Nitrianska vokálna skupina Close Harmony Friends, ktorá je už viac ako tridsať rokov stálicou na slovenskej a cappella scéne, opäť prichádza do Banskej Bystrice. V meste pod Urpínom skupina koncertovala už viackrát a na rôznych miestach. V pondelok 10. októbra vystúpi po prvý raz v Robotníckom dome.

A cappella, ako je známe, je pomenovanie pre spev bez sprievodu hudobných nástrojov. Názov a capella znamená v taliančine „ako v kaplnke“. Jeho pôvod siaha do obdobia stredoveku, kedy hra na hudobné nástroje bola v kostoloch zakázaná, povolený bol len spev. Tie časy sú dávno preč, v kostoloch či kaplnkách znie hudba aj spev, no zostala nám aj a capella. Našťastie, pretože vokálna hudba, ako sa napokon môžete presvedčiť na koncerte Close Harmony Friends, je očarujúca.

Koncert sa uskutoční v pondelok 10. októbra o 19.00 h v banskobystrickom Robotníckom dome. Okrem toho, že sme pre vás pripravili súťaž o vstupenky, porozprávali sme sa s Mariom Fančovičom, zakladateľom a vedúcim Close Harmony Friends, a tiež s Michalom Ilečkom, najvyšším členom skupiny s najnižším hlasom, basom.

Pozvánka na koncert v Banskej Bystrici:

Mario Fančovič: Po koncerte zavrieme ústa a „máme zbalené“

Rád a často sa usmievam. Hlavne vtedy, keď sa dozviem, že naším spevom robíme radosť druhým. Potom viem, že tie roky strávené založením a vedením Close Harmony Friends stáli za to. Mám rád dobrú hudbu, počítače a internet. A tatársku omáčku…

Ste zakladateľom a vedúcim a cappella skupiny Close Harmony Friends. Je to už vyše tridsať rokov, čo skupina vznikla. Nemali ste za tie roky chvíľky, keď ste s tým chceli skončiť?

Je to už 32 rokov od založenia skupiny, čo je ozaj veľmi dávno, a som hrdý a predovšetkým veľmi vďačný, že sme na scéne takto dlho. Samozrejme, nebolo to vždy jednoduché, je to práca s ľuďmi a niekedy je to náročné. Párkrát som si povedal, či už náhodou nestačilo, ale chuť robiť dobrú hudbu u mňa zatiaľ nevyhasla a takmer vždy sa mi podarilo nájsť podobne naladených ľudí, s ktorými nás baví spoločne spievať a máme výborné priateľské vzťahy. Rovnako nechcem sklamať naše rodiny, priateľov a priaznivcov, ktorí chodia na naše koncerty a podporujú nás celé tie roky. A keďže sme dosť pocestovali, máme ich po celom svete, čo ma napĺňa skutočnou radosťou.

Prečo práve a cappella? Čo vás na tomto štýle hudby fascinuje?

Vokálna hudba ponúka neuveriteľne široké spektrum možností, ktoré ma baví stále objavovať a skúmať. Ja sám spievam odmalička, takže spev je pre mňa úplne prirodzený prejav prežívania každodenného života, nielen výnimočných udalostí či emócií. A cappella má aj veľmi praktické výhody, a síce také, že po koncerte zavrieme ústa a „máme zbalené“. Je to naozaj veľmi príjemné, keď si môžeme zaspievať kdekoľvek a nie sme limitovaní hudobnými nástrojmi. Častokrát sa stane, že po odpracovanom večeri ostaneme sedieť v skúšobni, alebo sedíme u niekoho z kapely na návšteve a začneme si pospevovať. Vznikajú z toho veľmi milé zážitky. Sledovať a počúvať, ako ľudia používajú svoj hlas a aké rôzne umelecké zvuky dokážu vydávať, je pre mňa nekonečným zdrojom inšpirácie.

Aké hudobné nástroje dokážete napodobniť?

A cappellové spievanie nie je nevyhnutne o napodobňovaní nástrojov, skôr sa snažíme vyplniť harmóniu rôznymi druhmi vokálov. Ale sme schopní napodobniť trúbku, gitaru, flautu, husle či bicie nástroje.

Nôtite si aj doma?

