Leto… vymenovať všetko, čo sa pod pojmom leto môže ukrývať… tak to by bolo na dlho. Napokon, každý má svoje predstavy o lete… Leto, to sú aj veľké kultúrne podujatia, festivaly, koncerty. Na koncertovanie sa bude toto leto sústrediť aj Janek Ledecký, jedna z najznámejších hviezd česko-slovenskej hudobnej scény. Koncert si chcel venovať aj k svojim narodeninám – 27. júla oslavuje svoju už päťdesiatku! (Kto by tomu uveril?) Organizátori festivalu v Jaslovských Bohuniciach (Fest dobré Bohunice) sa mu ozvali ako prví. „Hrám tam 27.  júla a hneď na druhý deň, 28.  júla, na Harley Feste v Starej Turej. Žiadne ďalšie veľké oslavy neplánujem,“ hovorí Janek Ledecký.

Na koncertoch ho bude sprevádzať kapela v zložení Štěpán Smetáček – bicie, Angličan Dave Mendéz – basgitara, Edita Čechová a Jana Burášová – vokál. V Jankových prázdninových plánoch, samozrejme, nechýba ani ďalšia jeho obľúbená aktivita, tradičná surfárska dovolenka v Grécku. S Jankom pred jeho koncertovaním na Slovensku porozprávali len tak,  podľa abecedy.

Albumy

Všetky vaše albumy, so Žentourom aj sólové či muzikálové, boli úspešné. Kedy sa chystáte vydať nový album a čo na ňom bude?

Posledná sólovka bol album Ikaros. Vlani vyšiel album Vianočný zázrak z rovnomenného muzikálu a tohto roku Hamlet, pri príležitosti uvedenia svetovej verzie Hamleta v Prahe. Máme rozpracovaný album so Žentourom a na jeseň by mal vyjsť aj môj sólový.

Bylo by dobré

To je názov vášho nového singlu… Bylo by dobré, aby nebe zůstalo modré… Čo by podľa vás malo zostať také, aké je. Vo vašom živote, ale aj tak, vo všeobecnosti…

Keby mi vydržala tá duševná a fyzická kondícia, akú mám, tak to by bolo fajn. A tiež keby sa ma ďalej držala tá „klika“. To by mi stačilo. (Úsmev.)

Divadlo Kalich

V pražskom Divadle Kalich mal premiéru váš Hamlet. Mohli by ste vyjadriť svoj vzťah k tomuto divadlu?

Je to desať rokov môjho života. Zažil som tam zrod Hamleta aj Galilea a definitívne som podľahol divadelnej mágii. Ale to je už preč. Vymenil som to za absolútnu slobodu. A to je zo najcennejšie, čo si môžem dopriať. Tou slobodou v tomto prípade myslím, že si  svoje diela môžem uvádzať kde chcem.

Ester

Vaša dcéra… Aká je?

Báječná. Chytrá, krásna a vtipná. A navyše v českej reprezentácii v zjazdovom lyžovaní a súčasne aj v snowboardingu. Niečo také neexistuje ani vo svetovom meradle.

Fanynky

Samozrejme, fanynky… Tie nemôžu chýbať. Mali ste ich a máte, po slovensky povedané – neúrekom. Obdiv dievčat a žien môže lichotiť, ale môže aj prekážať… Ako je to s vami?

Úplne úprimne. Mne to robí dobre. (Úsmev.)

Galileo

Galileo je po Hamletovi váš ďalší veľmi úspešný muzikál. Všetci vieme, kto bol Galileo Galilei. Čím vás inšpiroval tento slávny astronóm?

Bavia ma príbehy tých, čo hľadajú a presadzujú pravdu, ktorú spoločnosť odmieta prijať.

Hamlet

Hamleta ste urobili v češtine, angličtine aj rockového… Prešli ste s ním aj kus sveta. USA, Japonsko, Kórea… a aj Slovensko. Mali ste teda možnosť porovnať reakcie divákov. Aký je medzi nimi rozdiel? A aký rozdiel je medzi vami a Hamletom?

Oproti Hamletovi mám o dosť šťastnejšiu rodinnú anamnézu. Môj otecko sa teší zdraviu a strýko mu rozhodne o život neusiluje. Čo sa divákov týka, asi najviac to roztočili Kórejci.

