Krátke správy

štvrtok 13.06. 16:13 -

Futbalisti druholigového MFK Dukla Banská Bystrica čoskoro odštartujú svoju zápasovú letnú prípravu pred novou sezónou. V tej sa predstavia len mimo mesta, pričom si zmerajú sily aj s tímami z najvyššej súťaže či maďarským druholigovým FC Vác. Prípravu odštartujú 22. júna v Zlatých Moravciach proti domácemu ViOnu, sily si zmerajú aj s Nitrou, Sereďou či Pohroním. Predstavia sa aj na tradičnom turnaji v Priechode (30. júna) či na oslavách 85-výročia založenia klubu FK 34 Brusno-Ondrej. Prvé kolo II. ligy je naplánované na 20. júla.

štvrtok 13.06. 15:57 -

V piatok 14. júna o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty. Skúška sirén sa na Slovensku vykonáva spravidla vždy v druhý piatok v mesiaci. V prípade reálneho ohrozenia sa sirény rozozvučia na dve minúty kolísavým tónom v prípade všeobecného ohrozenia alebo na šesť minút stálym tónom v prípade ohrozenia vodou. V našom regióne však ich ostré využitie nebolo potrebné už celé roky.

streda 12.06. 13:09 -

Vo štvrtok, 13. júna polícia na cestách okresu Banská Bystrica zrealizuje ďalšiu osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

utorok 11.06. 16:58 -

Hliadka krajského dopravného inšpektorátu v ranných hodinách zastavila na Mičinskej ceste v Banskej Bystrici cestárske vozidlo. “Vodiča vyzvali, aby sa podrobil dychovej skúške, pri ktorej nafúkal 1,29 promile. Keďže vodič viedol vozidlo pod vplyvom alkoholu pri výkone zamestnania, hrozí mu vyšší trest, 2 až 5 rokov odňatia slobody,” uvádza Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici na svojom Facebooku.

utorok 11.06. 15:54 -

Mesto bude od štvrtka 13. až do nedele 16. júna realizovať súvislú obnovu povrchu časti miestnej komunikácie na Komenského ulici, v úseku od Kollárovej po Skuteckého ulicu. V čase kladenia asfaltov, teda od soboty 15. júna 2019 od 07.00 h do nedele 16. júna 2019 do 23.00 h, bude tento úsek Komenského ulice uzatvorený. Obchádzkové trasy budú vyznačené.

nedeľa 09.06. 9:57 -

Aj tento rok banskobystrická samospráva nainštalovala na letné mesiace do centra mesta tzv. vodné hmly, z ktorých je rozstrekovaná studená pitná voda. Prechod nimi je tak obľúbenou možnosťou rýchleho osvieženia počas horúcich dní. Jedno takéto zariadenie už tento týždeň pribudlo na Námestí SNP, ako aj v parku pod Pamätníkom SNP.

sobota 08.06. 11:18 -

Futbalista Martin Chrien si v piatok pripísal svoj premiérový štart v seniorskej reprezentácii. V prípravnom zápase proti Jordánsku v Trnave zároveň strelil aj jeden z piatich gólov nášho tímu. Napriek gólu a aktívnemu vystúpeniu sa však nezmestil do zúženej nominácie trénera Pavla Hapala pre kvalifikačný zápas na Euro proti Azerbajdžanu, ktorý naša reprezentácia odohrá na budúci týždeň. 23-ročný banskobystrický rodák, ktorý je kmeňovým hráčom slávnej Benficy Lisabon, je v súčasnosti v rámci hosťovania hráčom klubu C.D. Santa Clara na Azorských ostrovoch, ktorý je rovnako súčasťou najvyššej portugalskej súťaže.

piatok 07.06. 16:48 -

V sobotu podvečer sa uskutoční ďalší ročník Banskobystrického maratónu. Keďže jeho trasa vedie po cestných komunikáciách, tieto budú od 15.00 h do 24.00 h kompletne uzatvorené. Štart maratónu je aj tento rok pri ESC odkiaľ jeho trasa vedie cez Štefánikovo a Štadlerovo nábrežie až po Námestie Slobody a späť a následne po Sládkovičovej ulici až po odbočku na Pršiansku terasu. Cieľ je na štadióne SNP na Štiavničkách. Okrem vylúčenia automobilovej dopravy nebudú v úseku po 15-tej hodine premávať ani autobusy a trolejbusy MHD. Presné zmeny cestovných poriadkov sú dostupné online.