Samozrejme, bez toho neprejde ani jeden deň. Hudba ma živí, takže potrebujem svoje hlasivky udržiavať v kondícii. Podobne aj športovci každý deň trénujú, cviky obmieňajú, aby nepreťažovali stále to isté. Takisto aj ja nespievam doma neustále veľké operné árie ako v práci v divale, niekedy si len tak pospevujem, čokoľvek mi v ten deň chodí po rozume, inokedy si spievam skladby z repertoáru Close Harmony Friends. Našťastie to mojej priateľke nevadí, lebo v Close Harmony Friends spieva spolu so mnou. U nás doma znie hudba v nejakej forme neustále.

V repertoári máte rôzne hudobné žánre, pop, rock, jazz a ďalšie. Existuje niečo, čo ste ešte nevyskúšali?

Určite áno, aj keď sme za tie vyše tri dekády odspievali naozaj všeličo. Svet je plný stoviek žánrov, ktoré sú medzi sebou poprepletané a je fascinujúce ich objavovať a nachádzať v nich stále niečo nové. My sme si prešli od černošských spirituálov cez jazz, pop, country, rock, operu, klasiku, až po svetové folkové skladby. Radi by sme vniesli do nášho repertoáru aj piesne v iných cudzích jazykoch, než len v angličtine, takže na to sa veľmi tešíme.

Ako si spomínate na koncerty a publikum v Banskej Bystrici?

Koncertov sme mali v Banskej Bystrici viacero. Vždy nás privítalo milé publikum, ktoré dobre reagovalo a prijímalo naše skladby s nadšením. Dokonca sme si viackrát vyslúžili standing ovation. Mali sme koncerty na rôznych miestach, takže vždy bolo veľmi zaujímavé, ako to bude znieť v iných priestoroch, ale s tým istým fantastickým oduševneným bystrickým publikom. Teraz prvýkrát budeme spievať v Robotníckom dome.

Kedy naposledy ste tu koncertovali?

V Banskej Bystrici sme naposledy spievali na súkromnej akcii v júni tohto roka v Národnom dome. Išlo o krásnu akciu, výročie medzinárodnej humanitárnej organizácie. Zároveň sme vystúpením prispeli na dobrú vec, čo je vždy dobrý pocit. Predtým sme v Bystrici spievali na jar roku 2016 v Aule SZU a na tento koncert máme vynikajúce spomienky. Minulý rok na jeseň sme boli v Slovenskej Ľupči, kde sme mali nielen skvelý koncert, ale aj mnoho vtipných zážitkov.

Aký program ste si pripravili na svoj prvý koncert v banskobystrickom Robotníckom dome?

Ako už u nás býva zvykom, bude to zmes farieb, vôní, chutí a žánrov. Pripravili sme si horúce latino hity, svieže popové skladby, zopár rockových piesní, ale zaznie aj melódia z ďalekého Fínska či Arménska. No a keďže budeme takmer v srdci Slovenska, nesmú chýbať ani tie naše ľubozvučné. Veríme, že divákom ulahodíme, a že si odnesú pekný zážitok.

Close Harmony Friends – Bright Lights Bigger City:

Michal Ilečko: Close Harmony Friends je môj život, inak to povedať neviem

Po mamine som zdedil vlohy na matematiku a fyziku, čo využívam pri svojej práci ako počítačový programátor. Vnímať hudbu ma zase naučil otec a prirástla mi k srdcu po absolvovaní štúdia hry na klavír na ZUŠ. V Close Harmony Friends som už pred niekoľkými rokmi pôsobil a som rád, že môžem byť súčasťou tejto legendy opäť, ako ukecaný bas s nekonečnou dobrou náladou.

Žijete v Nitre, spievate v nitrianskej vokálnej skupine, ale nie ste rodený Nitrančan…

Som rodený Handlovčan. Moja maminka pochádza z baníckeho mesta pod pohorím Vtáčnik, a prvorodený nemôže mať iné miesto narodenia. Ale Nitra je rodné mesto môjho ocka. Aby bolo všetko v rovnováhe, pár mesiacov po mojom narodení sme sa prestahovali do Nitry. A pôsobím v Nitre až dodnes. Aj keď som od malička tvrdil, že „bývam na Štúrovej ulici, v Handlovej v kredenci“. Babka s dedkom, ako to už býva zvykom, ma mali na očiach na fotkách za „sklom“ v kredenci v kuchyni.