Ideály

Ideály máme všetci. Mnohí však o nich hovoríme v minulom čase – mali sme ideály, ale… Aké boli – sú vaše ideály, sny? Plnia sa vám?

Ani to nechcem komentovať, aby som to nezakríkol.

Jonáš

Váš syn. Na koho sa podal?

Skvele kreslí a študuje výtvarnú školu. Už mu vyšla knižka komiksov. To po mne nemá. Popritom má kapelu, píše pesničky a hrá na gitaru. Lepšie ako ja…

Kapela

Predstavte nám kapelu, s ktorou absolvujete tohtoročné letné turné…

Na basgitaru hrá Dave Mendez. Ten do Česka dorazil až z Londýna. Na bicie legenda rockovej rytmiky Štěpán Smetáček. O toho sa delím s Wanastovymi Wjecami.

Láska

Nič iné ako láska mi pri písmene L na um neschádza… Vám áno?

Láhev, lenost, loď, listonoška, letadlo, lampa, lukostřelec…“ Je toho veľa. Ale láska to hravo zvalcuje. To je fakt.

Motorky

V júli koncertujete na Slovensku, aj na Harley feste Tanec slnka ´12 v Starej Turej. Prídete na motorke?

Autom. Veziem veľa gitár…

Některý věci jsou jenom jednou…

Skladba z vášho úspešného albumu s rovnomenným názvom. Povedzte, čo bolo u vás iba jedenkrát?

Všetko je len raz. Aj keď nám to niekedy tak nepripadá. A je treba na to stále myslieť, inak vám to dôjde až keď bude neskoro.

Obec Bohunice

Teda presnejšie Jaslovské Bohunice. Máte tam koncert presne v deň svojich narodenín (27. júla). Nebudete tam koncertovať prvý raz. Čo viete o tejto obci?

Okrem tej hromady energie okolo a dobrého „fesťáku“ asi nič viac. Ale budem tam hrať už po tretí raz. A to určite nie je náhoda.

Priatelia

Priatelia sú dôležití. Máte dobrých priateľov?

Mám. A je ich málo. O to viac si ich vážim.

Roky

Zanedlho ich budete mať päťdesiat… Myslíte, že dovŕšením tohto veku sa vo vašom živote niečo zmení?

Uvidíme. Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje. Môj zubár mi na röntgene našiel zub múdrosti. Akurát nie je jasné, kedy a či vôbec. Takže si čakám…

Surfovanie…

Mhm… Krásna záľuba. Kde ste zažili najkrajšie vlny a najpriaznivejší vietor?

Obľúbil som si Vassiliki na gréckom ostrove Lefkada.

Turné

Za svoju kariéru ste absolvovali desiatky, stovky koncertov, turné… a idete ďalej. Stále vás to baví?

Zo všetkého, čo robím, ma koncerty stále bavia najviac.

Úsmev

Čo alebo kto vám vie vylúdiť úsmev na tvári, ba až rozosmiať vás?

Spoľah je na rodinu. Stopercentný.

Vinohrady

Narodili ste sa v Prahe na Vinohradoch… Aké sú vaše spomienky na detstvo?

Ja sa veľmi dozadu neobzerám. Ale nemôžem si sťažovať, aspoň čo si pamätám. (Úsmev.)

Zlosť

Čo vás vie tak poriadne nazlostiť naštvať?

Je toho veľa, stačí si pustiť správy. Ale aj ja sám seba dokážem naštvať až až.

Žentour

Vždy som sa vás chcela opýtať, čo znamená tento názov vašej kapely. Žeby tour za ženami? .

Tak nejako to vždycky dopadlo… Ale ten názov znamená niečo celkom iného. Je to jednoduchý stroj, ktorý prevádza živú silu na mechanickú. Trebárs v Barbarovi Conanovi, keď  Schwarzenegger šliape dookola, tak to je prikovaný práve k žentourovi. (V slovenčine je to rumpál…)

Koncerty Janka Ledeckého na Slovensku:

27. júl Jaslovské Bohunice (10. ročník Fest dobré Bohunice)

28. júl Stará Turá (9. ročník motozrazu Tanec slnka ´12)