Hoci program Filmového klubu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici počas mája ponúkne predovšetkým skvelý výber európskych komédií, dá priestor aj vážnym témam, ktoré súvisia s našou históriou i prítomnosťou.

Hneď prvá májová projekcia patrila repríze filmu Zóna záujmu o rodine veliteľa Rudolfa Hössa, ktorá sa snaží vybudovať si vysnívaný život v dome so záhradou vedľa tábora Osvienčim. Tento mrazivý film režiséra Jonathana Glazera o banalite zla získal Veľkú cenu na MFF v Cannes a Oscara za najlepší zahraničný film roka.

Vysvetlenie na všetko

Pondelok 13. máj – 19.00 h

Vo filme maďarského režisér Gábora Reisza sa stredoškolák Ábel snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky, ktorá má však neopätovaný objekt lásky, ženatého učiteľa dejepisu. Napätie v polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška zmení na celonárodný škandál.

Prišla v noci

Štvrtok 16. máj – 19.00 h

Po prvotnom diváckom úspechu premietneme opäť aj český film Prišla v noci, v ktorom pár tridsiatnikov vedie pokojný život v čerstvo zrekonštruovanom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah náhodne pricestovanú matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v nečakanom očistci. Komorná čierna komédia o horore, ktorý môže postretnúť každého z nás, získala dvoch Českých levov.

Ťažký rok

Pondelok 20. máj – 19.00 h

Máj prinesie aj premiéru nekorektnej komédie od autorov filmového hitu Nedotknuteľní, tentokrát o dvoch až po uši zadlžených mužoch, ktorí sa pridajú ku skupine klimatických aktivistov, a to len preto, že ich láka jedlo a nápoje na ich stretnutiach. Film Ťažký rok chce zabávať, poučiť a provokovať.

Mamacruz

Pondelok 27. máj – 19.00 h

V máji opäť premietneme aj španielsku komédiu Mamacruz. Jej hlavná hrdinka, oddaná katolíčka Cruz, prežila celý život podľa pravidiel rigidnej španielskej spoločnosti. Denne chodí do kostola, uzatvára telo do korzetu, stará sa o manžela, o vnučku. Stačí však jedno kliknutie na internete a jej život naberie náhle iný smer. Objavené zakázané stránky sú cestou ku slobode tela, emócií, mysle.

Divoké historky

Štvrtok 30. máj – 19.00 h

Posledné májové premietanie bude patriť dnes už kultovému poviedkovému filmu Divoké historky, ktorého hrdinovia a hrdinky sa dostávajú do bodu, kedy im vďaka rôznym životným okolnostiam celkom dôjde trpezlivosť a rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk. Čiernu komédiu o tom, že nervy raz môžu rupnúť naozaj každému, hráme po desiatich rokoch od premiéry posledný raz na veľkom plátne.