2020 - 12:41

Mesto zriadilo ešte 15. marca krízovú linku na pomoc seniorom či imobilným obyvateľom. Zamestnanci MsÚ, dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža, mestská polícia, Saleziáni či skauti rozdali 10 290 rúšok a doručili 154 nákupov potravín a Lekáreň Cardiopharm vybavila 47 požiadaviek na doručenie liekov. Zamestnanci odboru sociálnych vecí MsÚ poskytovali aj ďalšie služby. Za ostatné obdobie však evidujú už len niekoľko desiatok telefonátov na pomoc s nákupom. Po skončení mimoriadneho obdobia týmto ľuďom MsÚ ponúkne rôzne formy trvalých sociálnych služieb, aby neostali bez pomoci.

Krátke správy

utorok 12.5.2020 - 14:19

Mestská organizácia ZAaRES začala, v súvislosti s uvoľnením opatrení zo strany vlády, postupne vykonávať dezinfekciu herných prvkov či premývanie a prehrabávanie pieskovísk detských ihrísk na území Banskej Bystrice. Tie po dočasnom uzatvorení následne opätovne otvára pre verejnosť. Keďže je na území mesta 79 detských ihrísk, samospráva prosí rodičov o trpezlivosť. Mesto zároveň vyzýva rodičov, aby v súlade s nariadením Úradu verejného zdravotníctva dbali na obmedzenie počtu súčasne hrajúcich sa detí, dezinfekciu rúk i nosenie ochranných rúšok.

Krátke správy

pondelok 11.5.2020 - 12:36

Polícia prosí svedkov dopravnej nehody, ku ktorej došlo v piatok, 8. mája o 16.53 h pri ceste v smere do Slovenskej Ľupče, o akékoľvek informácie vedúce k jej objasneniu. Vodič osobného automobilu pri predbiehaní vošiel do dráhy motocyklistu na motocykle Suzuki. Motocyklista, aby predišiel zrážke, zišiel z cesty, pričom došlo ku poškodeniu motorky. Neznámy vodič, zrejme automobilu značky Mazda tmavej farby, z miesta nehody odišiel smerom na Istebník, časť Slovenskej Ľupče. Svedkovia sa môžu ozvať na linku 158, osobne na ktoromkoľvek útvare PZ alebo prostredníctvom facebooku KRPZ v B. Bystrici.

Krátke správy

piatok 8.5.2020 - 16:58

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO, NOVA, KÚ, ZMENA ZDOLA) v uplynulých dňoch na stretnutiach s primátorom B. Bystrice Jánom Noskom (nez.) či štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a banskobystrickým mestským poslancom Martinom Klusom (SaS) potvrdil, že sliačske letisko bude môcť aj po plánovanej rekonštrukcii slúžiť aj pre civilné letectvo. Otázniky v tomto smere vyvolala nedávno medializovaná výpoveď zmluvy pre Letisko Sliač zo strany Ministerstva obrany súvisiaca s rekonštrukciou, ktorá letisko uzavrie na najbližšie dva roky. Plán ďalšej prevádzky letiska je v štádiu príprav.

Krátke správy

štvrtok 7.5.2020 - 15:52

Mesto Banská Bystrica plánuje pomôcť podnikateľom v gastronomických službách. Ako na sociálnej sieti informoval primátor Ján Nosko, na najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva predloží návrh, aby samospráva v súvislosti s dopadmi protiepidemiologických opatrení na podnikateľský sektor, znížila platby za letné terasy o 80 percent. Týkať by sa to malo tak predvádzok na Námestí SNP, ako aj mimo centra mesta. Všade tam, kde prevádzky počas sezóny zaberajú pre letné terasy verejné priestranstvá. Terasy podnikov môžu byť v obmedzenom režime otvorené od uplynulej stredy.

Krátke správy

streda 6.5.2020 - 12:03

Britský reťazec supermarketov a hypermarketov Tesco od stredy spustil možnosť online nákupu potravín a ďalšieho sortimentu aj pre zákazníkov v Banskej Bystrici. Donášku poskytuje na Slovensku od roku 2012, avšak po Bratislave pribúdali ďalšie mestá len pomaly. Reťazec pritom už roky avizoval, že zisťuje záujem verejnosti aj z B. Bystrice. Ceny všetkých tovarov pri online nákupe sú rovnaké ako v hypermarketoch v deň dodania, suma za doručenie až pred dvere sa pohybuje od 1,59 do 4,49 €. Záujem o donášku nákupov masívne vzrástol v súvislosti s protiepidemiologickými opatreniami platnými v uplynulých dvoch mesiacoch. Na jeho základe vzniklo aj v B. Bystrici niekoľko menších lokálnych služieb.

Krátke správy

utorok 5.5.2020 - 11:01

Prímestské autobusové linky v Banskobystrickom kraji už niekoľko týždňov jazdia v obmedzenom režime “Sobota plus”. V súvislosti s uvoľňovaním obmedzení vládou teraz rozhodol BBSK, ako objednávateľ spojov SAD Zvolen a SAD Lučenec, o zmene. K tej dôjde od nedele, 10. mája. Prímestské autobusové spoje začnú až do odvolania jazdiť v prázdninovom režime, čo bude znamenať premávanie až 90% spojov. Hygienické a bezpečnostné opatrenia u cestujúcich i vodičov zostávajú v platnosti.