Krátke správy

Krátke správy

streda 6.7.2022 - 11:17

Organizátori Letného Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa v závere mesiaca uskutoční v Banskej Bystrici, spustili predaj vstupeniek pre verejnosť na otvárací ceremoniál, 24. júla o 20.30 h v parku pod Pamätníkom SNP. Vstupenky v cene 5 eur je možné zakúpiť si online. Následný vstup na jednotlivé športoviská, do fanzón či na sprievodné koncerty a ďalšie podujatia bude do naplnenia diváckej kapacity vždy voľný. Rovnako tak na záverečný ceremoniál 30. júla.

Krátke správy

nedeľa 3.7.2022 - 12:18

Stredoslovenská distribučná aj na prvý júlový týždeň avizuje odstávky elektrickej energie, ktoré si vyžaduje údržba a obnova distribučnej rozvodnej siete. Odstávka elektrickej energie tentokrát čaká obyvateľov Uhliska, konkrétne v piatok, 8. júla v čase od 8.00 do 14.00 h. Odstávky čakajú obyvateľov častí ulíc Bellušova, Boženy Němcovej, Družstevnej, Golianovej, Lesnej, ulice Na Uhlisku a časti Mičinskej cesty. Podrobný rozpis je k dispozícii na webe SSD.

Krátke správy

piatok 1.7.2022 - 10:18

Nezávislá občianska kandidátka na primátorku Banskej Bystrice Diana Javorčíková, získala pre svoju kandidatúru aj podporu politických zoskupení. Na piatkovej tlačovej konferencii ju podporili zástupcovia poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve Banskobystrická alternatíva, ako aj zástupcovia politických strán Sloboda a solidarita, SPOLU, DS, ODS či Progresívne Slovensko, za ktoré ju prišiel podporiť predseda strany a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. Javorčíková je zatiaľ jedinou ohlásenou kandidátkou. Súčasný primátor Ján Nosko (nez.) zatiaľ neinformoval, či sa bude uchádzať o zvolenie pre tretie funkčné obdobie.

Krátke správy

štvrtok 30.6.2022 - 16:09

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici vo štvrtok informovalo o ukončení pátrania po 17-ročnom Alexovi. Mladíka naposledy videli v pondelok, 13. júna. Hneď od druhého dňa po ňom začala pátrať aj polícia, organizované boli mimoriadne pátracie akcie v lesoch okolo mesta. Vo štvrtok, 30. júna polícia prijala oznámenie o náleze tela v lesnom poraste neďaleko B. Bystrice. Polícia po preverovaní potvrdila, že ide práve o hľadaného mladíka. Polícia s ohľadom na citlivosť prípadu ďalšie informácie neposkytla.

Krátke správy

streda 22.6.2022 - 14:17

Prebieha posledný týždeň prvej vlny predaja permanentiek na zápasy hokejistov HC ’05 Banská Bystrica v sezóne 2022/2023. Do štvrtka, 23. júna 2022, si držitelia permanentiek z minulej sezóny môžu uplatniť predkupné právo na svoje miesto do novej sezóny. Po tomto dátume sa uvoľnia všetky miesta do predaja. Minuloroční permanentkári majú poslednú možnosť uplatniť si aj alikvotnú čiastku a kompenzovať si zápasy, ktoré v minulej sezóne nevideli. Predaj prebieha na sekretariáte klubu v priestoroch zimného štadióna, a to ešte v stredu 22. júna od 15.00 do 18.00 h a vo štvrtok 23. júna od 9.00 do 12.00 h a od 15.00 do 18.00 h. Informácie o druhej vlne predaja, presnej polohe sekretariátu klubu, možnosti zarezervovať si svoje miesto online a cenách permanentiek nájdete na stránke hc05.sk.

Krátke správy

utorok 21.6.2022 - 15:12

Mestská polícia v Banskej Bystrici bude mať od 1. júla nového náčelníka. Spomedzi dvoch uchádzačov o tento post sa ním, po utorňajšom potvrdení a vymenovaní mestským zastupiteľstvom, stane Viliam Pischko. Ten bol aj dosiaľ poverený jej vedením. Funkcia náčelníka banskobystrickej mestskej polície sa uvoľnila vo februári po tom, čo dovtedajšieho náčelníka Ivana Holíka poslanci vymenovali do funkcie hlavného kontrolóra mesta.

Krátke správy

utorok 21.6.2022 - 14:14

Aj v nasledujúcich voľbách do mestskej samosprávy, ktoré sa spolu s krajskými voľbami uskutočnia 29. októbra, bude mesto rozdelené na sedem volebných obvodov. V rámci nich Banskobystričania zvolia 31 poslancov, ako je tomu aj v súčasnosti. Zo zákona ide o maximálny počet pre mesto do 100-tisíc obyvateľov. Najviac, deväť poslancov, bude ďalej zastupovať obvod Sásová zahrňujúci Rudlovú a Sásovú. Tie majú spoločne cez 20,7 tisíca obyvateľov. Banská Bystrica má k utorku celkom 74 629 obyvateľov.

