Krátke správy

Krátke správy

streda 12.5.2021 - 9:15

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica zrušila povinné testovanie pred každým ambulantným vyšetrením. Týka sa to pacientov, ako aj sprievodu dieťaťa.  Povinnosť pacienta preukázať sa negatívnym výsledkom testu na ochorenie Covid-19 je obmedzená len na niektoré ambulancie, respektíve konkrétne vyšetrenia. Ide napríklad o vyšetrenie v ambulanciách hematológie, onkológie či zubného lekárstva. Testovanie na Odberovom mieste v DFNsP za týmto účelom je pre pacientov určené v pracovné dni v čase od 07.20 do 11.00 h. Konkrétne informácie sú k dispozícii na stránke DFNsP B. Bystrica.

Krátke správy

pondelok 10.5.2021 - 16:11

Na základe vyhlášky hlavného hygienika SR z piatka, 7. mája 2021 sa mohla  od dnešného dňa otvoriť  banskobystrická plaváreň na Štiavničkách, zatiaľ však len pre športové či tréningové účely športových klubov registrovaných v zväzoch. Pre športovcov je k dispozícii hlavný 50-metrový bazén rozdelený do 8 dráh, pričom v jednej môžu plávať najviac 6 plavci. Akonáhle ďalšie uvoľňovanie opatrení dovolí naplniť kapacitu plavárne aspoň na polovicu,  bude otvorená aj pre širokú verejnosť.

Krátke správy

pondelok 10.5.2021 - 14:17

Dopravca RegioJet v spolupráci s dopravcom MT Lines opäť uviedol do prevádzky autobusové spoje zo Zvolena, Banskej Bystrice, Turčianskych Teplíc a Martina nadväzujúce v stanici Vrútky na vlaky RegioJet v smere do a z Prahy, Ostravy, Olomouca, Pardubíc a ďalších miest v Českej republike. Železničná spoločnosť Slovensko už rovnako obnovila premávku rýchlikov zo Zvolena, cez Banskú Bystricu do Ostravy, ktoré nadväzujú na spoje Českých dráh do Prahy, Plzne a Chebu. Do platnosti zároveň vstúpili uvoľnené opatrenia prechodu hraníc do a z Českej republiky.

Krátke správy

nedeľa 9.5.2021 - 10:35

Operačné stredisko oddelenia operačného riadenia a integrovaného záchranného systému Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici v nedeľu po 10-tej dopoludnia informovalo o zásahu mimoriadneho rozsahu v Harmanci. V areáli Harmaneckých papierní došlo ku požiaru skladu zberového papiera. Na mieste zasahujú takmer dve desiatky hasičských profesionálov a tiež členovia dobrovoľných hasičských zborov z Dolného Harmanca, Starých Hôr a Brusna.

Krátke správy

utorok 4.5.2021 - 17:14

Veľkokapacitné odberné miesto pre vyšetrenia na prítomnosť ochorenia Covid-19 na Mičinskej ceste, ktorého zriaďovateľom je banskobystrická FNsP F.D. Roosevelta, bude od stredy poskytovať už len vyšetrenia PCR formou pre objednaných pacientov. Testovacie miesto pre antigénové testovanie na tomto mieste končí. V meste zatiaľ zostáva otvorená väčšia časť súkromných, štátom zazmluvnených mobilných odberných miest, pri ktorých je však rovnako možné predpokladať postupné uzatváranie. Povinnosť pravidelného testovania už v okrese B. Bystrica platí už len pri ceste do práce v čase nočného zákazu vychádzania.

Krátke správy

nedeľa 2.5.2021 - 15:58

Stredoslovenská distribučná upozorňuje, že aj v 18. kalendárnom týždni je v niektorých častiach Banskej Bystrice naplánovaná odstávka elektrickej energie. Od utorka do štvrtka musia v čase od 7.00 do 19.00 h počítať s odstávkami obyvatelia a firmy na Partizánskej ceste. K odstávke dôjde v utorok tiež v Senici na Cementárenskej ceste a na Senickej ceste. V stredu odstavia elektrinu aj v Podlaviciach, konkrétne na Mlynskej ulici a susednej ulici Na Čiertolí.

