Krátke správy

Krátke správy

streda 4.12.2019 - 7:34

Vo veku 86 rokov v utorok zomrela bývalá operná speváčka Dagmar Rohová – Boksová, ktorá od vzniku banskobystrickej opernej scény v roku 1959 patrila po tri desaťročia medzi jej najvýraznejších sólistov. Operná diva pochádzajúca z Hradca Králové sa s divákmi lúčila v roku 1989, avšak jej stvárnenia legendárnych postáv zostali v mysliach divákov ešte dlho potom. Smútočný obrad sa uskutoční v piatok 6. decembra o 11.00 h v Štátnej opere a následne o 14.00 h v Krematóriu v B. Bystrici.

Krátke správy

piatok 29.11.2019 - 9:09

Až do nedele, 1. decembra nemôžu vodiči v centre mesta počítať s parkoviskom na Námestí Slobody pri VÚB banke a pred budovou bývalej Dopravnej banky. Mesto na ňom realizuje opravy povrchov. Parkovisko je obľúbeným cieľom vodičov, nakoľko na ňom aktuálne nebolo vyberané parkovné. Mesto je totiž v spore o jeho vlastníctvo s VÚB, a.s. Teraz však samospráva avizuje, že po zrealizovaní opráv na ňom bude opäť zavedené platené parkovanie.

Krátke správy

utorok 26.11.2019 - 19:29

Pracovníkom ZAaRES-u sa v pondelok nepodarilo prepraviť vypílený strom pre Námestie SNP z Ľubietovej a s výraznými poškodeniami napokon priviezli do centra mesta aj náhradný strom z Harmanca. Ten síce v pondelok podvečer osadili, ale už v utorok vedenie mesta rozhodlo, že ho je potrebné vymeniť. K výmene došlo v utorok podvečer, pričom tentokrát 12-metrový smrek pichľavý spílili priamo v centre, v areáli cintorína na Nám. Š. Moyzesa. Časť pôvodného stromu z námestia má poslúžiť na niektorom zo sídlisk. Viac k téme v článku…

Krátke správy

streda 13.11.2019 - 14:08

Hron v stredu okrem plávajúcej peny zaujal aj  výškou hladiny. Kvôli dažďu v regióne dosiahol na vodomernej stanici v centre B. Bystrice približne o 11-tej hodine dopoludnia 1. stupeň povodňovej aktivity. Podľa SHMÚ môže hladina stúpať postupne až do zajtrajšieho rána. Zatiaľ čo do dnešného dňa Hron v meste vstupoval výškou hladiny na úrovni 150 cm, aktuálne dosahuje výšku 232 cm a podľa predikcií by mal zajtra ráno kulminovať na úrovni 260 cm. Zvýšená hladina v rámci okresu zatiaľ nespôsobuje komplikácie, platí však hydrologická výstraha SHMÚ 1. stupňa, v okrese Brezno je vyhlásená až výstraha 3. stupňa.

Krátke správy

streda 13.11.2019 - 9:30

V stredu ráno Banskobystričanov prekvapila pena na hladine Hrona. Tento rok sa pena, aj výraznejšia, na rieke vyskytla viackrát. Chemické znečistenie však ani raz nepotvrdili. Za vznikom spenenia môže byť tak priemyselná ako aj poľnohospodárska výroba, ale v určitých prípadoch aj zvýšené množstvo peľu, prípadne ďalšie látky najmä rastlinného pôvodu. Ako informuje na Facebooku krajská polícia, pena sa tentokrát tvorí len od malého vodopádu na Uhlisku, pričom za udalosťou môže byť náhle zvýšenie prietoku a hladiny vplyvom dažďa.

Krátke správy

utorok 12.11.2019 - 9:07

Banskobystrickí mestskí policajti zasahovali v nedeľu 10. novembra v skorých ranných hodinách pri zimnom štadióne na Hronskom predmestí. Ako informujú na svojom Facebooku, prijali totiž oznámenie, že niekto na mieste rozbíja sklo. Po príchode na mieste našli a zaistili 35-ročného Banskobystričana pod vplyvom alkoholu, ktorého následne odovzdali príslušníkom Policajného zboru. Na mieste policajti zistili rozbitú sklenú výplň na vstupných dverách do budovy štadióna.

Krátke správy

štvrtok 7.11.2019 - 15:55

V piatok 8. novembra o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty. Skúška sirén sa na Slovensku vykonáva spravidla vždy v druhý piatok v mesiaci. V prípade reálneho ohrozenia sa sirény rozozvučia na dve minúty kolísavým tónom v prípade všeobecného ohrozenia alebo na šesť minút stálym tónom v prípade ohrozenia vodou. V našom regióne však ich ostré využitie nebolo potrebné už celé roky.

Krátke správy

utorok 5.11.2019 - 21:43

Polícia v utorok večer v Radvani – Kráľovej zadržala útočníka, ktorý v nedeľu počas dňa napadol mladé dievča v centre Banskej Bystrice. 22-ročný Peter A., ktorý bol po útoku na úteku, sa pred políciou zvlášť neskrýval, naopak na viacerých miestach ho v uplynulých dňoch zachytili kamery. „Po intenzívnych a rozsiahlych opatreniach sa nám úspešne podarilo chytiť muža, ktorý je podozrivý z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu,“ informuje polícia na Facebooku.

Krátke správy

utorok 5.11.2019 - 8:12

Polícia zverejnila nové zábery 22-ročného Petra Albertyho, ktorý ešte v nedeľu v centre mesta napadol nožom mladé dievča. Dievča útok prežilo a po operácii sa zotavuje v nemocnici. Po Petrovi, ktorý sa po útoku zdržoval aj v blízkosti domu rodiny obete, je vyhlásené celoštátne pátranie. Polícia stále prosí o pomoc verejnosti, ktorú však nabáda k ostražitosti. Podľa informácií televízie Joj bol útočník už v minulosti napríklad odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu.