Občianske združenie ZA! Medený hámor na najbližšiu nedeľu 2. októbra 2022 pripravilo v Banskej Bystrici skutočne výnimočný program, ktorý sa koná v rámci československého podujatia Deň architektúry a jeho témy „Nebúraj – Transformuj“.

V Hogo Fogo Jazz & Art Club (Námestie Š. Moysesa 7) sa uskutoční od 18.00 h prezentácia jednej z najoriginálnejších a najnavštevovanejších technických pamiatok v regióne – Dolní oblasti Vítkovice. „Tešíme sa, že naše pozvanie do Banskej Bystrice prijal jej dlhoročný riaditeľ, Petr Koudela. Bude to príležitosť spýtať sa, ako došlo ku revitalizácii pamiatky a ako funguje dnes. V ostravskom industriálnom areáli preinvestovali vyše 120 mil. Eur a pred pandémiou dosahovali návštevnosť neuveriteľných 1,6 milióna ľudí ročne. Je to rozhodne široko-ďaleko jeden z najúspešnejších prikladov revitalizácie industriálneho areálu, ktorý bol sprístupnený verejnosti,” upresňuje Juraj Havlík z OZ ZA! Medený hámor.

Hogo Fogo Jazz & Art Club

Nasledovať bude zaujímavá diskusia s architektom Martinom Paulínym, prevádzkovateľom klubu Atilom Bérešom, Jurajom Havlíkom a odborníčkou na svetové a európske dedičstvo z Pamiatkového úradu SR, Annou Tuhárskou, ktorá sa netají ambíciou zaradiť Medený hámor medzi Európske dedičstvo. Moderovať bude Ladislav Bíro s cieľom diskutovať o tom, čo Medenému hámru chýba, aby sa stal podobne ikonickým miestom ako industriálne pamiatky v Čechách či Nemecku.

Pred prezentáciou sa uskutoční aj spoločná prechádzka ako zoznámenie sa s areálom Medeného hámra v sprievode OZ ZA! Medený hámor. Tá začína o 16.00 h pred Štátnou vedeckou knižnicou.

Program pokračuje v pondelok neverejnou časťou, nakoľko okrem Petra Koudelu Banskú Bystricu navštívi aj námestník predsedu Moravsko-sliezskeho kraja Jan Krkoška. Hostí čakajú stretnutia na mestskom úrade aj banskobystrickej župe. Ich cieľom je výmena skúseností s revitalizáciou, cestovným ruchom a regionálnym rozvojom, ktoré v týchto dvoch významných banských regiónoch máme.

Aktuálne informácie ku podujatiu nájdete aj na sociálnej sieti organizátora. Vstupné je dobrovoľné.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica a vďaka partnerom Krajskej organizácii cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Oblastnej organizácii cestovného ruchu Stredné Slovensko.