Krátke správy

sobota 18.08. 20:30 -

Banskobystrickí hasiči vyrazili po 19-tej hodine k požiaru chaty na Laskomerskej ulici v časti Laskomer. Pravdepodobne od komínového telesa sa chytil horieť podkrovný priestor rekreačnej chaty. Hasiči museli následne pristúpiť k rozobratiu strešnej konštrukcie. Pri požiari sa nikto nezranil. Na mieste zasahovalo 7 hasičov s dvomi kusmi techniky.

piatok 17.08. 7:51 -

Banskobystrickí hasiči zasahovali pred treťou hodinou v piatok nadránom na Horných Pršanoch pri dvojici horiacich osobných motorových vozidiel. Na likvidáciu požiaru použila osmička hasičských profesionálov na dvoch vozidlách tri vysokotlakové prúdy a jeden tzv. C prúd.

štvrtok 16.08. 10:20 -

Organizácia Transparency international Slovensko kritizuje vedenie BBSK za podobu krajských novín. Trinásť fotiek predsedu kraja Jána Luntera na 16 stranách novín označili za “kult osobnosti” a kritizujú aj fakt, že prípravu novín mala na starosti priamym zadaním agentúra Komplot Advertising, ktorá pre Luntera pracovala aj vo volebnej kampani. Úrad BBSK v reakcii uznal obsahové chyby a uviedli, že tieto do ďalšieho augustového vydania odstránili.

streda 15.08. 13:11 -

Alergikov v týchto týždňoch najviac trápi peľ paliny a ambrózie, tradične najvýraznejších alergénov leta. Najvyššie koncentrácie peľu ambrózie v rámci slovenských krajských miest namerali v uplynulom týždni práve v Banskej Bystrici. Alergikov budú pre zvyšujúcu sa koncentráciu trápiť tieto alergény aj naďalej. Ako informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v B. Bystrici, v ovzduší je ešte aj peľ skorocelu, štiavu, mrlíka, astrovitých a mrkvovitých rastlín. Rýchlo narastajú aj koncentrácie spórov húb.

utorok 14.08. 22:14 -

Na horskom priechode Šturec zasahujú hasiči z banskobystrickej stanice s dvomi kusmi techniky pri požiari autobusu. V autobuse sa v čase vzniku požiaru nachádzalo 25 osôb, ktorým sa však nič nestalo. Výraznejšie dopravné obmedzenia z cesty I/14 zatiaľ hlásené nie sú. Hasiči požiar hasia vysokotlakovým prúdom, ale aj za použitia hasiacej peny. Na mieste je polícia a smeruje tam aj zisťovateľ príčin požiarov. Viac sa dočítate v článku…

utorok 14.08. 16:44 -

V pondelok večer po ťažkej chorobe zomrel profesor Beloslav Riečan († 81), významný slovenský matematik, ktorý pôsobil od roku 1998 na Fakulte prírodných vied UMB, nositeľ Radu Ľudovíta Štúra I. triedy. Banskobystričanom bol však známy aj ako organizátor kultúrneho diania a najmä organista. Žilinský rodák, ktorý v Banskej Bystrici zažil už gymnaziálne časy, roky pôsobil ako kantor Evanjelického a. v. zboru v Banskej Bystrici. Posledná rozlúčka sa uskutoční 20. augusta o 14.00 h v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.

piatok 10.08. 17:41 -

V sobotu o 17.00 h privítajú druholigoví futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica na Štiavničkách B tím svojho odvekého rivala MŠK Žilina, čo sľubuje atraktívne predstavenie nielen na ihrisku. Dukla sa navyše bude snažiť odčiniť pohárovú prehru z Fiľakova. Klub pripravil pre fanúšikov akciu v podobe bezplatného vstupu do sektoru na státie. Prvý domáci zápas červeno-bielych v sezóne proti Popradu sledovalo na Štiavničkách až 1 235 divákov.

piatok 10.08. 14:17 -

Na ceste I/59 medzi Starými Horami a Motyčkami sa po 13-tej hodine ocitlo osobné motorové vozidlo prevrátené na boku vedľa komunikácie. Na mieste došlo aj ku zraneniu jednej osoby. Na mieste zasahuje päť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskej Bystrice, ktorí boli na mieste prví a poskytli zranenej osobe predlekársku pomoc. Následne na mieste zasahovali zdravotní záchranári a polícia, ktorá usmerňuje dopravu na mieste.