Ako dlho pôsobíte v Close Harmony Friends?

Dá sa povedať, že v Close Harmony Friends pôsobím na dve etapy. Prvú etapu datujem od začiatku vzniku v roku 1989 do roku 2001, keď som pracovne nestíhal moju záľubu a obrovského koníčka súbežne realizovať. Neskutočne som však túžil vrátiť sa k spevu. Skúšal som aj samostanú spevácku dráhu pod umeleckým menom Michael Ghosty, kde rezonovali hlavne cover verzie Karola Duchoňa. Natočil som videoklipy pre TV Senzi, dva CD nosiče Tanec s hlasom ruže a Mám dobrú správu, vo vnútri to však nebolo ono. Aj keď podľa kritikov mi sedia skladby Františka Krištofa Veselého a už spomínaného Karola Duchoňa. Môj otec ma zasväcoval do spevu, keď som bol ešte malý, na koncertoch Karola Duchoňa. A aj tak mi srdce stála búcha pre a capellu. Približne pred piatimi rokmi som sa vrátil do Close Harmony Friends a myslím si, že to bolo správne rozhodnutie. Close Harmony Friends je môj život, inak to povedať neviem

Pracujete ako počítačový programátor… Tešíte sa viac do práce alebo na koncerty?

Na toto je úplne jasná odpoveď. Koncerty… Je ťažké ráno vstávať do práce a chodiť domov neskoro večer. Spev je pre mňa odreagovaním od bežných starostí aj radostí, ktoré nám život prináša. Práca programátora je veľmi náročná a vyžaduje si aj očistu. Myslím tú psychickú. Close Harmony Friends mi ju dáva.

Ktorú skladbu z repertoáru skupiny si ako bas tak najviac a najradšej užívate?

Priznávam sa dobrovoľne, na túto otázku sa mi odpovedá veľmi ťažko. Skladieb, melódií je neuveriteľne mnoho. Ale vypichol by som jednu skladbu či skôr recitál melódií, ktorá nie je ani tak stará. Volá sa Pocta Duchoňovi pre Close Harmony Friends. Autorom recitálu je náš Mario. Áno, okrem spievania, mu život dal do vienka aj aranžovanie. A spravil dobre, myslím ten život. Budete si ju môcť vypočuť práve na bystrickom koncerte desiateho októbra v Robotníckom dome. Naozaj je na čo sa tešiť. A potichu prezradím, bude to premiéra.

Spája vás niečo alebo niekto s Banskou Bystricou?

Na Bystricu mám príjemné spomienky, spojené sú len s hudbou. Mali sme v Banskej Bystrici množstvo koncertov, vystúpení, a vždy som sa tu stretával s veľmi príjemnými ľuďmi, s ktorými som v kontakte doteraz. A historicky… Banskú Bystricu vnímam ako jedno z najvýznamnejších miest na Slovensku, respektíve v bývalom Československu.

Close Harmony Friends – Smooth:

Vokálna skupina Close Harmony Friends z Nitry je stálicou na slovenskej a’cappella scéne už od roku 1990. Pestrý repertoár skupiny obsahuje pop, rock, jazz a veľa ďalších hudobných žánrov. Talent, pracovitosť a chuť šíriť dobrú hudbu medzi ľudí, priviedli skupinu na pódiá vo viac ako dvadsiatich krajinách sveta. Skupinu tvorí deväť vynikajúcich všestranných umelcov, ktorí vytvárajú hudbu bez použitia hudobných nástrojov. Na svojom konte má deväť albumov a jedno koncertné DVD. Close Harmony Friends spolupracovali so zvučnými menami slovenskej hudobnej scény (Desmod, Peter Lipa, Jana Kocianová a ďalší) ale aj so svetovou hviezdou Bobbym McFerrinom.

Súťaž

Do súťaže o vstupenky na koncert vokálnej skupiny Close Harmony Friends, ktorý sa uskutoční v pondelok 10. októbra v Robotníckom dome v Banskej Bystrici, sa môžete zapojiť do soboty 8. októbra (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) venujeme dve vstupenky.