Základné školy v Banskobystrickom kraji sa v týchto dňoch zapájajú do pilotného ročníka projektu Kockaté hlavy. Iniciatíva prichádza priamo od jednej z veľkých spoločností pôsobiacich v IT oblasti.

kockate hlavy„Ľudia, ktorí prichádzajú na pohovory, nie sú dostatočne pripravení na to, aby mohli zvládnuť to čo od nich IT firmy očakávajú,“ povedala autorka projektu Silvia Havrillová zo spoločnosti NESS Slovensko na štvrtkovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.

Napriek faktu, že v súčasnosti je zhruba pätina všetkých ponúk voľných pracovných miest práve z oblasti informačných technológií, dostupných ľudí pre tieto pozície nie je dostatok. Spomenutá spoločnosť sa spolu s IT asociáciou Slovenska a ďalšími partnermi rozhodla zamerať už na žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl. Práve v tomto veku sa totiž deti rozhodujú, kam má smerovať ich profesný život.

Výsledkom je vznik projektu Kockaté hlavy, ktorý testovou formou preveruje znalosti žiakov. Vyskúšať si ho ale môže ktokoľvek. Na školách sa už do skúšobného testu zapojilo takmer 2 600 detí v Banskobystrickom kraji, v ktorom prebehne pilotný ročník projektu. Od 24. februára začne samotná súťažná časť testovania.

V prvom kole budú na žiakov čakať už o niečo náročnejšie úlohy než v skúšobnom teste. V druhom kole sa úspešní riešitelia dostanú k špeciálne zadaným úlohám a napokon bude vybraných desať najlepších žiakov, ktorí absolvujú prípravný kemp priamo v IT firme. Na konci bude vybraný najtalentovanejší žiak, ktorý získa ročné štipendium na ďalšie vzdelávanie. Ceny ale čakajú aj na spomenutú desiatku užšie vybraných úspešných žiakov a tiež ich školy.

tomáš blažek„Je to projekt, aký tu ešte nebol. Je dobré že budú vybrané najväčšie talenty, ale máme radosť z toho, že projekt má záber aj do šírky. Slovensko nebude večne živé z toho, že sem budú chodiť noví investori, ale prácu nám nakoniec dajú tvoriví ľudia, ktorí budú mať nadšenie pre nové veci a objavovanie,“ vyzdvihol projekt pedagóg a fyzik zúčastňujúci sa výskumu v švajčiarskom CERN-e, Tomáš Blažek. „V CERN-e v skutočnosti teoretickí fyzici sedia na dvoch chodbách, ale väčšinu tvoria IT ľudia a aj CERN má problém nájsť dostatočne kvalifikovaných IT špecialistov,“ dodal. Projekt podporil tiež známy slovenský raper Ego.

[youtube 4P0fxNaUah0 640 390]