Krátke správy

Krátke správy

piatok 14.8.2020 - 14:03

Krajská polícia informovala, že v piatok na základe podnetu zadržala neďaleko obce Staré Hory troch mužov, u ktorých je podozrenie, že ide o migrantov. Polícia na mieste zistila, že muži vo veku 20 až 30 rokov sú pravdepodobne z Maroka. Muži boli bez osobných dokladov. Osoby si na mieste prevezmú príslušníci hraničnej a cudzineckej polície. Len vo štvrtok polícia zadržala pri Kremnických baniach šesticu Pakistancov – troch dospelých a tri deti, ktorí sa prevážali v nákladnom priestore zaisteného rumunského kamióna.

Krátke správy

piatok 14.8.2020 - 9:42

Samospráva, ktorá na jar zvažovala úplné zrušenie 363. Radvanského jarmoku, napokon s uvoľňovaním opatrení pristúpila k jeho organizácii a len pred pár dňami bol zverejnený aj plánovaný kultúrny program Radvanského jarmoku. Aj keď sa má tunajšie podujatie roka konať v dňoch 11. až 13. septembra s mimoriadnymi obmedzeniami, zasiahnuť ho môžu aktuálne prijaté opatrenia. Konzílium odborníkov zasadajúce na úrade vlády vo štvrtok rozhodlo, že počas septembra neodporúča organizovať hromadné podujatia a zároveň zakazuje organizovať hromadné podujatia nad 1000 ľudí. Či toto rozhodnutie ovplyvní jarmok, sa rozhodne na budúci týždeň. “V utorok zasadá krízový štáb, jednou z tém bude aj Radvanský jarmok,” informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Krátke správy

štvrtok 13.8.2020 - 8:57

Po ôsmej hodine vo štvrtok ráno došlo na ceste I/69 na Zvolenskej ceste v Banskej Bysrici ku dopravnej nehode dvoch dodávkových motorových vozidiel. Jedna osoba sa na mieste zranila a už je v opatere posádky zdravotnej záchrannej služby. Na mieste zasahuje tiež päť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskej Bystrice. Vozidlá zaistili proti pohybu a úniku prevádzkových kvapalín. Cesta je prejazdná striedavo v jednom pruhu.

Krátke správy

streda 12.8.2020 - 13:57

V stredu zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici dva prípady pacientov s pozitívnym testom na COVID-19.  Išlo o testovaných za utorok, pričom jeden z pacientov napokon spadal do pôsobnosti iného RÚVZ. Banská Bystrica má napokon jeden nový potvrdený prípad COVID-19. Ide o muža s cestovateľskou anamnézou po návrate z Ukrajiny. Nakazený nie je hospitalizovaný. Za utorok pribudlo na celom Slovensku 75 nových prípadov koronavírusu, čo je najviac od 22.apríla (81 prípadov).

Krátke správy

utorok 4.8.2020 - 23:10

Okolo 22.45 h v utorok večer došlo na Triede SNP v Banskej Bystrici v blízkosti internátov UMB ku streľbe pred odbočkou v smere na Mýto. Podľa očitých svedkov padli na mieste dva výstrely. Páchateľ, po ktorom aktuálne polícia pátra v uliciach mesta, strelami usmrtil jednu osobu. Druhú strelu mal pritom páchateľ vystreliť do už ležiacej obete. Miesto polícia ohradila a incident dokumentuje. Viac informácií o vražde sa dočítate v článku.

Krátke správy

utorok 4.8.2020 - 16:06

Hasiči a záchranári zasahujú na ceste 1/66 v Brusne pri Bukovci, kde sa zrazilo nákladne vozidlo domiešavač s osobným  autom s prívesným vozíkom. Pri nehode došlo aj k zraneniam, osoby sú v starostlivosti Záchrannej zdravotnej služby. Na mieste udalosti zasahujú 4 vozidlá a 12 príslušníkov Hasičského záchranného zboru, ktorí miesto nehody vyznačili a vozidlá zabezpečili proti náhodnému pohybu, úniku prevádzkových kvapalín a vzniku požiaru. Na mieste je aj polícia, ktorá riadi dopravu. Cesta 1/66 je aktuálne prejazdná striedavo v jednom jazdnom pruhu.

Krátke správy

nedeľa 2.8.2020 - 19:32

V nedeľu ráno zaútočila partia tínedžerov na Námestí Slobody na trolejbus MHD číslo 6. Zrejme alkoholom podgurážení mladíci mali hádzať do trolejbusu fľaše, pohybovali ním a bránili vozidlu v odjazde. Následne jeden z nich, 18-ročný mladík, fyzicky napadol vodiča trolejbusu a agresívny bol aj na príslušníkov Mestskej polície, ktorí na mieste ako prví zasahovali po privolaní dvoma ženami, ktoré boli jedinými cestujúcimi v dopravnom prostriedku. Vo svojom večernom spravodajstve o tom informovala Televízia JOJ.

