V Bethlenovom dome v Banskej Bystrici si od utorka 25. júna môžete pozrieť výstavu  nových prác Svätopluka Mikytu s názvom Kolaps Lapsus I.

Recyklácia farieb, manipulácia s umeleckým odpadom, zbieranie a triedenie civilizačných fragmentov sú východiskami nových obrazov na papieri Svätopluka Mikytu (1973).

Od malých „kufríkových” formátov, municióznych, neviditeľných zásahov ceruzou do pôvodného fotografického záznamu, ale najmä od angažovaných politických a historických tém s referenciou k našej stredoeurópskej minulosti (20. storočie) sa autor počas posledných piatich rokov posunul k neviazanej (vizuálnej) slobode.

Kontajnery plné plastových sieťovín, stavebné plasty aj vlastný či cudzí umelecký odpad nazhromaždený za roky, nájdené, nezaradené formy a šablóny, pigmenty a nepotrebné plechovky ofsetovej farby z tlačiarní tvoriace environmentálnu záťaž opätovne dostáva do hry, vyťažuje ich potenciál.

Autor mení postupy práce, recykluje aj vlastné staršie diela a motívy, zväčšuje a relativizuje mierku a technológie. Digitálne reprodukcie a zväčšeniny vytvárajú pozadie pre ďalšie vrstvy a autorské vstupy. Monotypia, maľba, linorez, kresba, frotáž… zo zmesi nečitateľného chaosu vyťahuje Mikyta detaily, ktoré prezrádzajú, že obraz bol vytvorený koordinovane.

Raz pracuje s farbou a gestom, inokedy na rovnakom kuse detailne prekresľuje šrafúru, z plochy prechádza do priestoru a jeho iluzívnej podoby z digitálnej tlače do reliéfu ofsetovej farby. Opätovne papier pretláča, ceruzou zvýrazňuje či potláča konkrétne motívy, oblieva farbou a necháva ju vytvoriť na papieri farebné chrasty. Skúša všetko a naraz. Akoby už nebol čas formulovať veci postupne a opatrne. Výslednú významovú interpretáciu necháva pre diváka opäť otvorenú.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 25. júna o 17:00 h v Kresliarni Bethlenovho domu. Vstup na vernisáž je voľný.

Výstava potrvá do 1. septembra.

Svätopluk Mikyta (1973, Čadca) je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Staatliche Akademie der Bildenden Künste v Stuttgarte a držiteľom DAAD štipendia na Universität der Künste Berlin (2001-2002). V roku 2008 získal Cenu Oskára Čepana udeľovanú mladému slovenskému umelcovi, absolvoval rezidenčný pobyt v ISCP New York (2009) a získal stredoeurópsku cenu Strabag Art Award (2011). Od roku 2011 vedie Ateliér kresby a grafiky na Fakulte výtvarných umění VUT v Brne. Popri vlastnej umeleckej tvorbe, pedagogickej činnosti je aktívny ako kurátor a dramaturg aktivít rezidenčnej platformy Banská St a nica, ktorej je spoluzakladateľ.  Žije a tvorí na strednom Slovensku.