Asi niet mesta na Slovensku, ktorého okolie by neskrývalo množstvo možností na výlet do prírody. Výnimkou nie je ani metropola stredného Slovenska, Banská Bystrica.

Uniknite ruchu mesta na vrch Urpín

Okrem množstva možností, ako tráviť voľný čas v rámci mesta, ponúka Banská Bystrica veľa príležitostí aj pre tých, ktorí si chcú radšej obuť kvalitnú trekovú obuv a uniknúť z ruchu mesta niekam do prírody.

Jedným z takýchto cieľov môže byť aj vrch Urpín. Ak ste práve dostali chuť na pivo, bude to zrejme tým, že práve podľa tohto vrchu je nazvané populárne banskobystrické pivo. Ale na pivo bude čas večer, teraz predsa ideme spoznávať okolie Banskej Bystrice.

Na severovýchodnom úpätí vrchu nájdete jeden z najkrajších skvostov mesta, banskobystrickú Kalváriu. Okrem takzvanej Urpínskej aleje so zastaveniami krížovej cesty tu nájdete Kostol Povýšenia Svätého Kríža. Portál kostola dotvárajú dvaja anjeli držiaci erby mesta a diecézy. Vo veži kostola nájdete 80 kg zvon.

Neďaleko Banskej Bystrice nájdete skutočne fotogenickú obec

Nezabudnite si však so sebou vziať fotoaparát a doma mať nachystanú zásobu náplní do tlačiarne, určite spravíte niekoľko záberov, ktoré budú stáť za vytlačenie. Ak vyhľadávate skutočne fotogenické miesta, jedno také nájdete aj zhruba 15 minút jazdy autom od Banskej Bystrice.

Volá sa Špania Dolina a je to banícka obec, ktorá je skanzenom ľudovej architektúry a baníckych pamiatok. Dominantou obce je pôvodný ranogotický Kostol Premenenia Pána z roku 1254. Možno najpozoruhodnejším je však skryté drevené schodisko so 162 schodmi, ktoré vedie ku vchodu kostola.

Čo sa baníckych pamiatok týka, najvýznamnejšie nájdete priamo na námestí. Budovu Klopačky zo 16. storočia. Vo vnútri nájdete expozíciu paličkovaných čipiek. Pri Klopačke začína aj okruh Banského náučného chodníka.