Krátke správy

utorok 21.6.2022 - 9:25

Poslanecký klub strany HLAS-SD v mestskom zastupiteľstve prišiel o svojho predsedu. Na utorňajšom zasadnutí oznámil svoj odchod z klubu jeho doterajší predseda a aktuálne aj nezávislý kandidát na predsedu BBSK Marek Modranský. Ako uviedol, členstvo v poslaneckom klube sa podľa neho nerovná členstvu v politickej strane. „Strana HLAS-SD vyjadrila podporu jednému z kandidátov na predsedu BBSK. Skutočnosť, že som sa sám rozhodol uchádzať o tento post, je pre niektorých zástupcov strany konfliktom záujmov,“ doplnil.

Krátke správy

utorok 21.6.2022 - 9:05

V utorok zasadajú banskobystrickí mestskí poslanci. Na programe rokovania majú napríklad vymenovanie nového náčelníka mestskej polície, schválenie volebných obvodov a počtu poslancov pre nasledujúce volebné obdobie. Hovoriť majú aj o koncepcii kultúry mesta či postupe projektu zelených sídlisk. Do ďalšej etapy majú poslanci posunúť spoločnú snahu mesta a kraja k získaniu Domu kultúry. Priamy prenos je možné sledovať prostredníctvom TV ESO priamo na webe BBonline.sk.

Krátke správy

pondelok 20.6.2022 - 15:03

V poradí šiestym predstaveným kandidátom na post predsedu BBSK v októbrových voľbách je Adrian Polóny, inak známy ako predseda predstavenstva dopravnej spoločnosti SAD Zvolen či DPM BB. Kandidovať bude ako nezávislý s podporou strán SMER-SD a SMS. Za jednu z motivácií pre kandidatúru označil aj podľa neho amatérsky prístup kraja pri súdnom spore s SAD Zvolen. Kandidatúru už skôr oznámili aj súčasný vicežupan Ondrej Lunter (nez. s podporou HLAS-SD, SaS, PS, KDH, OKS, SPOLU, Aliancia), Rudolf Huliak (Národná koalícia), Miroslav Suja (Republika), Marek Kotleba (ĽSNS) či Marek Modranský (nez.).

Krátke správy

nedeľa 19.6.2022 - 16:19

V 25. kalendárnom týždni budú v meste pokračovať odstávky elektrickej energie súvisiace s údržbou rozvodnej siete. Stredoslovenská distribučná ich naplánovala v časti sídliska Fončorda. V pondelok od 7.30 do 20.00 h sa dotknú časti Moskovskej, Tulskej a Kovačickej ulice. Ďalšou časťou Moskovskej budú pokračovať v utorok 21. aj v stredu 22. júna od 7.00 do 19.00 h a ďalšie domy na Moskovskej a časti Tulskej zasiahne odstávka aj vo štvrtok, 23. júna, v rovnakom čase. Vo štvrtok budú od 7.30 do 16.0 h bez elektrickej energie aj obyvatelia v obciach Moštenica, Hiadeľ a Podkonice. Presný rozpis odstávok je dostupný na webe SSD.

Krátke správy

piatok 17.6.2022 - 11:24

Ďalším kandidátom na post predsedu BBSK je dlhoročný banskobystrický mestský poslanec a odborník na dopravu Marek Modranský. Kandidatúru ohlásil v piatok. O dôveru voličov sa chce uchádzať ako nezávislý. V mestskom zastupiteľstve je predsedom klubu HLAS-SD. Strana však v krajských voľbách podporila kandidatúru súčasného vicežupana Ondreja Luntera. Okrem nich sa o funkciu uchádzajú aj Rudolf Huliak (Národná koalícia), Miroslav Suja (Republika) a Marek Kotleba (ĽSNS). Spojené voľby do orgánov samosprávnych krajov a samosprávy obcí sa uskutočnia v poslednú októbrovú sobotu.

Krátke správy

streda 15.6.2022 - 14:45

Polícia prosí verejnosť o pomoc pri pátraní. Sedemnásťročného Alexa Huťu videli naposledy v pondelok večer, polícia po ňom pátra od utorka. Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici na sociálnej sieti, po chlapcovi pátrajú policajti i hasiči. V stredu sa realizovala v okolí mesta aj rozsiahla pátracia akcia, kedy prehľadávali okolie Suchého vrchu až po Malachov, zatiaľ bez výsledku. Polícia prosí verejnosť o akékoľvek informácie, ktoré by pomohli v pátraní. Informácie je možné poskytnúť na čísle 158.

Krátke správy

streda 15.6.2022 - 9:19

V utorok v dopoludňajších hodinách došlo k poruche zemného ventilu na potrubí prívodu pitnej vody na Internátnej ulici. Ako aktuálne informuje Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť na svojom webe, oprava si vyžiadala odstávku ulíc Internátna, Mládežnícka, Družby, Okružná, Poľná, Krátka, Bočná, Stredná a Malachovská. Zásobovanie pitnou vodou je zaistené cisternami. Predpoklad odstránenia poruchy je vo štvrtok, 16. júna do 14.00 h (Aktualizované 11.30 h: StVPS upravila informáciu o predpoklade odstránenia poruchy už na stredu popoludní).