Ako to bolo v dobách dávno minulých? Muži zarastení s bradou, ženy so strapatými a neupravenými vlasmi a ešte navyše v roztrhanom odevu? Takto to ukazujú učebnice a všetky obrázky. Pozrite sa ale, ako to bolo v skutočnosti a kedy naozaj prišla móda oholené tváre a hladkej ženskej pokožky.

Úprava zovňajšku sa zdá ako výmysel modernej doby. Utvrdzujú nás v tom aj obrázky v učebniciach alebo vzdelávacích časopisoch. Človek sa ale odjakživa prikláňal k tomu, aby sa staral o svoj zovňajšok, a koľkokrát to vraj dokazujú aj maľby.

Tisíce rokov pred naším letopočtom a pazúrik

Strapatý a neupravení ľudia z praveku sú v podstate mýtom. Existujú totiž historické maľby z obdobia približne 100 000 rokov pr.n.l., ktoré ukazujú muža odstraňujúci si fúzy pomocou ostrých okrajov mušlí. Postupne sa ale spôsob úpravy fúzov zdokonaľoval, a keď o 70 000 rokov neskôr došlo k objaveniu a používanie pazúrikov, tak našli svoje uplatnenie aj v starostlivosti o mužský zovňajšok. V tomto období sa však ešte nedá tak celkom hovoriť o tom, že by o seba muži dbali kvôli vzhľadu, ale jednalo sa skôr o iste rituálne úkony odstraňovania fúzov.

Egypt, Grécko a Rím s prvou britvou

Prvý predmet, ktorý už začal viac pripomínať britvu, bol vyrobený z medi a datujeme ho do približne 3. tisícročia př.n.l. V tejto dobe už išlo o úpravu fúzov viac estetickú, ako bola tzv. faraonská brada. Teraz je už jasné, že kolískou holenia bol Egypt. Už totiž v časoch starovekého Egypta sa ochlpené telo považovalo za nečisté a dochádzalo teda aj k holeniu iných častí tela najmä z hygienických dôvodov. Tomuto období sa tiež najčastejšie prisudzuje používanie cukrovej pasty, pretože ľudia pomerne skoro zistili, že cukor veľmi dobre funguje ako depilačný prostriedok.

Ďalšími miestami, kde sa pomerne výrazne rozmohlo holenie pokožky, boli Grécko a Rím. V Ríme boli oholené nohy výsadou aristokratov, ktorí hladké nohy ukazovali v kúpeľoch. V Grécku sa však depilácia dostala do všetkých vrstiev obyvateľstva. Doba holenia však na čas zanikla po páde Rímskej ríše a jej čas prišiel až v priebehu 12. a 13. storočia počas krížových výprav.

Hladká pokožka ako otázka módy a vkusu

V modernej dobe je za jednoznačnú kolísku holenia považovaná Brazília, kde sa ženy najmä počas karnevalu ukazujú vo veľmi úsporných kostýmoch. Preto je v takomto prípade hladká pokožka vyžadovaná.

Až začiatok 20. storočia priniesol depilácii takú, ako ju poznáte z kozmetických salónov. Akonáhle sa v USA rozšíril trend odhaľovania pokožky, zvýšilo sa samozrejme aj percento žien, ktoré si odhalenú pokožku holili. S príchodom prípravku X Bazin sa tiež zvýšilo množstvo žien s oholeným podpazuším, pretože reklama na tento prípravok upozorňovala na odhalenie podpazuší v oblečení bez rukávov. Všetko podporil aj jeden z najznámejších časopisov Harper’s Bazaar, ktorý o rok neskôr na titulke uverejnil fotku ženy s oholeným podpazuším. A aj keď to môže znieť zvláštne, tak práve podpazušie bolo miestom, ktoré si ženy začali holiť ako prvé. Móda hladkých nôh prišla až neskôr s trendom krátkych sukní.

Autor: www.holime.eu