Jazyková škola UNIVERSA sa už dlhé roky v Banskej Bystrici stará o to, aby zdokonaľovali naše jazykové schopnosti.

Práve prebieha zápis na nový školský rok, a preto sme sa na UNIVERSU opýtali priamo generálneho riaditeľa Jána Grenera.

Jazyková škola Universa v Banskej Bystrici ponúka svoje služby už 29 rokov. Na základe akej myšlienky vznikol celý jej koncept? 

Na to by bolo dobré sa opýtať pôvodných majiteľov, ale keď sme sa pred 4 rokmi spojili s jazykovkou IC-Centre, ktorú som zakladal, jej cieľom bolo poskytovať kvalitné jazykové vzdelávanie a služby pre zákazníkov. Cítil som dieru a dopyt po kvalitných učiteľoch, nie každý cudzinec čo príde do SR je aj učiteľ a presne s týmto myslením som sa rozhodol bojovať. Veľa kvalitných slovenských lektorov cudzích jazykov sa cíti ukrátených na úkor nekvalifikovaných native speakerov. Ak máme teda poskytovať jazykové služby, je potrebné aby prešli všetci dostatočným tréningom, či je to lektor zo Slovenska alebo zahraničia. Klienti majú na to právo.

Prečo by sa ľudia v roku 2022 mali podľa vás vzdelávať v cudzích jazykoch?

Vzhľadom na súčasný stav vo svete bude veľmi potrebné sa často dovzdelávať a adaptovať sa na nové situácie, životné alebo pracovné. Existuje ohromné množstvo zdrojov ako to dosiahnuť, žiaľ mnohé nie sú v našom rodnom jazyku. Samozrejmou výbavou moderného človeka súčasnosti by mala byť znalosť minimálne jedného cudzieho jazyka.

V čom je vaša jazyková škola iná, špecifická, výnimočná v rámci Banskej Bystrice a jej okolí, ale aj v rámci celého Slovenska?

Okrem toho, že učíme Slovákov cudzie jazyky, zameriavame sa spolu s UMB BB aj na vzdelávanie slovenského jazyka pre cudzincov. Naši absolventi dosahujú vysoké skóre v medzinárodných skúškach. Momentálne sme jediná škola, kde je možné získať certifikát z anglického, nemeckého a slovenského jazyka pod jednou strechou. Podporujeme rad dobročinných aktivít ako napríklad Svetielko nádeje, pričom 5 eur z každej prihlášky ide na podporu tejto organizácie. Vyučujeme utečencov slovenský jazyk a podobne.

Čo vám pandémia priniesla prípadne čo vám vzala?

Pandémia nám vzala kontakt s našimi študentmi a ich rodičmi. Je mimoriadne náročné dostať ľudí spred obrazovky naspäť do školy, no aj napriek tomu sa nám to darí. Na druhej strane sme urobili kvantový skok v online výučbe a službách. Bez pandémie by sme to pravdepodobne tak rýchlo nezvládli.

Výučbu akých jazykov ponúkate a aká je vaša ideálna predstava študenta?

Samozrejmosťou je anglický a nemecký jazyk, ďalej evidujeme záujem o španielčinu, ruštinu a taliančinu. Ideálny študent je ten, čo to po polroku nevzdá, pracuje na sebe a dáva nám spätnú väzbu.

Ako jedna z mála jazykových škôl máte v ponuke Cambridge certifikát, Goethe inštitút certifikát a certifikát zo slovenského jazyka. Čo vás viedlo k tomu zamerať sa aj na slovenský jazyk? 

Ako som už spomínal, venujeme sa vzdelávaniu cudzincov v spolupráci s UMB BB už takmer 10 rokov. Viedlo ma k tomu moje štúdium v zahraničí. Keď som sa vrátil do SR videl som, že to tu vôbec neexistuje. To ale nie je len o jazykoch, s naším OZ Bridges organizujeme rôzne podporné aktivity pre integráciu a inklúziu cudzincov tu v Banskej Bystrici. Slovensko je pre cudzincov veľmi atraktívna krajina, sme priateľský národ s mnohými možnosťami, len sa nevieme predať.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete, zvýšil sa v poslednom období dopyt po kurzoch slovenčiny?

Určite áno. Snažíme sa organizovať kurzy zadarmo pre odídencov z vlastných zdrojov a taktiež za pomoci našich partnerov.

Po absolvovaní skúšky u vás môže študent získať Cambridge certifikát. Čím je tento certifikát unikátny a prečo by ste ho ľuďom odporučili?

Certifikovaná a globálne uznávaná skúška vám dáva lepšie možnosti pri ďalšom vzdelávaní či práci. Mnohí naši študenti absolvujú skúšky práve s cieľom štúdia v zahraničí. Pre mnohých študentov je práve získanie medzinárodného certifikátu najväčšia motivácia ako sa „prinútiť“ študovať cudzí jazyk.

Kto stojí za jazykovou školou Universa?

V našom tíme je nás momentálne niečo viac ako 30 kolegov. Naši lektori pochádzajú zo Slovenska, JAR, Austrálie, USA a Nemecka.

V týchto dňoch už prebieha zápis do vašich kurzov, čo očakávate od nového školského roka a aké výzvy vás v ňom čakajú?

Verím, že sa nám ako spoločnosti podarí nájsť konsenzus, a že školy budú otvorené celoročne, nie ako v posledných dvoch rokoch. To je náš hlavný cieľ, mať priamy kontakt s každým študentom.

Zápis do jazykovej školy UNIVERSA už prebieha! Vyberte si svoj kurz na webovej stránke universa.sk/kurzy so zvýhodnenou cenou školného do konca júna.