Dva mesiace podujatí majú za sebou organizátori projektu Kino v bazéne, ktorí sa usilujú priniesť život do avantgardného nádvoria Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. Dokopy 1500 návštevníkov a návštevníčok priviedlo organizátorov k úvahám, či sa dá ožívajúce priestranstvo nádvoria „vypredať“.

„Postupne zisťujeme, že priestor má svoje limity. Ako kapacitné, tak aj akustické,“ povedal Slavo Sochor, jeden zo zakladateľov Kina v bazéne, po júlovej projekcii filmu Kandidát, na ktorú zavítalo skoro 300 divákov a diváčok. „Tešíme sa, keď vidíme, ako opomenuté miesto na bystrickej mape kultúrne ožíva,“ dopĺňa Sochor.

kino v bazeneDruhý ročník Kina v bazéne by mal vo svojom fungovaní zotrvať až do konca letných dní. Roland Maťaš, ďalší z tvorcov projektu, tvrdí, že augustový program osvieži všetky divácke skupiny: „August ponúka každý týždeň čosi iné. Nové animované filmy, európske kino, hollywoodsky blockbuster, cestopis, no a na záver jedno prekvapenie.“

Tak trochu netradičné bude premietanie dokumentárnej road-movie Trabantom až na koniec sveta (21. august), na ktoré zavíta aj Marek Slobodník, jeden z členov filmovej výpravy, ktorá prešla viac ako 21 000 kilometrov naprieč Južnou Amerikou. Po filme Marek v bazéne odpovie na divácke otázky.

Prekvapením na záver augustového programu bude prvý tohtoročný živý koncert. 28. augusta Kino v bazéne uvedie speváčku Andreu Bučko, ktorá v sprievode klavíru predstaví svoje dve tváre: krehkú šansonierku a nahnevanú umelkyňu zároveň. V podobnom duchu sa bude niesť aj jej druhý album Polarity, ktorý má vyjsť na jeseň. Projekt Kino v bazéne bol v roku 2014 podporený Nadáciou Intenda a v rámci projektového zámeru Leto – Kultúra pre ľudí získal podporu obyvateľstva Banskej Bystrice v hlasovaní o mestskom Participatívnom rozpočte.

Najbližšie premietania

14.8. VLK Z WALL STREET o 21.00 hod.
21.8. TRABANTOM AŽ NA KONIEC SVETA o 21.00 hod.