Zrejme ťažko nájdete domácnosť, v ktorej by niekedy nepoužívali na tienenie okien žalúzie. Aj keď v súčastnosti sú populárne aj rôzne iné druhy tienenia, kedysi mal žalúzie takmer každý. Samozrejme, platí to pre „klasické“ horizontálne žalúzie.

Vertikálne žalúzie si našli cestu aj do domácností

Žalúzie však môžu byť aj vertikálne. Áno, v minulosti sa využívali skôr v kanceláriách, či rôznych spoločenských priestoroch, ale postupom času si našli svoje miesto aj v domácnostiach. Obzvlášť sa hodia do rodinných domov, ktoré majú prepojenú terasu a interiér francúzskymi oknami.

Len si to predstavte, ráno po prvej noci vo vašom novom dome vstanete, zídete do obývacej izby, zatiahnete za šnúru, ktorá ovláda posuv lamiel a ukáže sa vám úchvatný výhľad na… nedorobenú terasu a záhradu, na ktorej ešte bude vidieť stopy stavebných pneumatík. No dobre, ale keď dokončíte aj exteriér a upravíte váš pozemok, to budú rána!

Rôzne možnosti prispôsobenia

Kvalitné vertikálne žalúzie sa jednoducho obsluhujú, ich údržba je naozaj nenáročná a môžete si ich prispôsobiť presne podľa svojich požiadaviek. A nehovoríme len o samozrejmom parametri, ktorým sú rozmery.

Môžete si vybrať druh látky (spomedzi klasických, ale aj zatemňujúcich) a jej farbu, takže si môžete vertikálne žalúzie prispôsobiť nielen po funkčnej, ale aj po estetickej stránke. Veľké množstvo látok a ich farieb, ktoré budú vyzerať ako nové naozaj dlho, je snom všetkých nadšených interiérových dizajnérov.

Čo sa funkčných záležitostí týka, vybrať si môžete stranu, na ktorej bude ovládanie žalúzií, druh montáže (na stenu alebo do stropu) a dokonca aj smer sťahovania. V tomto ohľade máte na výber hneď niekoľko variant. Smer k ovládaniu, či od ovládania, ale aj zo stredu do strán, alebo zo strán do stredu.