Krátke správy

nedeľa 2.5.2021 - 11:06

Na ceste I/66 pri obci Nemecká došlo v nedeľu po šiestej ráno ku dopravnej nehode, pri ktorej vozidlo pravdepodobne nabehlo na zvodidlá a následne skončilo prevrátené na svahu vedľa cesty. Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v B. Bystrici, 20-ročný vodič utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Zasahujúci príslušníci Hasičského a záchranného zboru museli usmrteného z vozidla dostať pomocou hydraulického vyslobodzovacieho náradia.

Krátke správy

piatok 30.4.2021 - 18:23

Obdobie povinnosti pravidelného testovania na ochorenie Covid-19 sa končí. V červenom okrese II. stupňa výstrahy podľa Covid automatu, medzi ktorý sa aktuálne radí aj Banská Bystrica a okolité okresy, bude od pondelka, 3. mája platiť zákaz vychádzania len medzi 21.00 do 01.00 h. Práve tento čas bude jediný, kedy bude naďalej vyžadovaný aj negatívny test pri ceste do práce. Počas dňa už nebude potvrdenie o negatívnom teste vyžadované pri ceste do práce a ani pri návšteve obchodov a služieb. Od pondelka bude tiež s obmedzeniami povolená organizácia kultúrnych podujatí. Rozvoľnenie sa netýka okresov v tzv. bordovej farbe, medzi ktoré sa aktuálne radí napríklad Lučenec či Poltár.

Krátke správy

utorok 27.4.2021 - 14:54

Do takzvanej čakárne na očkovanie proti ochoreniu Covid-19 sa na Slovensku budú môcť od štvrtka, 29. apríla zaregistrovať všetky osoby staršie ako 16 rokov. Dosiaľ sa mohli registrovať osoby nad 40 rokov. Zaregistrovaní budú v priraďovaní na termíny prioritizovaní podľa veku, prípadne podľa diagnózy chronických chorôb. V utorok o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA). Ministerstvo zároveň informovalo o možnosti očkovania sprievodu seniora nad 70 rokov, pričom nemusí ísť len o rodinného príslušníka.

Krátke správy

piatok 23.4.2021 - 11:31

Vo veku 74 rokov zomrel úspešný veteránsky bežec Vladimír Výbošťok. Rodák z Nového Smokovca sa atletike začal venovať po 40-tke. Banskobystričan patril dlhodobo medzi najrýchlejších mužov planéty vo svojej vekovej kategórii. V roku 2012 získal ocenenie Najlepší atletický veterán Európy. Jeho výkony po prepočte vekovým koeficientom sa rovnali výkonom Usaina Bolta. Len na európskych a svetových šampionátoch vyzbieral 84-medailí. V súťaži sa naposledy predstavil pred vyše rokom na MSR veteránov v Bratislave. Doteraz zostáva držiteľom slovenských veteránskych rekordov v behu na 100 a 200 metrov vo všetkých vekových kategóriách mužov od 50 do 70 rokov.

Krátke správy

pondelok 19.4.2021 - 9:39

Od pondelka sa zmiernili protiepidemické opatrenia, ale zákaz vychádzania s výnimkami medzi 5.00 a 20.00 h platí rozhodnutím vlády naďalej. Zmiernila sa povinnosť testovania pri ceste do práce, keď prechodom okresu do červenej fázy už postačuje len 14-dní starý test. Avšak pri návšteve obchodu, zariadení služieb, múzeí či pohyb v prírode mimo okresu je potrebný najviac 7-dní starý negatívny antigénový alebo RT-PCR test na ochorenie Covid-19. Nosenie respirátorov je naďalej povinné v interiéroch či MHD, v exteriéri postačia rúška, pričom ani tieto už nie sú povinné pri dodržaní odstupu 5 metrov od iných osôb.

Krátke správy

piatok 16.4.2021 - 11:57

Mesto Banská Bystrica, spolu s uvoľňovaním protiepidemických opatrení, od pondelka 19. apríla opätovne otvorí pre verejnosť Hodinovú vežu na Námestí SNP. Spolu s ňou sa otvoria aj informačné centrá mesta v Radnici a v priestoroch autobusovej stanice. Tam bude znovu prístupná aj požičovňa elektrobicyklov. Informačné centrá budú do konca apríla pracovať v skrátenom pracovnom čase od 8.00 do 16.00 h v pracovných dňoch. Hodinová veža bude zatiaľ prístupná na požiadanie práve v infocentre v Radnici na Námestí SNP 1.