štvrtok 09.08. 12:06 -

Aj na nasledujúci piatok, 10. augusta, pripravuje polícia osobitnú kontrolu na cestách okresu B. Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

utorok 07.08. 21:14 -

Po ôsmej hodine večer vyrazili banskobystrickí hasiči do areálu bývalej Smrečiny, kde došlo v priestoroch jednej z prevádzok k požiaru haly a priľahlých uložených drevených paliet. Celkom 24 profesionálnym a 8 dobrovoľným hasičom so 14-timi kusmi techniky sťažovali prácu tlakové nádoby, ktoré sa v objekte nachádzali. Silný dym bol viditeľný z viacerých častí mesta. V areáli horelo v dávnejšej i nedávnej minulosti viackrát.

utorok 07.08. 12:24 -

Chodec VŠC Dukla Banská Bystrica Matej Tóth v utorok krátko popoludní na atletických majstrovstvách Európy v Berlíne nadviazal na striebro spred štyroch rokov v chôdzi na 50 km. Majster sveta z roku 2015 a olympijský víťaz z Ria 2016 sa už tradične držal svojho tempa, ktoré ho od úvodu vynieslo na čelo pretekov, no v ich druhej polovici sa postupne prepadol až na štvrté miesto. Na súperov sa pred záverom dotiahol a napokon skončil druhý. Nestačil stiahnuť už len náskok Ukrajinca Zakalnytského, ktorý zvíťazil v čase 3:46:31, necelú minútu pred Tóthom.

utorok 07.08. 10:09 -

Súčasný primátor B. Bystrice Ján Nosko (nez.) bude opäť kandidovať na funkciu prvého muža mesta. V priestoroch autobusovej stanice to v utorok dopoludnia oznámil s tým, že uplynulé roky považuje pre mesto za úspešné. “Je ešte veľa vecí a projektov, ktoré by som chcel dokončiť,” doplnil a uviedol, že dnes začína so zbieraním podpisov na podporu kandidatúry. Jeho zatiaľ jediným ohláseným vyzývateľom je mestský a krajský poslanec Igor Kašper (nez.). V roku 2014 sa o dôveru Banskobystričanov uchádzalo až 15 kandidátov. Voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia 10. novembra.

pondelok 06.08. 7:00 -

Po dvojtýždňovej každoročnej letnej odstávke sa v pondelok znovu otvorili verejnosti brány banskobystrickej Plavárne Štiavničky. Verejnosti je prístupná v pracovné dni od 7.00, v soboty od 9.00 a v nedele od 11.00 h a vždy do 22.00 h. Počas letných mesiacov je však v meste a okolí k dispozícii aj množstvo letných kúpalísk.

sobota 04.08. 20:53 -

Po štvrť na deväť večer vyrazilo sedem banskobystrických profesionálnych hasičov s dvomi kusmi techniky na Tatranskú ulicu na sídlisku Rudlová-Sásová, kvôli menšiemu požiaru a zadymeniu od zhoreného jedla na sporáku v jednom z bytov. V tom sa nachádzala aj osoba, ktorá sa nadýchala splodín horenia, na mieste zasahujú aj zdravotní záchranári. Kvôli zásahu je Tatranská ulica čiastočne neprejazdná.

