Krátke správy

streda 24.04. 19:13 -

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú od štvrtka, 25. apríla do soboty, 27. apríla v čase od 7.55 h do 18.00 h, realizovať výlukové práce v úseku medzi stanicami Zvolen osobná stanica a Vlkanová. Realizovať sa bude výmena koľajníc, opravy koľajových lôžok a tiež opravy železničných priecestí. Odrieknuté vlakové spojenia budú od štvrtka 25. do piatka 26. apríla v úseku Zvolen os. st. – Vlkanová a v sobotu, 27. apríla v úseku Zvolen os. st. – Sliač kúpele nahradené autobusovou dopravou.

streda 24.04. 16:20 -

Polícia prosí o pomoc s poskytnutím informácií o 33-ročnom Ladislavovi Zlevskom, ktorý ešte 18. apríla vo večerných hodinách odišiel z domu na Tatranskej ulici a domov sa už nevrátil a ani o sebe nepodal žiadnu správu. Hľadaný muž je približne 175 cm vysoký, plnoštíhlej – svalnatej postavy, má oholenú hlavu, modré oči. Na sebe mal mať pracovný odev – montérky, tenisky bielej farby značky Adidas. Informácie je možné poskytnúť na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru, čísle 158 alebo na Facebooku.

streda 24.04. 15:02 -

Na rýchlostnej ceste R1 pri vjazde do mesta v Radvani došlo približne o pol tretej popoludní k vážnej dopravnej nehode dvoch motorových vozidiel. Úsek je čiastočne prejazdný, avšak kolóny sa tvoria až po úroveň začiatku Zvolenskej cesty. Pre príjazd do mesta je vhodné využiť vjazd cez Kremničku, resp. Kráľovú.

pondelok 22.04. 18:12 -

Na hlavnom cestnom ťahu I/66 pri Slovenskej Ľupči došlo po 17-tej hodine k dopravnej nehode jedného vozidla, ktoré sa ocitlo mimo cesty. Na mieste zasahovali banskobystrickí hasiči a vyrazili tam aj zdravotní záchranári a polícia. Jednu zranenú osobu prevzali ihneď po príjazde do opatery práve hasiči. Tí zároveň zaistili vozidlo proti pohybu a úniku prevádzkových kvapalín. Cesta I/66 je počas zásahu prejazdná striedavo len v jednom jazdnom pruhu.

štvrtok 18.04. 8:28 -

Z rýchlostnej cesty R1 v smere do Banskej Bystrice pri obci Sielnica došlo okolo šiestej hodiny ráno k dopravnej nehode kamióna. Ten zišiel z cesty do vedľajšieho poľa. Na miesto vyrazilo jedenásť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru so štyrmi kusmi techniky, polícia, ako aj zdravotní záchranári. Lekár však už musel skonštatovať len smrť vodiča, ktorého našli vo vozidle. Príslušníci HaZZ pracujú na zachytávaní prevádzkových kvapalín unikajúcich z poškodenej nádrže kamióna.

streda 17.04. 11:43 -

Zisk tretieho titulu hokejových majstrov oslávia hokejisti HC ’05 iClinic Banská Bystrica aj tento rok so všetkými svojimi fanúšikmi na Námestí SNP. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok, 18. apríla od 16.00 h. Vystúpi kapela Reunion, hymnu zaspievajú Chlapi zo Šumiaca a samozrejme s víťazným pohárom potom prídu samotní barani, ktorí si následne nájdu čas aj na autogramiádu.

utorok 16.04. 20:30 -

Hokejisti HC ’05 iClinic Banská Bystrica získali tretí titul v rade po tom, čo v utorok na domácom ľade suverénnym výsledkom 6:2 porazili v piatom zápase svojich finálových súperov v Kaufland play off Tipsport ligy z Nitry. V sérii zvíťazili 4:1. V historických tabuľkách najvyššej slovenskej hokejovej súťaže barani predbehnú Zvolen, ktorý má rovnako sedem medailových ziskov, avšak len dva s najjagavejším leskom. Ďalšie priečky v historických tabuľkách sú potom ďalšou výzvou pre baranov, keď Košice či bratislavský Slovan zvíťazili v súťaži až osemkrát. Viac v článku…

pondelok 15.04. 15:18 -

Po sobotňajšej výhre a nedeľnej prehre, na ľade v Nitre, pokračuje cesta banskobystrických hokejistov na ceste za ziskom tretieho titulu v najvyššej domácej hokejovej súťaži znovu na domácom ľade. Piaty finálový zápas, v ktorom môžu barani obhájiť majstrovský titul začne na zimnom štadióne v utorok o 18.00 h. Zostávajúce vstupenky na zápas boli do predaja uvedené na predajných miestach siete Ticketportal v B. Bystrici a Brezne v pondelok popoludní. Súčasne s úvodným buly sa opäť začne aj priamy prenos vysielaný na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP pre širokú verejnosť.

