Banskobystrickí hokejisti si po náročnom úvode sezóny užívajú domáce prostredie, ktorého pohostinnosť dotvára zhruba sedem stoviek fanúšikov. V nedeľnom 33. kole Tipos extraligy privítali pod Urpínom nováčika zo Spišskej Novej Vsi.

Pre oba celky išlo o dôležitý duel. Zatiaľ čo Spišiaci sa snažia etablovať medzi elitnou šesticou, hráči Banskej Bystrice sa snažia k tomuto umiestneniu priblížiť. Barani mali už v úvodnej dvadsaťminútovke až tri presilové hry, no ani jedna z nich nebola využitá. Dlhé minúty tak všetko nasvedčovalo tomu, že to bude zápas o prvom góle. Ten napokon prišiel na konci 36. minúty z hokejky Petra Melchera, ktorý ani zďaleka netrafil puk ideálne. Melcher sa tak presadil v treťom zápase v rade a tretíkrát v týždni sa po stretnutí postavil pred médiá. „Myslím si, že mi tento týždeň veľmi dobre vyšiel, samozrejme aj celému tímu. Podarilo sa nám vyhrať všetky zápasy, ktoré sme mohli. Som rád, že nám to teraz vychádza a dúfam, že v tom budeme pokračovať čo najdlhšie. S mužstvom budeme robiť všetko pre to, aby sme sa dostali do prvej šestky,“ povedal po stretnutí dvadsaťročný útočník.

Na jeho gól nadviazal v úvode tretieho dejstva Chase Berger, taktiež to bolo s dávkou šťastia, keď skóroval spoza súperovej brány. Dokonalo tak prekvapil najlepšieho brankára súťaže Melicherčíka. A6 do 56. minúty viedli Banskobystričania 2:0 a všetko nasvedčovalo tomu, že dokráčajú k trom bodom. Tieto ambície však zmarili dva góly Spišiakov, najprv znižoval v krátkej presilovej hre Nieminen, po ňom sa počas záverečného vabanku a hre v šestici podarilo vyrovnať Beaudrymu. Stretnutie tak dospelo do predĺženia a následne aj do samostatných nájazdov, ktoré napokon úspešnejšie zvládli domáci hokejisti. Z duelu si však odniesli miesto troch bodov „iba“ dva. Strata jedného bodu mrzela, čo potvrdil aj spomínaný autor úvodného gólu Peter Melcher. „Škoda toho jedného bodíku, podali sme dobrý výkon, škoda poslednej tretiny. Každopádne, dokázali sme si to udržať a získať ten extra bod na našu stranu.“

Rozhodujúci samostatný nájazd premenil útočník Miloš Bubela, ktorý po stretnutí v podstate potvrdzoval slová svojho mladšieho kolegu. „Už tretí zápas za sebou sme dotiahli do víťazného konca, proti Spišskej je to vždy ťažký zápas, hrajú tvrdo a jazdia hore-dolu. Sme radi, že sme to dotiahli do víťazného konca aj keď mohlo to byť už v riadnom hracom čase. O dvojgólový náskok by sme nemali prichádzať, musíme si z toho vziať ponaučenie a tieto chyby už ďalej nerobiť.“

Na slová svojich zverencov nadviazal aj fínsky lodivod Antti Karhula, ktorý však sršal spokojnosťou a mužstvu nemal príliš čo vyčítať. „Myslím, že sme odohrali solídnych 60 minút, pravdepodobne to bol z našej strany najlepší zápas po mojom príchode. V hre nebol slabý článok, príliš sme toho súperovi neumožňovali. Samozrejme, prísť o dvojgólové vedenie zamrzí, ale mal som pocit, že zápas máme pod kontrolou. Aj taký vie byť hokej, niekedy sa to stáva – z dvoch striel dali dva góly. Zaslúžili sme si tri body, berieme však dva,“ povedal hlavný tréner Banskobystričanov, pre ktorého to bol piaty zápas na lavičke svojho tímu. Po úvodných dvoch prehrách obrátil kormidlo a nasmeroval mužstvo na víťaznú vlnu, čo sa premietlo aj do postavenia v tabuľke. „Barani“ sú aktuálne na 7. priečke, na šiestu Spišskú Novú Ves strácajú už len tri body.

Trénera hostí, Miroslava Mosnára, mrzela najmä nevyužitá početná výhoda o dvoch hráčov. Vzhľadom na vývoj stretnutia bol napokon rád aj za jeden bod. „Doplatili sme na nepremieňanie šancí, mrzí ma presilovka 5 na 3, v ktorej sme snáď nemali ani strelu na bránu. Po druhej tretine sme si povedali, že chceme niečo s tým zápasom urobiť, v prvom striedaní sme však inkasovali gól. Napriek tomu by som však vyzdvihol charakter mužstva, dvomi gólmi dokázalo zápas vyrovnať a doviesť zápas do predĺženia. V ňom sme mali dve výborné šance, ktoré sme nevyužili a povedal by som, že domáci boli v tomto efektívnejší. Sme radi aj za ten bod, vzhľadom na to, ako sa ten zápas vyvíjal,“ konštatoval hlavný kormidelník Spišskej Novej Vsi.

Hokejisti Banskej Bystrice tak v uplynulom týždni dokázali získať až osem z možných deviatich bodov. Výrazne sa tak približujú k účasti v play-off, k čomu im môžu dopomôcť ďalšie zápasy v domácom prostredí. Najbližšie privítajú pod Urpínom Prešovčanov a po nich aj Poprad, oba celky sú v podstate priamymi konkurentami banskobystrických hráčov.

Viac o samotnom priebehu stretnutia medzi Banskou Bystricou a Spišskou Novou Vsou sa dozviete v našej fotoreportáži.