Úvodný deň 354. Radvanského jarmoku sľubuje uvoľnenie a zábavu, ktorú banskobystrické Námestie SNP dávno nezažilo. O 11.00 sa otvorí Jarmočnisko na Námestí Štefana Moysesa a s ním aj 14. Trh ľudových remesiel. Hlavný kultúrny program odštartuje netradične až podvečer o 18.30 h.

„O piatej už bude pozvánka umelcov po meste, ale dohodli sme sa na Biskupskom úrade, že je minimálne slušné, aby sme akceptovali to, že každý piatok o piatej je v kostole na námestí omša s priamym prenosom do rádia. Ja si myslím, že je normálne aby sme to akceptovali, preto sprievod začína na Dolnej ulici až o 18.30,“ vysvetľuje autorka projektu tohtoročných Dní mesta Jana Suraová.

Podvečerný program začne Sprievodom kráľa Mateja: „Nepôjde o klasický historický sprievod, ale skôr o defilé. Predstaví sa Matejov čierny pluk. Námestie bude poňaté inak, ako v posledných rokoch. Bude tam veľké mólo s renesančnými obrazmi, pretože kráľ Matej Korvín bol renesančný človek, obklopoval sa veľkými učencami. Chcel už v 15. storočí zjednotenú Európu,“ začala riaditeľka umelecko-produkčnej agentúry MANA. Programom úvodného večera ožije vďaka umelcom celé námestie: „Príde V.O.S.A. Theatre z Prahy, ktorí boli na Expe v Šanghaji. Prídu s ich veľkými strojmi, cirkusovým programom, budeme ich prekladať s Túlavým divadlom a bude to taká všehochuť v priestore Námestia. Preto sa aj prvý deň volá Svet má bláznov rád,“ priblížila Suraová.

Hneď po nich sa môžu Banskobystričania tešiť na fenomenálneho kráľa balkánskych dychoviek Bobana Markoviča s jeho synom Markom a celým orcherstom prinesú na námestie prúd balkánskeho a zároveň rómskeho temperamentu. Ich repertoár tvoria predovšetkým cigánske klasiky, avšak aj piesne známe z filmov Emira Kosturicu – Underground či Arizona Dream.

Po Markovičovi bude pokračovať zábava v duchu ľudových rytmov vďaka ľudovej hudbe Bartošovcov a do tanca zas zavelia Fero a Barbora Morongovci.

Tip: Pozrite si kompletný program Dní mesta a Radvanského jarmoku…