pondelok 15.04. 10:56 -

V pondelok po deviatej ráno vyrazili banskobystrickí hasiči, ale aj polícia, do areálu bývalej Smrečiny v Banskej Bystrici. Došlo tam k požiaru vo výťahovej šachte 4-podlažnej opustenej budovy, pásového dopravníka, a násypníka, v ktorom boli zvyšky štiepky. Zasahovalo celkom 29 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z B. Bystrice, Zvolena, Žiaru nad Hronom a príslušníci výcvikového centra HaZZ Lešť s celkom deviatimi kusmi techniky. Na mieste sú aj pracovníci kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany zo Slovenskej Ľupče, ktorí monitorujú znečistenie ovzdušia.

piatok 12.04. 22:43 -

Pred deviatou hodinou večer došlo v Radvani ku zrazeniu osoby vlakom, pri ktorej táto utrpela zranenia nezlúčiteľné so životom. Na mieste zasahovali piati príslušníci HaZZ s dvomi kusmi techniky, ale aj polícia a zdravotní záchranári. V dôsledku nehody bolo odrieknutých niekoľko vlakov v smere od Zvolena. Železničnú dopravu v úseku obnovili o 22.38 h.

štvrtok 11.04. 15:57 -

V piatok 12. apríla o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty. Skúška sirén sa na Slovensku vykonáva spravidla vždy v druhý piatok v mesiaci. V prípade reálneho ohrozenia sa sirény rozozvučia na dve minúty kolísavým tónom v prípade všeobecného ohrozenia alebo na šesť minút stálym tónom v prípade ohrozenia vodou. V našom regióne však ich ostré využitie nebolo potrebné už celé roky.

štvrtok 11.04. 15:27 -

Vláda schválila bezúročnú návratnú finančnú výpomoc pre Banskobystrický samosprávny kraj na obnovu cestných komunikácií II. a III. triedy vo výške 25-miliónov eur. Ako vyplynulo z dnešných vyjadrení zástupcov poslaneckých klubov v zastupiteľstve BBSK, zastupiteľstvo prijatie tejto pôžičky odobrí. Samotný kraj má tento rok v rozpočte na obnovu komunikácií vyčlenených približne 13-miliónov eur. V nevyhovujúcom a havarijnom stave je aktuálne vyše 43 percent ciest v Banskobystrickom kraji. Pôžičku od vlády bude musieť kraj splatiť do desiatich rokov.

 

štvrtok 11.04. 13:10 -

V piatok, 12. apríla polícia na cestách okresu Banská Bystrica zrealizuje ďalšiu osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

štvrtok 11.04. 8:39 -

Dnešok je Dňom narcisov, dňom konania najznámejšej verejnej charitatívnej zbierky, ktorú už od roku 1997 organizuje Liga proti rakovine (LPR). Pripnutím symbolického narcisu vyjadrujeme spolupatričnosť onkologickým pacientom a príspevkom do pokladničiek označených dobrovoľníkov v uliciach môžeme podporiť projekty LPR, ktoré sú realizované po celom Slovensku. Zbierku je možné podporiť aj ďalšími spôsobmi.

streda 10.04. 14:40 -

Banskobystrickí hokejisti sú na ceste za ziskom tretieho titulu v najvyššej domácej hokejovej súťaži v rade. Po úvodných zápasoch pod Urpínom čakajú HC ’05 i Nitru ďalšie dva duely na ľade v meste pod Zoborom. Zápasy počas víkendu 13. a 14. apríla budú môcť Banskobystričania sledovať na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP od 18.00, respektíve 19.00 h v nedeľu. Samospráva je pripravená zaistiť veľkoplošnú obrazovku aj v prípade pokračovania série.

streda 10.04. 10:23 -

Pracoviská Okresného súdu v Banskej Bystrici na Skuteckého ulici, ale aj na Zvolenskej ceste, v stredu dopoludnia evakuovali. Zamestnanci a návštevníci museli budovy opustiť, pričom polícia vykonáva obhliadky budov. Podľa zistení portálu BBonline.sk má ísť o ďalší prípad ohlásenia umiestnenia výbušniny, pričom polícia má zasahovať aj na ďalších pracoviskách okresných súdov v kraji a na celom Slovensku.