piatok 03.08. 11:15 -

Primátor Ján Nosko (nez.) plánuje v utorok 7. augusta v priestoroch banskobystrickej autobusovej stanice oznámiť svoje rozhodnutie ohľadom možnej opätovnej kandidatúry na post primátora. Jediným dosiaľ oficiálne známym kandidátom je doterajší mestský a župný poslanec a neúspešný uchádzač o post predsedu kraja Igor Kašper, ktorého kandidatúru už podporili viaceré opozičné pravicové politické strany. Voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia 10. novembra.

piatok 03.08. 7:02 -

V sobotu 4. a v nedeľu 5. augusta bude z dôvodu pokládky vrchnej vrstvy asfaltu, v rámci vrcholiacej rekonštrukcie miestnej komunikácie, úplne uzatvorená Poľná ulica v Radvani. Dotkne sa to nielen vodičov, ale aj trolejbusových a autobusových liniek MHD, ako aj prímestskej dopravy do Malachova. Viac informácií nájdete v našom článku.

štvrtok 02.08. 13:00 -

Polícia vykoná na cestách okresu Banská Bystrica počas piatka 3. augusta osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

štvrtok 02.08. 7:48 -

Odborníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v B. Bystrici upozorňujú alergikov, že v nasledujúce dni bez dažďa budú v ovzduší vysoké denné koncentrácie peľu bylín, s najväčším zastúpením peľu pŕhľavovitých a tráv. Zvyšovať sa majú tiež koncentrácie peľu paliny a ambrózie. Počas búrok či prehánok a krátko po nich sa síce ich rozšírenie v ovzduší zníži, alergici sa však musia mať na pozore pred spórami plesní.

streda 01.08. 14:33 -

Po 13-tej hodine popoludní zasahovali banskobystrickí zdravotní záchranári, polícia, ako aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru pod Suchým vrchom. Pri zrážke na skútri sa zranila jedna osoba, ktorú zdravotní záchranári prevzali do opatery.

pondelok 30.07. 9:37 -

Pobočka Slovenskej pošty na Rudohorskej ulici v Sásovej zostala v pondelok z technických príčin zatvorená. Priestory boli kvôli prasknutému vodovodnému potrubiu vytopené.

piatok 27.07. 18:14 -

Už v piatok večer, s najvýraznejšou fázou okolo 22.22 h, by sme mali na oblohe nad našim územím sledovať úplné zatmenie Mesiaca. Zem sa dostane do polohy medzi Slnkom a Mesiacom. Tento jav má byť u nás najvýraznejší v tomto storočí a z dôvodu, že svetlo prechádzajúce atmosférou zeme bude po okrajoch prirodzený satelit našej planéty osvetľovať, dočkáme sa aj netradičného pohľadu na červený Mesiac. Jav bude viditeľný od pol desiatej do približne polnoci. Na Banskou Bystricou nám však výhľad obmedzia prechádzajúce oblačné a búrkové systémy, ktoré by však nemali výhľad na oblohu obmedziť po celý večer, a tak je pravdepodobné, že aspoň časť zo zatmenia neujde ani pohľadu Banskobystričanov.

štvrtok 26.07. 15:43 -

Polícia vykoná počas piatka 27. júla aj tento týždeň osobitnú kontrolu na cestách okresu B. Bystrica zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

streda 25.07. 16:46 -

Kvôli požiaru v budove polikliniky museli aj s výškovou technikou vyraziť hasiči z banskobystrickej stanice po 16-tej hodine na Hornú ulicu v Banskej Bystrici. Na mieste zasahovalo až 25 príslušníkov HaZZ s 9 kusmi techniky. Horieť začala drevená konštrukcia pod plechovou strechou, ktorú museli hasiči najskôr otvoriť a neskôr termokamerami zisťovali možné skryté ohniská. Pri požiari nedošlo k zraneniu žiadnych osôb. Kvôli zásahu je uzatvorený prejazd medzi križovatkou Hornej a Kukučínovej  v smere na ulicu Československej armády.

