Na banskobystrickom Námestí SNP sa aj tento rok stretnú zahraničné delegácie, pozvaní hostia, žiaci, študenti i verejnosť, aby položili vence vďaky k 15-metrovému Čiernemu obelisku.

Mesto pozýva všetkých obyvateľov, aby prišli 25. marca 2020 o 11.00 hod. na Námestie SNP a pripomenuli si 75. výročie oslobodenia Banskej Bystrice. Školy majú zároveň možnosť zapojiť sa do plejády podujatí, na ktoré sa môžu prihlasovať do 15. marca.

Výstava oslobodenia

Mesto v spolupráci s Múzeom SNP, Stredoslovenským múzeom, Klubom vojenskej histórie Golian a Programom Školy za demokraciu, koordinovaným Centrom komunitného organizovania, pripravilo pre žiakov základných a stredných škôl sprievodné akcie. Okrem toho môže verejnosť  už v týchto dňoch navštíviť Radnicu na Námestí SNP 1, kde je inštalovaná výstava k výročiu oslobodenia mesta pod Urpínom.

„Expozícia v priestoroch historickej radnice potrvá až do 27. marca. Zobrazuje dni, ktoré predchádzali príchodu sovietskych a rumunských jednotiek do mesta a jeho okolia. Vďaka fotografiám majú zároveň všetci návštevníci možnosť  predstaviť si ako mesto pod Urpínom vyzeralo po ukončení oslobodzovacích bojov. V prípade, že by mal niekto záujem o komentovanú prehliadku, je možné kontaktovať Stredoslovenské múzeum,“ hovorí Zuzana Gajdošíková, vedúca Oddelenia medzinárodných vzťahov a zahraničného obchodu MsÚ v Banskej Bystrici.

Bezplatné prehliadky

Triedy základných a stredných škôl môžu počas spomienkových osláv využiť bezplatné prehliadky expozícií Múzea SNP a Stredoslovenského múzea v budove Thurzovho domu.. Žiaci 8. – 9. tried základných škôl a stredoškoláci si môžu s lektormi a lektorkami programu Školy za demokraciu  pozrieť 25. marca film Cesta Magdalény Robinsonovej od režiséra Mareka Šulíka. Premietanie filmu v priestoroch kinosály Múzea SNP o 9.00 hod. je spojené s následnou diskusiou.

Pamätník pre hrdinov

Pamätník hrdinom sovietskej a rumunskej armády (Čierny obelisk) je dielo architekta Samuela M. Vajštejna. Odstavec plošiny obelisku s nástupným schodišťom bol vyhotovený z čiernej leštenej a neleštenej švédskej žuly.  Samotný pylón vysoký 15 metrov je betónový, obložený panelmi z čierneho anortozitu, pochádzajúceho z ukrajinskej žitomirskej oblasti. Stavali ho nielen vojaci, ale aj obyvatelia mesta.

V 90. rokoch bol na podnet rumunských orgánov a po súhlase Ruskej federácie doplnený osobitný nápis, ktorý dokumentuje účasť rumunských vojsk na oslobodení Banskej Bystrice.