piatok 07.06. 14:57 -

Medzinárodné letecké dni SIAF 2019, ktoré sa tento rok uskutočnia už 3. a 4. augusta, začali s predstavovaním účastníkov. K už skôr avizovanej účasti talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori sa pridala napríklad letecká ukážka stíhacieho lietadla F-16C Block 52+ Fighting Falcon Gréckych vzdušných síl. Práve stíhacie lietadlá F-16 v ich najmodernejšej verzii F-16V Block 70/72 do niekoľkých rokov nahradia súčasné zastarané stíhače Mig 29 vo výzbroji našich vzdušných síl. Zároveň sa začal aj predpredaj vstupeniek na SIAF 2019, a to v základnej cene 15 €, respektíve zľavnené vstupné vo výške 10 €.

štvrtok 06.06. 9:09 -

Na letisku na Sliači vo štvrtok odštartovala sezóna letných charterových letov. Prví dovolenkári z neho odleteli do tureckej Antalye. Do dnešného dňa jednotlivé cestovné kancelárie a letecké spoločnosti na túto sezónu naplánovali celkom 132 letov, avšak z nich bol jeden – prvý plánovaný sobotňajší odlet do gréckeho Araxosu medzičasom zrušený. Ak by sa naplnil aktuálny plán 131 letov, letisko by vybavilo rovnaký počet príletov a odletov ako v minulom roku.

streda 05.06. 18:53 -

Banskobystrickí policajti vyšetrujú incident, ku ktorému došlo na jednom z internátov v B. Bystrici. Po hádke 21-ročný ruský študent udrel svojho 28-ročného spolubývajúceho z Azerbajdžanu päsťou a neskôr aj použitím chladnej zbrane – kovovým predmetom do oblasti tváre a hlavy, čím mu spôsobil ťažké zranenia, ktoré si vyžiadali operačný zákrok. Voči mladíkovi vzniesol vyšetrovateľ obvinenie za zločin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu.

streda 05.06. 8:22 -

Mesto Banská Bystrica vypísalo výberové konanie na pozíciu náčelníka Mestskej polície (MsP). Funkciu v súčasnosti zastáva Miroslav Bálint, ktorého mestskí poslanci zvolili ešte v roku 2012, avšak pri jeho zvolení mu viacerí vyčítali jeho stranícku príslušnosť ku strane SMER-SD. Samospráva po rokoch vypísala nové výberové konanie na túto pozíciu. Nového náčelníka poriadkového útvaru mesta napokon opäť zvolia až poslanci. Uchádzači sa môžu hlásiť do 12. júna.

pondelok 03.06. 16:10 -

Z dôvodu výlukových prác na železnici nebudú od pondelka, 3. júna až do štvrtka 6. júna vždy v čase od 21.00 do 24.00 h premávať vlaky na trati medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Rýchliky z Bratislavy – Vojšín a Hron budú nahradené autobusmi už zo Zvolena, osobné vlaky na trati budú autobusmi nahradené len v úseku medzi Vlkanovou a Sliačom.

nedeľa 02.06. 19:12 -

Charakteristická aróma varenia piva sa z Hornej ulice v B. Bystrici vytratila na konci roka 2016. Hostinský minipivovar Perla tu fungoval od roku 1992. Pivovar potom dlhšie hľadal svojho nového majiteľa, schátraná budova aj s technológiami bola na predaj za približne 550-tisíc eur. Teraz sa už z jeho priestorov ozýva stavebný ruch a podľa informácií webu opive.sk, sa tu čoskoro znovu začne variť i pivo. Nový majiteľ pochádza z Ruska, avšak ako uvádza spomínaný web, po znovuotvorení by mal pivo variť pôvodný sládok.

sobota 01.06. 11:40 -

Futbalisti MFK Dukla B. Bystrica obsadili v II. lige napokon šieste miesto. Pre nejednoznačnosť pravidiel o určení poradia o tom rozhodlo až vo štvrtok oddelenie riadenia súťaží SFZ. Dukla podľa lepšieho skóre, ktoré spravidla rozhoduje pri ostatných než postupových a zostupových pozíciách, obsadila po sezóne 5. priečku. Napokon však i tu rozhodli vzájomné zápasy. Tie síce mala Dukla s napokon piatym Komárnom rovnaké, ale Komárno strelilo pri remíze na Štiavničkách dva góly na ihrisku súpera a rovnako remízový zápas u súpera skončil bez gólov. Na základe tohto prípadu SFZ upraví súťažný poriadok pre väčšiu jednoznačnosť pravidiel.

