Dosluhujúci predseda kraja Marian Kotleba zvolal ustanovujúce zasadnutie novozvoleného zastupiteľstva BBSK na posledný zákonne možný termín – mesiac po voľbách. Na zasadnutí ešte využil priestor pre prezentáciu svojej činnosti vo funkcii.

Na úvod programu vystúpil s príhovorom primátor Rimavskej Soboty a rovnako zvolený poslanec, ktorý pôvodne avizoval záujem uchádzať sa aj o post predsedu kraja, no napokon z neho ustúpil – Jozef Šimko. Ladislav Rigó, zvolený poslanec BBSK za SMK a viceprimátor Rimavskej Soboty, pokračoval krátkym uvítacím príhovorom v maďarskom jazyku. Šimko okrem uvítania hostí na pôde mesta v príhovore poukázal na vysokú nezamestnanosť v južných okresoch a neriešenie situácie zo strany vlády.

Nasledoval príhovor končiaceho župana Mariana Kotlebu, ktorý podobne ako krátko po voľbách pre médiá, tentokrát využil aj priestor ustanovujúceho zasadnutia na zhrnutie svojich úspechov vo funkcii. Kotleba uviedol, že ako prvý predseda kraja župu nezadlžoval, ale naopak počas jeho vedenia sa dlh kraja znížil. Aj s grafickou prezentáciou poukázal na zadlžovanie kraja počas predchádzajúcich vedení samosprávneho kraja.

Potom zvolil sľub novozvolený predseda BBSK Ján Lunter, ktorému Kotleba odovzdal predsednícke insígnie a poprial dobré rozhodnutia v prospech všetkých občanov, ale aj vystríhal pred nátlakom finančných skupín. Vedenia zasadnutia sa potom chopil samotný Lunter, ktorému následne skladali sľub novozvolení poslanci zastupiteľstva.

Sledovali sme naživo: Lunter novým županom, účasť v Bystrici bola až nečakane vysoká

“Voliči rekordnou účasťou ukázali, že chcú žiť v tomto kraji, že sa sem chcú vracať a že im záleží na tom, v akom kraji žijeme,” povedal napokon vo svojom príhovore na zasadnutí novozvolený predseda BBSK Ján Lunter.

Ten už bol v prejave na rozdiel od predrečníkov v podobe bývalého župana Kotlebu či primátora Rimavskej Soboty Šimka výrazne stručnejší a len všeobecnejší. Poukázal na dlhodobo chýbajúce investície do cestnej infraštruktúry v kraji, ale aj vysokú nezamestnanosť. V riešení týchto problémov má ambíciu spolupracovať s vládou i poslancami Národnej rady.

Lunter tak už aj prakticky v utorok ráno preberie vedenie Úradu BBSK v Banskej Bystrici, kde je hlavné sídlo župy. Videozáznam z ustanovujúceho zasadnutia novozvoleného zastupiteľstva BBSK bude k dispozícii online na stránkach TV ESO.