Krátke správy

nedeľa 2.8.2020 - 9:50

Ministerstvo obrany pracuje na navýšení plánovaného 13-miliónového rozpočtu a úprave prebiehajúcej rekonštrukcie Štadióna SNP na Štiavničkách. “Bývalá vláda projekt katastrofálne domrvila. Štadión naprojektovali bez krytých tribún s kapacitou do 4-tisíc sedadiel,” povedal minister Jaroslav Naď (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA). Pred rekonštrukciou bolo na Štiavničkách 7 380 sedačiek. “Sme v rokovaniach o navýšení počtu miest na sedenie, riešime prístupové komunikácie, potrebnú infraštruktúru a mnoho ďalších vecí, ktoré urobia zo Štiavničiek moderný štadión hodný najvyšších súťaži,” dodal.

Krátke správy

piatok 31.7.2020 - 13:10

Obyvatelia sídliska Rudlová-Sásová zacítili v uplynulých dňoch viackrát na uliciach plyn. Ako informovala spoločnosť SPP Distribúcia, žiadne nebezpečenstvo v lokalite nehrozí. Plyn skutočne obyvatelia mohli cítiť, ide však o jeho riadené odvetranie z odstraňovaných starých plynovodov, ktorých výmena na sídlisku aktuálne prebieha. “Naši pracovníci, ako aj pracovníci nášho zmluvného zhotoviteľa, celý proces riadia a kontrolujú,” informoval Milan Vanga zo spoločnosti SPP Distribúcia.

Krátke správy

štvrtok 30.7.2020 - 15:31

Vo štvrtok pred 11.00 h tiekla riečkou Bystrica nazeleno sfarbená voda, ktorá pripomínala kontamináciu vodného toku. Išlo o vypustenie kontrastnej látky, ktorá je ekologická a neznečisťuje vodný tok. „Dôvodom sfarbenia vodného toku Bystrička bola farbiaca skúška zameraná na určenie trasy kanalizačného potrubia,” informovala Slavomíra Vogelová zo Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, ktorá skúšku realizovala na základe požiadavky BBSK pre potreby pripravovanej stavby cesty pri R1. Farbiaca skúška bola nahlásená aj Slovenskej inšpekcii životného prostredia.

Krátke správy

streda 29.7.2020 - 14:08

Ku 29. júlu 2020 eviduje Matričný úrad mesta 40 332 žien a 35 668 mužov, ktorí sú k tomuto dňu občanmi mesta Banská Bystrica. Banskobystričanov je teda spolu aktuálne presne 76-tisíc. Ide o historicky najnižší počet obyvateľov za ostatné tri desaťročia. Pod úbytok obyvateľstva sa v uplynulých rokoch podpisuje najmä sťahovanie obyvateľov do väčších miest, zahraničia, ale v nemalej miere aj do okolitých obcí. Najvyššie oficiálne údaje o počte obyvateľov mesta sú zo začiatku 90-tych rokov. V roku 1991 výsledky sčítania ľudu, domov a bytov ukázali na 85 030 obyvateľov, v roku 1993 zaznamenal ŠÚ SR ešte viac – 85 811 obyvateľov Banskej Bystrice. Následne už ich počet postupne klesal.

Krátke správy

štvrtok 23.7.2020 - 9:11

V uplynulých rokoch rozvíjajúci sa hudobný festival Atmosféra, ktorý sa mal v upravenej podobe troch malých festivalov uskutočniť nad Hontianskymi Nemcami neďaleko Krupiny aj tento rok, napokon organizátori zrušili. Išlo o jedno z mála podujatí, ktoré sa tento rok v kraji malo aspoň s obmedzenou kapacitou konať aj napriek súčasnej situácii. Minifestivaly pod názvom Nádych s Atmosférou, ktoré mali v úvodné tri augustové víkendy hostiť napríklad Dana Bártu, kapelu Chiki Liki Tu-A či Geišbergovcov, podľa organizátorov nenaplnili očakávania predajnosti vstupeniek. Viac píše ZVonline.sk.

Krátke správy

streda 22.7.2020 - 17:20

Presne 363. ročník Radvanského jarmoku sa napokon nepresunie na budúci rok. Aj keď primátor Ján Nosko už skôr avizoval, že jarmok môže byť presunutý a väčšina takýchto podujatí na Slovensku bola pre tento rok zrušená, tunajšia tradícia bude pokračovať. Radvanský jarmok 2020 však bude výrazne obmedzený len na stánky vybraných a mestom oslovených remeselníkov na Námestí SNP. Tie sa návštevníkom otvoria v piatok, 11. septembra. Otvorené budú do nedele, 13. septembra. Stánky s občerstvením či mestom organizované zábavné atrakcie v centre mesta súčasťou jarmoku nebudú.