Mesto úspešných športových osobností a zvučných mien vrcholového športu, dejisko významných športových podujatí, miesto, kde šport spája ľudí. Aj taká je Banská Bystrica, ktorá kvôli zisku prestížneho titulu Európske mesto športu 2017 absolvovala už takmer ročnú cestu.

1
Komisia sa tento týždeň pozrela aj na tunajšie športoviská.

Od prvotnej myšlienky kandidovať, cez zmenu systému financovania športu až po zmapovanie športovej infraštruktúry, aktivít a klubov, sa mesto pod Urpínom dopracovalo do finále. Hodnotiaca komisia, ktorá tento týždeň posudzovala pripravenosť Banskej Bystrice na zisk ocenenia, odchádzala s pozitívnymi dojmami. Definitívny výsledok oznámi oficiálnym listom do dvoch týždňov.

„Rozhodnutie kandidovať bolo jednoduché. Všetci vieme, že Banská Bystrica žije a dýcha  športom. Zložitejšie bolo spracovať kompletný materiál týkajúci sa celkovej športovej infraštruktúry v meste. Podarilo sa nám vytvoriť dôkladnú športovú mapu Banskej Bystrice, ktorú hodnotiaca komisia počas niekoľkých dní overovala v praxi. Ukázali sme im prostredie, aby pochopili synergiu, ktorá  u nás funguje. Od našich priateľov a hostí z Asociácie európskych miest športu sme nezaznamenali žiadne negatívne ohlasy a som presvedčený, že sa im v našom meste páčilo,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Hodnotiacu komisiu v Banskej Bystrici tvorili členovia z Talianska, Španielska, Škótska, Veľkej Británie i Českej republiky. Prezident ACES Europe pogratuloval primátorovi mesta k vytvoreniu kvalitnej pracovnej skupiny, ktorá podľa jeho slov odviedla skvelú prácu.

6
Mesto sa ku kandidatúre začína hlásiť aj vizuálne.

„Banská Bystrica má nábeh na zisk titulu Európske mesto športu 2017. Šport sa rodí cez stovky a tisíce športových zariadení a športových klubov, ktoré pracujú spoločne. Práve spolupráca je dôležitá. Do športu treba zapájať všetkých obyvateľov, čo sa vám aj darí. Oficiálny výsledok vám oznámime listom na základe rozhodnutia zo zasadnutia, ktoré sa bude konať 14. júna v Barcelone. Verím, že budete môcť sňať slovo kandidát a stanete sa Európskym mestom športu v roku 2017,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident ACES Europe Gian Francesco Lupattelli.

Zahraničná delegácia hodnotila, okrem iného, zapojenosť Banskobystričanov do športových aktivít. Tá je na úrovni 54 percent, pričom priemer v Európe predstavuje 16 až 18 percent.

„Do Slovenska sme sa zaľúbili už minulý rok v Košiciach. Zaľúbenosť pokračuje aj tento rok v Banskej Bystrici. Sme veľmi optimistickí, čo sa týka vašej kandidatúry a budeme sa tešiť na november, ak budeme môcť v Bruseli privítať zástupcov mesta na udeľovaní titulu Európske mesto športu. Keď som sa primátora opýtal, aké dedičstvo mesto zanechá, keď sa stane nositeľom titulu, povedal, že to nebude koniec snáh v oblasti športu, ale pokračovanie nastúpeného trendu. Banská Bystrica je odhodlaná športovať a uvedomuje si dôležité prepojenie medzi športom a zdravím obyvateľstva,“  hovorí Hugo Alonso, generálny sekretár ACES Europe.

V roku 2016 je v rámci Európy až 19 Európskych miest športu vrátane Košíc, hlavným mestom športu pre tento rok je Praha.