štvrtok 30.05. 9:22 -

VŠC Dukla B. Bystrica začne v lete s demontážnymi prácami na štadióne SNP na Štiavničkách. Na jeho mieste sa má potom od jesene začať stavba Národného atletického štadióna. Obnovou prejdú aj susediace tréningové plochy. Po rekonštrukcii, ktorá má trvať približne rok, sa kapacita tribún na Štiavničkách zníži na približne 4-tisíc miest na sedenie. “Štadión však postavíme tak, aby sa kapacity na sedenie mohli v budúcnosti rozšíriť,“ uviedol riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík pre agentúru SITA. Na obnovu štadióna vyčlenila vláda ešte vlani v decembri 13-miliónov eur.

streda 29.05. 14:54 -

Vo štvrtok, 30. mája polícia na cestách okresu Banská Bystrica zrealizuje ďalšiu osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

streda 29.05. 8:02 -

Železnice Slovenskej republiky budú vo štvrtok 30. a v piatok 31. mája v ranných a následne aj v popoludňajších hodinách realizovať práce na rušení nadzemných vedení trate, pričom dôjde aj ku vylúčeniu činnosti jedného z priecestných zabezpečovacích zariadení. Z tohto dôvodu budú viaceré vlakové spojenia odrieknuté a nahradené náhradnou autobusovou dopravou z hlavnej železničnej stanice až po Medzibrod. V sobotu, 1. júna budú práce pokračovať na trati od Medzibrodu po Dubovú.

utorok 28.05. 15:10 -

Počasie sa tento rok postavilo proti organizátorom banskobystrického Bažant majálesu. Ten tento mesiac už dvakrát presunuli a napokon sa mal uskutočniť dnes, v utorok 28. mája. Pripravení boli tak organizátori, ako aj kapely, avšak v rozmočenom teréne a za neustávajúceho dažďa dopoludnia na ploche atletického štadióna UMB zapadla ťažká technika a z technických a bezpečnostných dôvodov podujatie definitívne zrušili. Na majálese mali vystúpiť kapely Hex, Polemic či Heľenine oči. Večer sa však uskutočnia plánované afterparty v Kapitol Pube a Urban Spote.

pondelok 27.05. 15:37 -

Na Štefánikovom nábreží v Banskej Bystrici došlo pred treťou hodinou popoludní k dopravnej nehode nákladného vozidla, ktoré zrazilo menšie osobné motorové vozidlo. Pri nehode došlo aj ku zraneniam a na mieste zasahovali tak banskobystrickí hasiči ako aj zdravotní záchranári. Nehoda spôsobila spomalenie dopravy na hlavnom ťahu popri Hrone, ale aj nadväzujúcich komunikáciách.

nedeľa 26.05. 19:46 -

Ku netradičnej dopravnej nehode museli vyraziť záchranné zložky i polícia ešte v sobotu popoludní. V smere z Poľnej ulice na Sládkovičovu išiel 64-ročný vodič elektrokolobežky, pričom pri prechádzaní do ľavého jazdného pruhu došlo ku jeho zrážke s osobným autom. Vodič elektrokolobežky utrpel zranenia, pre ktoré ho museli previesť do nemocnice.

nedeľa 26.05. 10:46 -

Matúš Vajs (nez.) zostáva aj po sobotnom referende za odvolanie starostu, ktoré sa v Dolnom Harmanci konalo súčasne s eurovoľbami, na čele tejto obce. Referendum, ktorému predchádzala petícia obyvateľov, bolo neplatné. Nezúčastnila sa ho ani polovica oprávnených voličov. Časť obyvateľov i poslancov kritizuje prácu starostu. Napätie v obci však trvá už od volieb, kedy pre rovnosť hlasov s dovtedajšou starostkou Alenou Necpálovou (SMER-SD) musel o výsledku a platnosti pôvodne neuznaných hlasov rozhodnúť až Ústavný súd.

