Banskobystrická kapela Christmas má za sebou veľmi zaujímavú cestu. V rodnom meste sa stali obľúbenými no potom ohlásili koniec. Pred niekoľkými mesiacmi sa však dali znovu dohromady, chytili druhý dych a robia aj naďalej dobrú muziku. Prinášame vám rozhovor so spevákom Jackym.

christmas klip
Ahoj Jacky, ako sa Ti darí?

Darí sa mi výborne. Robím muziku, mám štyri práce aby som tú čiernu dieru na chechtáky uživil, spávam denne štyri a pol hodiny. Taký klasický muzikantský údel, až na to, že nepijem.

Okrem tvojho pôsobenia v Christmas Ťa ľudia môžu poznať aj z pôsobenia vo finálových kolách Hlasu Československa, kde sa Ťa ujal Pepa Vojtek. Aké klady a aké zápory malo pre Teba takéto účinkovanie v súťaži s odstupom času? 

Pri takých otázkach sa mi už otvára nožík vo vrecku, ale aby som nebol za debila, odpoviem. Čo sa týka kladov, máme song s Pepom Vojtekom, čo je skvelá vec a tým sa z mladých kapiel nemôže nikto pochváliť. Spoznal som zopár fajn ľudí. A to je z kladov asi tak všetko. Prehĺbená závislosť na alkohole sa asi ako klad nedá pomenovať, aj keď dobrá party je vždy fajn. Záporov je habadej, ale ja som škodoradostný človek, nech si to každý adept zažije na vlastnej koži.

[youtube lPdtVBtkSH0 640 390] 

Nevyčítala ti to vtedy kapela? Malo to pre Christmas povedzme nejaký prínos? 

O prínose pre kapelu by sa dalo polemizovať, neviem, ako to vidia chalani, ale ja myslím, že nám to veľmi nepomohlo. Christmas na obrazovke dostalo priestor presne štyri sekundy, keď chalani v publiku ukazovali pomaľované bruchá. Vlastné songy sme tam nehrali, tak aký prínos?

Christmas-A čo vaši fanúšikovia? Predsa len „rockeri“ nemajú v láske podobne komerčné projekty. 

Správny fanúšik nás berie takých akí sme, bodka. 

V meste bolo možné zhliadnuť plagáty s ponukou účinkovania vo Vašom videoklipe „Mágia“, aký bude? O akú mágiu sa jedná? 

Z nášho klipu sa vytešujem, bude ohavný. V tom najlepšom zmysle slova. Predpokladám, že ním rozčeríme vody čo sa hudobného videa týka. Slabé povahy nech si radšej pustia niečo iné, politicky korektné. Nejaké pseudokapely za zenitom žijúce zo zašlej slávy produkujúce už roky to isté, vďaka dostatku peňazí a vyprchanej invencii. Je ich dosť.

Mnohé slovenské kapely trápi ich finančná situácia, ako sa s tým vysporiadavate vy? 

Basák minulý týždeň predal obličku, tak máme aspoň na benzín a lacné shure mikrofóny, na ktoré šporíme od narodenia. Ale vážne, šetríme ako sa dá, aby sme mohli hrať. Ja napríklad kvôli tomu nemám ani frajerku, na valentína by som jej mohol romantický víkend akurát tak nakresliť.

 Je možno s niekoho pomocou rátať v rámci banskobystrického regiónu? 

Pomôže Rasťo Škrinár z Klubu 77, pomôže Erik Oslanec z Urban Spotu, pomôže hocikto a okrem toho nikto. Keď sa jedná o sponzoring, podnikatelia strkajú hlavy do piesku, prípadne sa menia na kandelábre a splývajú s okolím. Každý frfle, že v BB sa nič nedeje, ale trošku investovať do perspektívnych umelcov, to už nechce nikto. Je to hanba.

V poslednom období nové skladby od vás uverejňujete len na internete, oplatí sa to viac ako nahrávať celé albumy?

Keď máš dvesto eur, album z toho nahráš maximálne na diktafón a aj potom musíš doplatiť pajdu. Nahrávame ak sú na to prachy, ako každá kapela.

[youtube u_tW6IVTJec 640 390] 

Čo môžeme teda očakávať od Christmas v najbližšom období? 

Tour, klip, album, koncerty, show. To kvôli čomu na nás ľudia chodia. Jedinečný zážitok o ktorom potenciálny návštevník bude rozprávať psychológovi do konca života.

Turné ste začali v Banskej Bystrici, avšak nezvyčajne v rámci diskotéky. Sú vám tunajšie kluby malé?

Nám je malé všetko, aj do Wembley by sme sa ledva zmestili, Strahov by bol len tak tak.

www.bandchristmas.com