streda 25.07. 13:11 -

Po dvanástej vyrazili banskobystrickí hasiči na Pieninskú ulicu na sídlisku Rudlová-Sásová, kde z výťahovej šachty aktuálne rekonštruovaného bytového domu vychádzal štipľavý zápach. Hasiči na mieste pomohli vyviesť 5 osôb, ktoré sa sťažovali na dýchacie problémy a na mieste ich prebrali zdravotní záchranári. Obyvatelia ostatných bytov nemôžu vychádzať a na miesto smerujú pracovníci Kontrolných chemických laboratórií civilnej ochrany. HaZZ o prípade informuje na svojom Facebooku.

streda 25.07. 0:12 -

Banskobystrických hasičov čakal po pár dňoch ďalší nočný zásah pri horiacom vozidle. Jeden automobil tentokrát horel na Surovskej ulici v starej Sásovej. K požiaru došlo v utorok pred 23-hodinou. Na  miesto po ohlásení vyštartovali traja hasičskí profesionáli na jednom vozidle. Len v nedeľu niekto zrejme úmyselne zapálil vozidlá na Moskovskej ulici. Pred mesiacom horeli počas viacerých nocí aj autá v Podlaviciach, na Chabeneckej ulici v Sásovej či Internátnej ulici na Fončorde.

pondelok 23.07. 7:27 -

Banskobystrickí hasiči zasahovali po štvrtej hodine nadránom v Selciach pri B. Bystrici. Na tamojšej Partizánskej ulici horel drevený stĺp telekomunikačného vedenia. Na mieste zasahovali s jedným vozidlom piati príslušníci HaZZ z banskobystrickej stanice, ktorým sa požiar podarilo uhasiť vysokotlakovým prúdom.

nedeľa 22.07. 17:28 -

Od pondelka 23. do nedele 5. augusta potrvá letná odstávka banskobystrickej Plavárne Štiavničky. Ide o plánovanú každoročnú odstávku spojenú s vypúšťaním bazénov a nevyhnutnou údržbou. Obyvatelia mesta však môžu počas leta využiť viaceré letné kúpaliská v okolí Banskej Bystrice.

nedeľa 22.07. 9:05 -

Po tretej hodine v nedeľu skoro ráno vyrazilo sedem banskobystrických hasičov s dvomi kusmi techniky na Moskovskú ulicu na Fončorde, kde zasahovali pri požiari viacerých osobných motorových vozidiel. Na mieste bola prítomná aj polícia, nikto sa pri požiari nezranil. Nejde zďaleka o prvý prípad. Pred mesiacom horeli počas viacerých nocí aj autá v Podlaviciach, na Chabeneckej ulici v Sásovej či Internátnej ulici na Fončorde.

sobota 21.07. 19:38 -

V súvislosti s blížiacim sa frontálnym pásmom vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu 1. stupňa pre okres B. Bystrica v súvislosti s výskytom búrok. Meteorológovia očakávajú, že počas nedele sa vyskytnú búrky spojené s krátkodobými intenzívnymi lejakmi spojené s nárazovým vetrom. Konkrétne pod Urpínom by sa mohli prejaviť okolo poludnia a neskôr popoludní. SHMÚ uvádza, že podobné búrky sú pre letné obdobie na Slovenku bežné, no môžu spôsobiť škody a zároveň tiež krátkodobý vzostup hladín malých tokov.

sobota 21.07. 10:29 -

Banskobystrickí futbalisti sú po roku opäť v druhej najvyššej súťaži. Vstúpia do nej už v sobotu podvečer zápasom v Skalici. Tento bude naživo vysielať portál SFZ Futbalnet.sk. Výkop je naplánovaný na 17.30 h. Viac o pripravenosti MFK Dukla na novú sezónu prezradil jej tréner Dušan Tóth v rozhovore na BBonline.sk.