pondelok 08.04. 15:50 -

Už v minulom týždni začali na železničnej Trati SNP medzi stanicami Uľanka a Horná Štubňa rozsiahle rekonštrukčné práce. Tie sa týkajú opravy výhybiek, sanácie železničného zvršku, zriadenia novej káblovej trasy a udržiavacích prác. Ako dnes informovali Železnice Slovenskej republiky, opravy potrvajú do 16. apríla a v tejto súvislosti je väčšina vlakových liniek ZSSK v úseku nahradených autobusmi z hlavnej železničnej stanice po Hornú Štubňu. Vlaky smerujúce do Žiliny či Ostravy teraz cez Bystricu vôbec neprechádzajú, zo Zvolena sú vedené cez Kremnicu. Rozpis nájdete na stránke ZSSK.

pondelok 08.04. 7:11 -

Po tretej hodine v pondelok nadránom zasahovali banskobystrickí hasiči na Triede SNP 17, kde došlo k výbuchu bytu na 2. poschodí jedného z bytových domov. V dôsledku výbuchu došlo k usmrteniu jednej osoby, podľa informácií denníka Nový čas išlo o 61-ročného muža, ktorý v byte býval. Na mieste zasahovalo 12 príslušníkov HaZZ so štyrmi kusmi techniky, polícia i Záchranná zdravotná služba. Ostatní obyvatelia bytovky boli z budovy evakuovaní, avšak už nadránom sa do domu mohli vrátiť. Viac v príspevku…

piatok 05.04. 21:15 -

Súperom hokejistov HC ’05 iClinic Banská Bystrica vo finále Kaufland play off hokejovej Tipsport ligy budú hokejisti HK Nitra. Tí v siedmom zápase semifinálovej série so Zvolenom rozhodli na ľade pod Pustým hradom o svojom postupe, keď HKM nezvládlo posledný duel a prehralo 1:4. Séria odštartuje v utorok a v stredu v Banskej Bystrici. Úvodné buly zápasov je naplánované na 18.00 h. Pôjde tak o reprízu finále z roku 2016, kedy sa z titulu radovali hráči spod Zobora a tiež roku 2017, kedy im barani prehru oplatili a získali premiérový titul.

piatok 05.04. 17:14 -

V piatok dopoludnia navštívila Banskú Bystricu predsedníčka vlády Rumunska Viorica Dăncilová, ktorá sa tu stretla so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim (SMER-SD), ale tiež primátorom mesta Jánom Noskom. Dăncilová položením venca pri obelisku na Námestí SNP vzdala aj česť vojakom Červenej a rumunskej armády, ktorí v marci 1945 oslobodili mesto spod nemeckej okupácie.

pondelok 01.04. 7:51 -

Výsledky druhého kola prezidentských volieb priniesli v Banskej Bystrici víťazstvo novozvolenej hlavy štátu Zuzany Čaputovej vo všetkých okrskoch v meste s výnimkou jediného, v ktorom obdržala spolu s Marošom Šefčovičom rovnaký počet hlasov. Podrobné výsledky za mesto a jednotlivé okrsky nájdete v našom článku. V meste zvíťazila so ziskom 64% hlasov zúčastnených voličov. Dominovala aj v jednotlivých obciach okresu Banská Bystrica, avšak v dvanástich z nich zvíťazil Maroš Šefčovič. Podrobné výsledky za obce mapujeme v ďalšom príspevku.

sobota 30.03. 7:02 -

Od siedmej hodiny ráno si voliči na Slovensku vyberajú spomedzi dvojice Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič svoju budúcu hlavu štátu. V Banskej Bystrici sa hlasuje v 77 volebných miestnostiach v 35 budovách na celom území mesta a aj v jeho okrajových častiach. V meste môže voliť cez 64-tisíc voličov. V prvom kole ich prišlo voliť nadpriemerných 54,8%, čo predstavovalo celkom 35 232 voličov. Volebné miestnosti sú aj tentokrát otvorené do 22.00 h. Keďže druhé kolo prináša najrýchlejšie sčítanie hlasov, novú hlavu štátu by sme mali spoznať už do polnoci.

