Na 10. zasadnutí Zastupiteľstva BBSK poslanci tento týždeň schválili prvý rozpočet, ktorý predkladá predseda samosprávneho kraja Ján Lunter. Ten odzrkadľuje programové priority, ktoré si stanovilo súčasné vedenie kraja.

Fasáda Thurzovho domu sa má dočkať obnovy.

Do roku 2020 si dalo vedenie kraja za cieľ obnoviť minimálne 300 kilometrov ciest II. a III. triedy v kraji. Ide o komplexnú rekonštrukciu ciest spolu s rekonštrukciou 120 mostov. Zaujímavým investičným plánom, ktorý sa podarí už vďaka tomuto rozpočtu naplniť, je napríklad obnova mostov cez Ipeľ, Vrbovka a Ipeľské Predmostie, ktoré sú dôležitým krokom v cezhraničnej spolupráci.

Na prevádzku, údržbu a rekonštrukcie cestnej infraštruktúry v kraji je schválená investícia v celkovej výške 32 miliónov eur. „Na rekonštrukcie ciest, ktoré sú v našom kraji vo veľmi zlom stave, sme v rozpočte vyčlenili rekordnú čiastku, “ povedal predseda BBSK Ján Lunter. BBSK chce do konca roku 2020 rovnako vyčerpať všetkých 40 miliónov eur z eurofondov, ktoré sú na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy v Banskobystrickom kraji alokované v programe IROP.

Naplánovaná je napríklad rekonštrukcia cesty do Vlkanovej spolu s veľkou rekonštrukciou Vlkanovského mosta cez Hron za 1 600 000 eur. Priamo v Banskej Bystrici plánuje kraj riešiť kapacitne nedostatočnú cestu od Podlavíc až k Roosveltovej nemocnici, kde ľudí trápia kolóny, a to rozšírením cesty a úpravou kruhového objazdu pri Lidli. Rovnako sa bude stavať nová cesta na prepojenie ciest do Pršian a sprístupnenie lokality Pršianskej terasy.

Mimo dopravy plánuje kraj investovať napríklad do reštaurovania fasády Thurzovho domu, či obnovy škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Kraj podporí aj biatlon na Osrblí

BBSK investuje sumu 19-tisíc eur na nákup technických zariadení na výrobu snehu v biatlonovom areáli Osrblie. Vďaka tejto investícii bude opäť možné získať licenciu A pre biatlonový areál a na Slovensku bude opäť možné robiť Svetové poháre IBU a Majstrovstvá sveta v biatlone.

Osrblie je jediný biatlonový areál na Slovensku, ktorý dokáže hostiť medzinárodné podujatia a je strategickým športovým areálom, ktorý môže dlhodobo generovať rozvoj regiónu Horehronie aj okresu Banská Bystrica.

„Verím, že takéto aktivity podporia rozvoj cestovného ruchu v našom kraji, kde sme si dali za cieľ, že Rozvojová agentúra BBSK zriadená tento rok, pomôže zvýšiť počet prenocovaní turistov zo súčasných 1,7 milióna prenocovaní ročne na 2,5 milióna ročne do roku 2022,“ povedal predseda správnej rady Rozvojovej agentúry a poslanec zastupiteľstva Ondrej Lunter.

Rozvoju cestovného ruchu má napomôcť aj podpora regionálnych producentov a šírenie ich produktov. Projekt regionálnych pultov by mal začať fungovať už od roku 2019. Prvé pulty s lokálnymi výrobkami sa budú objavovať hlavne na miestach, kde sa pohybujú turisti.

V zastupiteľstve tiež rokovali o vzniku krajského sociálneho podniku v Brezne. V súčasnosti BBSK už testuje aktivity sociálneho podniku pri aktuálne realizovaných stavbách a dodáva dlhodobo nezamestnaných na pomocné práce pri oprave ciest v Banskobystrickom kraji. Cieľom je do konca funkčného obdobia otvoriť aspoň 3 ďalšie sociálne podniky predovšetkým v južných okresoch, kde by uplatnenie našli ďalšie desiatky dlhodobo nezamestnaných ľudí.

Viditeľné trenice na zasadnutí zastupiteľstva neboli. Väčšinový klub nezávislých, KDH, OĽaNO, SaS, OKS a Most-Híd podporujúci predsedu kraja Jána Luntera v pléne spolupracuje s poslancami za stranu SMER-SD, ktorí tvoria druhý najsilnejší klub. Dôkazom je aj náhrada terajšej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (SMER-SD) na poste vicežupanky za Romana Malatinca (SMER-SD).