Pán Kašper, máte ambiciózny program. Mladým Bystričanom sľubujete napríklad mestské nájomné byty. Ako to chcete splniť?

Mesto sa dlhodobo vyľudňuje. Každým rokom klesá počet obyvateľov Banskej Bystrice. Niektorí odchádzajú do okolitých obcí, avšak väčšina ľudí odišla za lepšie platenou prácou najmä do Bratislavy, a mnohí aj do zahraničia. Jedným z opatrení, ako obyvateľov udržať v našom meste sú dostupné mestské nájomné byty. Z praxe som sa naučil, ako sa dajú stavať nájomné byty tak,  aby nezaťažili mestský rozpočet a zároveň boli cenovo dostupné. 2 izbový byt je možné najímať Bystričanom za nájomné 190 Eur mesačne. Ekonomicky to takto vieme udržať na nule, lebo úver budú splácať ľudia a budú zároveň spokojní, lebo takto lacné bývanie nenájdu.

Vašou témou je odstránenie hazardu z mesta. Chcete sa inšpirovať mestami a obcami, kde sa to podarilo. Ako to viete vyriešiť v Bystrici?

Viaceré mestá dnes bojujú s herňami na ich území. Asi najznámejšia v boji proti hazardu je v posledných rokoch Bratislava. Pozitívny príklad však máme aj neďaleko. V Ružomberku nenájdete ani jednu herňu. Na Slovensku je ďalších 80 miest a obcí, kde sa to podarilo. Naše
mesto je jedno z mála, kde herne pribúdajú. Keď sa prejdete po meste, vyzerá to, ako keby išlo o poriadne lukratívny biznis. V posledných rokoch ich totiž mnoho pribudlo. Najhorší pohľad je na Hornej ulici, kde sú štyri hneď vedľa seba asi na 100 metroch. Miestni Bystričania premenovali túto ulicu na Hernú. Ešte horšia situácia je momentálne na Fončorde. Veľa herní tu vzniklo najmä v posledných 2 až 3 rokoch. Drogy, hluk a strach trápia mnohých Fončorďanov. Nie, nevymyslel som si to ja. Ľudia mi to povedali priamo v uliciach. Som presvedčený o tom, že najlepším riešením je ich zrušenie na celom území Banskej Bystrice, napr. po vzore Ružomberka. Jednou z priorít vedenia každého mesta by malo byť, aby tento biznis na ich území skončil a bol vytlačený na perifériu. Viem, že to nebude ľahké. Tak ako vy, ani ja však nechcem, aby moje deti, vaše deti, priatelia a známi dennodenne chodili okolo nich. Či už idete domov, do obchodu alebo na poštu. Tu budeme však potrebovať veľkú pomoc aj od obyvateľov mesta, keďže podmienkou zrušenia herní je spísanie petície Banskobystričanmi. Musí nás byť viac ako 20-tisíc. Spolu to dokážeme.

V jednom z vašich predvolebných videí kritizujete plat primátora Noska aj jeho dvoch viceprimátorov. Hovoríte, že vy by ste si dali nižší. Nie je to trochu populistické?

Primátor Banskej Bystrice má v súčasnosti najvyšší plat spomedzi všetkých primátorov na Slovensku, viac ako 5 tisíc Eur za mesiac a to je fakt. Mesto platí dvoch viceprimátorov a to sumami takmer 4 tisíc Eur pre pána Gajdošíka a takmer 2,5 tis Eur ide pánovi Turčanovi. Mesačne teda vedenie mesta stojí mestskú kasu približne 11,5 tisíc Eur. To je plytvanie, ktoré si nemôžeme dovoliť. Vieme jednoducho ušetriť zhruba 6,5 tisíc Eur mesačne. Počas štyroch rokov, spolu s úsporou na odvodoch štátu, by táto suma predstavovala viac ako 400 tisíc eur. Za takto ušetrené peniaze by sme mohli napríklad opravovať detské ihriská, multifunkčné ihriská, opraviť chodníky a cesty.

Parkovné u nás vyberá spoločnosť EEI. Vo viacerých mestách, vrátane Košíc, chcú samosprávy prevziať výber parkovného priamo pod svoje krídla. Aký je váš názor?

Parkovné patrí mestu. Súkromná spoločnosť vyťahuje nemalé peniaze od Bystričanov. Tie nezostanú u nás, ale idú iným smerom. To je škoda, pretože keby zostali u nás mali by sme za čo budovať nové plochy. Takto sme ziskovú položkou dali do rúk súkromníkovi. Súčasne vedenie s tým nič neurobí, ich záujmom je, aby sa nič nezmenilo. Keď sa stanem primátorom ja, urobím všetko preto, aby spoločnosť EEI z Bystrice odišla.


Objednávateľ: Igor Kašper, Diamantová 2, 974 05  Banská Bystrica
Dodávateľ: REGIONAL MEDIA, s.r.o., Horná 16, 974 01  Banská Bystrica, IČO: 46091416