sobota 25.05. 17:11 -

Pri obnovení prevádzky amfiteátra pred niekoľkými rokmi sa podarilo sprevádzkovať pôvodné premietacie stroje, tie však svojim výkonom nedokázali optimálne využiť premietaciu plochu a poskytnúť divákom ideálny vizuálny zážitok. Prevádzkovateľ amfiteátra, spoločnosť Kolotoče, s.r.o. s podporou Audiovizuálneho fondu pred letnou sezónou investovala do nového premietacieho vybavenia. Okrem využitia celej plochy premietacej steny a lepších svetelných podmienok občianske združenie Za! amfiteáter avizuje, že v tejto sezóne ponúkne vyšší počet premietaných titulov, vrátane nových filmov, čo už digitálne technológie umožnia.

sobota 25.05. 7:00 -

Na Slovensku sa začala voľba europoslancov. Hlasovanie potrvá do 22.00 h. Bez vydaného hlasovacieho preukazu je možné voliť len vo volebnej miestnosti prislúchajúcej miestu trvalého pobytu. O štrnásť mandátov sa uchádzajú kandidáti celkom 31 strán, hnutí a koalícií. Volič v miestnosti vyberie hlasovací lístok jednej strany a na ňom môže i nemusí zakrúžkovať najviac dvoch kandidátov, ktorým chce dať svoj preferenčný hlas. Výsledky volieb zverejnia až po zatvorení volebných miestností v poslednej z krajín EÚ, a teda až v nedeľu po 23.00 h. Priebežné výsledky sčítania nebudú uverejňované.

štvrtok 23.05. 13:02 -

V piatok, 24. mája polícia na cestách okresu Banská Bystrica zrealizuje ďalšiu osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. Vodiči tak nemusia byť zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt príde držiteľovi vozidla poštou.

štvrtok 23.05. 9:38 -

Futbalové talenty z viacerých krajín uvidíme aj v Banskej Bystrici. Slovenský futbalový zväz musel mimoriadne presunúť štvrtkový zápas B skupiny Slovakia cupu – medzinárodného turnaja hráčov do 18 rokov, medzi výberom Španielska a Česka na nové miesto. Namiesto Žiaru nad Hronom sa tak zápas dnes od 12-tej hodiny odohrá v Kremničke. V piatok sa, tentokrát na Štiavničkách uskutoční zápas o 5. miesto, rovnako od 12-tej hodiny. Okrem slovenského výberu U18 a spomínaných Španielov či Čechov sa turnaja zúčastňujú aj hráči z Anglicka, Chorvátska, Mexika, Ruska a Ukrajiny.

streda 22.05. 16:24 -

V stredu popoludní v Bratislave vyžrebovali základné skupiny novej sezóny Champions hockey league, kde napokon nebude chýbať ani trojnásobný slovenský majster HC ’05 iClinic Banská Bystrica. Súpermi baranov v G skupine budú švédsky Färjestads BK Karlstad, nemecký Red Bull Mníchov, ktorý vlani našiel premožiteľa až vo finále či nováčik súťaže – švajčiarsky HC Ambri-Piotta. O žrebe rozhodla medzi inými napríklad aj Banskobystričanka a trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, ktorá žrebovala tímy z tretieho koša. Úvodné zápasy skupinovej fázy ligy šampiónov by sa mali odohrať 29. a 30. augusta.

streda 22.05. 14:22 -

Pre nepriaznivú predpoveď počasia presunuli organizátori na minulý týždeň plánovaný Bažant majáles najskôr na túto stredu, napokon však informovali, že sa neuskutoční ani tentokrát. Dôvodom je opäť počasie. Aktuálne podujatie presunuli na utorok, 28. mája. Na podujatí v areáli atletického štadióna UMB majú zahrať Hex, Polemic či Heľenine oči.

streda 22.05. 13:38 -

Po pozvoľnom ústupe silného alergénu v podobe peľu brezy, sa musia mať alergici aj ďalej na pozore. Banská Bystrica patrila aj v minulom týždni, popri Nitre či Žiline, k mestám s najvyššou koncentráciou peľu v ovzduší. Odborníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v B. Bystrici upozorňujú, že v ďalších dňoch významne narastú denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých a tiež sa na celom území Slovenska zvýši denná koncentrácia peľu tráv z čeľade lipnicovitých.

streda 22.05. 12:14 -

Na Magurskej ulici v Banskej Bystrici predpoludním autobus zrazil na ceste dieťa. Na mieste ako prví zasahovali na dvoch vozidlách piati banskobystrickí príslušníci Hasičského a záchranného zboru, ktorí zranenú osobu na mieste ošetrili a miesto nehody zabezpečili a označili.