Dnešnou knižnou nádielkou chceme potešiť najmä deti. V spolupráci s vydavateľstvom Slovart sme pre ne pripravili súťaž o tri krásne knižné novinky.

Petra Nagyová Džerengová: Klára a Tity

Klara_TityĎalšie pokračovanie príbehov zo života malej Kláry. Po knižkách Klára a mátohy a Klára a iglu prichádza Klára a Tity. Kto je Tity? Na to sme sa opýtali autorky knihy, obľúbenej slovenskej spisovateľky Petry Nagyovej Džerengovej.

„Tity je prekvapenie, ktoré pricestuje z Afriky spolu s Klárinou mamou, ktorá sa po rokoch vracia domov. Keď Tity osirela, prišla jedného dňa do nemocnice, kde pracovala Klárina mama. Vybrala si ju, potrebovala ju… Ale práve tak Klárina mama potrebovala Tity, lebo jej svojím spôsobom nahrádzala Kláru. Potrebovali sa navzájom. A keď Klárina mama ochorela a musela sa vrátiť, nemohla tam Tity nechať.“

Príbeh Kláry a Tity sa odohráva počas prázdnin. Klára dostane svoje prvé vysvedčenie a ocko dovolí, aby s mamičkou a Lukášom odcestovali na dedinu. Po roku sa tak opäť stretne so svojimi starými kamarátmi, Radkom a Romankou. Spolu dajú hlavy dokopy a vymyslia plán, ako zachrániť dedkov domček, o ktorý sa nemá kto starať…

Petra Nagyova Dzerengova a jej dcera KlaraAko sme sa dozvedeli od autorky, príbehy Kláry sa tretím pokračovaním končia. „V poslednom diele sa príbeh pekne uzavrel, všetko sa prepojilo a vysvetlilo a našlo sa riešenie. Krásne, symbolicky sme posledný diel pokrstili 5. decembra o šiestej, v deň, keď mala moja dcérka Klára šesť rokov. Keď som ich začala písať, mala jeden rok… Myslím, že nastal čas posunúť sa ďalej. Ale tvorbe pre deti by som sa chcela venovať aj naďalej.“

Vianoce v príbehu o Kláre a Tity nie sú. A ten svoj vianočný príbeh prežíva Petra Nagyová Džerengová s rodinou už niekoľko rokov na horách.

„Vycestujeme pred Vianocami a ostávame až do Troch kráľov. Milujem ten čas, skvele si oddýchnem. Každý deň lyžujeme, hráme spoločenské hry, chodíme na prechádzky… Sneh, oheň v kozube a dobrá kniha, to je pre mňa najlepší oddych.“

Knihu Klára a Tity môžete vyhrať, ak do 28. decembra správne odpoviete na otázku: Odkiaľ pricestuje Tity?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Monika Zúbriková.

Čarovné príbehy Kate DiCamillo

Vydavateľstvo SLOVART prináša detským čitateľom dva skvelé tituly oceňovanej americkej spisovateľky Cate DiCamillo. Prvým je dojemný príbeh o porcelánovom zajacovi Eduard a jeho zázračná cesta a druhý príbeh, pre trochu staršie deti, je o vtipných dobrodružstvách lietajúceho veveričiaka Flora a Odyseus.

New York Times Book Review o Kate DiCamillo napísal, že už dávno sa na poli detských kníh neobjavila autorka, ktorá by tak zažiarila. Dva z jej titulov (Because of Winn-Dixie a The Tale of Despereaux) boli sfilmované. Knižnica Kongresu Spojených štátov v roku 2014 vymenovala Kate DiCamillo za ambasádorku literatúry pre mladých ľudí. 

Eduard a jeho zazracna cestaEduard a jeho zázračná cesta

Veľký rozmaznaný porcelánový zajac Eduard Tulane žil kedysi dávno na Egyptskej ulici. Bol so sebou veľmi spokojný. Desaťročná Abilene ho priam zbožňovala a úzkostlivo sa oňho starala. Jedného dňa sa však nešťastnou náhodou ocitol na dne oceána. Tam ležal, až kým ho búrka nevyplavila do rybárskej siete. Eduard stratil svoju rodinu i bezpečie svojho domova a putoval z rúk do rúk mnohých ľudí. Jedno dobrodružstvo strieda druhé a Eduard hľadá sám seba. Počas tejto zázračnej cesty nachádza vo svojom chladnom porcelánovom srdci to, čo nikdy predtým nepocítil – priateľstvo a lásku.

Knihu Eduard a jeho zázračná cesta môžete vyhrať, ak do 28. decembra správne odpoviete na otázku: Kde kedysi žil zajac Eduard?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Erika Matulová.

Flora a Odyseus

Flora a OdyseusDesaťročná Flora miluje komiksy a čerpá z nich užitočné rady. Len vďaka nim sa jej podarí zachrániť veveričiaka Odysea pred strašnou smrťou v útrobách vysávača. Znovuzrodený Odyseus sa mení na super hrdinu, vie lietať, rozumie ľudskej reči a píše básne… Inak je Flora rodená cynička, neznáša romantiku. Jej mama píše ľúbostné romány. Niekedy to vyzerá, že má svoje knihy radšej ako vlastnú dcéru a Odysea z duše nenávidí. Flora, Odyseus a nevidiaci chlapec William Spiver spolu prežijú dobrodružstvá, ktoré všetkým zmenia život.

Flora a Odyseus je kniha, na ktorej sa budete nahlas smiať. Jej výstrední hrdinovia zažívajú šialené veci. Možno aj preto ju Amazon, Publishers Weekly a Kirkus Reviews vybrali ako knihu roka. Vtipný text, ktorý dopĺňajú aj celostranové komiksové ilustrácie, získal ocenenie John Newbery Medal za „mimoriadny prínos k detskej literatúre“.

Knihu Flora a Odyseus môžete vyhrať, ak do 28. decembra správne odpoviete na otázku: Čo píše Florina mama?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Jana Jekkelová.