Rok po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, Filip Jánošík a Hotoví Umelci vydávajú novú skladbu “S príchodom vojny”. Fotku na titulke vyhotovil v Odesse počas lúčenia ukrajinských mužov s rodinami Salwan Georges, nositeľ Pulitzerovej ceny za fotografiu a žurnalistiku.

Licenciu na použitie fotografie musela kapela riešiť až s redakciou The Washington Post. „Bolo to komplikované, ale stála mi za to. Mám z nej presne rovnaký pocit ako pri počúvaní skladby – zviera mi hruď, dojíma ma a zároveň hecuje,” priznáva spevák kapely, Filip Jánošík.

O novej skladbe prezrádza: „Môj najlepší priateľ Jakub robí investigatívnu žurnalistiku v rámci projektu Málo cynizmu na toto mesto. Keď sa vrátil z Ukrajiny a povedal mi ako to tam vyzerá, kam to celé môže smerovať, musel som ho zastaviť a nechal som ho sedieť pri káve samého. Zavrel som sa sám do skúšobne a musel to spracovať. Gitara je aj môj terapeut a skladba sa spravila sama. Mám za sebou dosť zlý rok, ale individuálne nešťastie sa dnes stráca v tom kolektívnom. Desia ma správy, desí ma manipulácia celej spoločnosti a psychický stav, v akom sa nachádza. Trápi ma, že dobrých ľudí valcujú utýraní tyrani a bojím sa, že časom nebude ani kam utiecť,” vyjadruje svoje obavy spevák Filip.

Pieseň “S príchodom vojny” si je možné vypočuť na Youtube, Spotify, Apple music a ďalších streamovacích platformách. Nahrávaná bola v štúdiu Môlča records a producentsky na nej najvýraznejšie pracoval René Bošeľa, známy zo skupiny Rusín Čendeš Orchestra.

„Na každej nahrávke robíme s Reném, no na tejto o čosi výraznejšie, lebo prispel aj basgitarou a elektronikou. Obaja sme nosili v hlave predstavu, ako by mohol znieť moderný folk a world-music v roku 2023, tak sme experimentovali. Výsledok je niečím medzi keltským pohrebom a Billie Eilish, akurát to tam poslovenčuje cimbal a ja tam rád vidím aj The Lumineers,” opisuje spoluprácu Filip Jánošík.

Filip Jánošík a Hotoví Umelci nahrávajú vždy v inom zložení kapely a menia si aj nástroje. Basgitarista Tomáš Vaško tentoraz nahrával bendžo a klasickú gitaru, bubeníka Timoteja Rajnohu zaskočil Marek Bednarčík, Paulína Škodová nahrávala cimbal a Filip Urda akordeón.

„Nahrali sme ešte ďalšie dve skladby. Naša mama je taká šamanistická óda na Ayahuascu a Dievčatko so zápalkami som sa rozhodol z osobných dôvodov nevydať vôbec. Tento rok sme však pri chuti, myslím, že toho nahráme ešte výrazne viac,” dodáva líder skupiny Filip Jánošík a Hotoví Umelci.