Ako ste sa už dočítali na našom portáli, v stredu 2. marca zavíta do Banskej Bystrice islandský spisovateľ Sjón. V Záhrade CNK bude besedovať s čitateľmi nielen o svojej knihe Máni Steinn. Chlapec, ktorý nebol.

Sjón_1Za tento, mierne surreálny príbeh o mladom mužovi posadnutom kinematografiou, ktorý v dramatických časoch na začiatku 20. storočia prekračuje hranice stanovené spoločnosťou, dostal Sjón Islandskú literárnu cenu a Cenu islandských kníhkupcov za najlepší román roka 2013.Noviny Fréttabladid napísali: „Majstrovsky utkaný príbeh s nezabudnuteľnými obrazmi, štýlom aj protagonistom…“ A vy môžete túto skvelú knihu vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Vydavateľstvom Slovart. Navyše aj s autogramom od autora!

Sjón: Máni Steinn. Chlapec, ktorý nebol

Koncom roka 1918 prežíval Island turbulentné obdobie: vybuchla sopka Katla, v meste vypukla epidémia španielskej chrípky a krajina sa začala pripravovať na vyhlásenie nezávislosti od Dánska. Na tomto historickom pozadí sa odvíja príbeh o šestnásťročnom Mánim Steinnovi. Stredobodom Mániho života sú filmy. Chodí do kina tak často, ako sa len dá, aj niekoľkokrát na to isté predstavenie. Filmy sú preňho útočiskom aj útechou, cez ne spoznáva ľudí aj svoje okolie. Svet filmov sa napokon začne prelínať s jeho vlastným životom. Chlapec, ktorý stojí na okraji spoločnosti, je napokon aj v skutočnom živote viac pozorovateľom ako účastníkom…

Ukážka z knihy

Máni Steinn na Dolnej v BBMal šesť rokov, keď ho zverili do opatery Karmilly Maríusdóttir. Nevedel, či bola jeho jedinou príbuznou, ktorá bola ešte nažive, alebo jedinou, ktorá sa ho odvážila ujať. Mala vtedy sedemdesiatpäť rokov a vyhlásila, že bola sestrou jeho prastarej mamy, no nech neočakáva, že u nej dlho pobudne, veď mala byť už dávno mŕtva.

V spomienkach sa mu však predsa len vynárala dievčina, ktorá mu do úst vkladala čučoriedku. Možno to bola jeho sestra – bolo však rovnako pravdepodobné, že mu nikto nikdy do úst čučoriedku nevložil.

Sjón, vlastným menom Sigurjón Sigurdsson, pochádza z Reykjavíku a v súčasnosti sa radí medzi najúspešnejších a najoriginálnejších islandských spisovateľov. Je aj úspešný textár. Spolupracuje s islandskou speváčkou Björk a za text piesne I’ve Seen It All z filmu Tanečnica v tme (réžia Lars von Trier) bol nominovaný na Oscara.

Na Slovensko prichádza Sjón na pozvanie Vydavateľstva Slovart, v Banskej Bystrici bude hosťom banskobystrického kníhkupectva Artforum a kultúrneho centra Záhrada. Islandský večer so spisovateľom Sjónom v stredu 2. marca v Záhrade CNK sa začína o 17.00 h.

Súťaž

Do žrebovania o knihu MániSteinn. Chlapec, ktorý nebol (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 2. marca odošlú vyplnený kupón so správnou odpoveďou na otázku: S ktorou islandskou speváčkou spolupracuje Sjón?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Ivan Babic.