štvrtok 28.03. 17:58 -

Banská Bystrica sa v spolupráci so Zvolenom oficiálne uchádza o organizáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021, ktorý sa mal pôvodne konať v Košiciach. Tamojší poslanci to však minulý týždeň po viacročných prípravách odmietli s tým, že štát im neposkytol dostatočné finančné prostriedky a záruky na rekonštrukciu športovísk. Ako informovala RTVS, Slovenský olympijský a športový výbor už aktuálne okrem stredoslovenskej ponuky vyhodnocuje aj záujem zo Šamorína, Popradu, ktorý má záujem spolupracovať pri organizácii so Spišskou Novou Vsou, Liptovského Mikuláša či Žiliny.

štvrtok 28.03. 8:40 -

Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest sa tento rok uskutočnia v novom termíne. Organizátori oznámili len dnes, že zo záveru letných prázdnin sa letecký festival na Sliači presúva na víkend 3. a 4. augusta. Už od včerajška je známe, že konkrétne 4. augusta sa na sliačske nebo vrátia aj obľúbení Frecce Tricolori, známa talianska akrobatická skupina.

štvrtok 28.03. 6:49 -

V sobotu 30. marca od 7.00 do 22.00 h sa uskutoční druhé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky. V prípade, že sa v čase volieb nebudete nachádzať v blízkosti svojho okrsku, s hlasovacím preukazom môžete voliť kdekoľvek na Slovensku. Poslednú možnosť prevziať si hlasovací preukaz osobne, budú mať Banskobystričania na ohlasovni pobytu metského úradu v piatok dopoludnia, od 8.00 do 12.00 h, keďže štvrtok je nestránkovým dňom. Už pred prvým kolom volieb, kým bolo možné zaslať žiadosť ešte aj poštou, požiadalo o hlasovací preukaz pre druhé kolo takmer 1800 Banskobystričanov.

utorok 26.03. 13:31 -

Banskobystrickí hasiči vyrazili krátko po poludní do Skubína, kde v areáli bývalého družstva došlo k požiaru automobilu zaparkovaného v autodielni v jednej z budov. Požiar zachvátil celú dielňu a časť strechy. Jedna osoba utrpela následkom požiaru zranenia. Na mieste zasahovalo 13 príslušníkov HaZZ z Banskej Bystrice s piatimi kusmi techniky. Požiar hasiči lokalizovali a pracujú na jeho likvidácii.

pondelok 25.03. 12:55 -

Najväčšie lyžiarske stredisko regiónu – Park Snow Donovaly informuje, že v aktuálnom týždni už počas pracovných dní zostáva zatvorené. Vleky a lanovky sa naposledy v rámci zimnej sezóny spustia cez víkend 30. a 31. marca. Na hlavných zjazdových tratiach je ešte aktuálne vrstva do 30 cm snehu, z ktorého ale s ohľadom na počasie postupne ubúda. Od pondelka, 1. apríla bude tohtoročná lyžiarska sezóna na Donovaloch oficiálne ukončená.

sobota 23.03. 15:56 -

Po štvrtkovom víťazstve v šprinte na 7,5 kilometra, ktorým si Anastasia Kuzminová zaistila aj zisk malého krištáľového glóbusu v tejto disciplíne, dominovala slovenská reprezentantka aj v sobotňajších stíhacích pretekoch v nórskom Holmenkollene. Na záver kariéry sa jej podarilo splniť aj ďalší veľký sen, a to zostreliť všetkých dvadsať terčov. Pri jej štandardne fenomenálnej bežeckej forme nemala problém obhájiť prvú pozíciu zo štartu aj v cieli pretekov. S mimoriadne úspešnou individuálnou kariérou sa Anastasia Kuzminová rozlúči zajtrajšími pretekmi s hromadným štartom. Nevylúčila však, že aj v ďalšej sezóne bude pokračovať v slovenskej reprezentácii v štafetových pretekoch.

štvrtok 21.03. 18:34 -

Biatlonistka Anastasia Kuzminová končí svoju mimoriadne úspešnú kariéru v drese slovenskej reprezentácie ziskom malého krištáľového glóbusu, keď v aktuálnej sezóne dominovala šprintu na 7,5 kilometra. V tejto disciplíne zvíťazila aj v posledných pretekoch sezóny v nórskom Holmenkollene, jej nástupkyňa na tróne kráľovnej slovenského biatlonu – Paulína Fialková skončila vo štvrtok na skvelom treťom mieste. Kuzminovej cestu za dôležitým víťazstvom neprekazil ani jeden trestný okruh, ktorý na rozdiel od všetkých pretekárok na prvých priečkach, musela absolvovať.

štvrtok 21.03. 11:56 -

V piatok, 22. marca polícia na cestách okresu Banská Bystrica zrealizuje ďalšiu osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.