Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa nevzdáva zámeru presťahovať svojich pracovníkov do Radnice na Námestí SNP. Prenájom od mesta však vylučuje, administratívnu časť chce odkúpiť.

Župa by rada sídlila v administratívnej časti Radnice, ktorá je iba 60 metrov od súčasného hlavného sídla BBSK na Námestí SNP. Zamestnanci úradu by tak boli pohromade, čo by prispelo k jednoduchšej organizácii a šetreniu výdavkov. Momentálne sú úradníci kraja roztrúsení na viacerých miestach Banskej Bystrice.

V dávnejšej minulosti sa v súvislosti so sťahovaním zamestnancov Úradu BBSK hovorilo o budove niekdajšieho sídla Základnej školy Slobodného slovenského vysielača. Neskôr sa spomínali priestory bývalej učňovky na Kačici. Vladimír Maňka, predseda BBSK, však tieto alternatívy vylučuje. „Keď sme  zisťovali názory zamestnancov a poslancov, tak každý vidí ako najvýzodnejšie riešenie, keby sme ostali tam, kde sme a stiahli aj ostatné pracoviská. Ak získame zadný trakt Radnice, tak budeme pokope, lebo je to 60 metrov od nášho sídla. Bolo by to dobré riešenie prijateľné aj pre poslancov,“ povedal Maňka novinárom po skončení minulotýždňového zasadnutia krajského zastupiteľstva. Administratívnu časť Radnice vlastní spoločnosť MBB, ktorej takmer 100-percentným akcionárom je Mesto Banská Bystrica.

Prostriedky na odkúpenie chce kraj získať z predaja súčasných prebytočných nehnuteľností. Pôvodne malo medzi župou a MBB dôjsť k výmene Radnice za priestor bývalej SPŠ Stavebná a Pionierskeho domu na ulici Janka Kráľa. Mestská spoločnosť však nenašla záujemcov o tieto priestory a od výmeny upustila. Maňka tvrdí, že kraj kupcov nájde. Ako príklad uvádza Polikliniku. „Veľmi intenzívne vysielame signály, že chceme niečo predať. Keď ešte pred polrokom nebol záujem o Polikliniku, tak dnes máme už päť záujemcov,“ hovorí predseda BBSK a k predaju nehnuteľností všeobecne dodáva: „Zrazu zisťujeme, že lepšou informovanosťou sa nájdu aj tí, ktorí by to kúpili.“

MBB ponúklo kraju aj prenájom priestorov administratívnej časti Radnice. Podľa Maňku však prenájom v situácii, kedy má župa niekoľko nevyužívaných budov, nepripadá do úvahy. „Nie je to efektívne,“ tvrdí predseda kraja.

Čo sa týka objektu bývalej SPŠ Stavebná, tá sa zrejme predávať nebude. Župa ju chce dať do prenájmu školským zariadeniam, opäť sa hovorí aj o Vysokej škole Bankový Institut. Zo získaných prostriedkov a z ďalších financií za odpredaje nehnuteľností plánuje kraj vyplatiť časť Radnice. MBB hľadá záujemcov o tieto priestory. Mestská spoločnosť si v minulosti zobrala viacero úverov a hľadá finančné prostriedky na ich splácanie.