V marci tohto roku sa v Bratislave konal už 19. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2018. A v Banskej Bystrici sa po druhý raz uskutoční festivalová prehliadka horských a dobrodružných filmov. Začína sa v stredu 7. novembra.

Centrom festivalovej prehliadky Hory a mesto Banská Bystrica, ktorý sa koná 7. – 10. novembra,  bude Kinosála Múzea SNP. Počas štyroch festivalových dní uvidia diváci a diváčky viac ako dvadsať dokumentárnych filmov v šiestich blokoch: Envirofilmy, Horské bicykle a beh, Lyžovanie a skialp, S deťmi cez hory, Slovenské filmy a Lezenie. Súčasťou prehliadky sú aj prezentácie a diskusie. Nebudú chýbať ani sprievodné podujatia – výstava fotografií vo foyer pred Kinosálou Múzea SNP, či workshop s bežkyňou Katkou Lovrantovou v sobotu dopoludnia. A organizátori nezabudli ani na stánky s občerstvením.

Podujatie otvorí v stredu 7. novembra výnimočný celovečerný dokumentárny film českého režiséra Jana Svatoša Archa světel a stínů, ktorý predstaví divákom po prvýkrát v úplne novom kontexte dielo a odkaz významných amerických filmárov, spisovateľov a dobrodruhov Martina a Osy Johnson. Film Archa světel a stínů, ktorý získal ocenenia na viacerých medzinárodných festivaloch, uvedie v Banskej Bystrici jeho režisér Jan Svatoš. V diskusii okrem neho vystúpia aj  ochranári z občianskej iniciatívy My sme les Karol KaliskýJerguš Tesák.

Program festivalu v Banskej Bystrici

Streda 7. november

Envirofilmy – 18:00 h

Archa světel a stínů (Česká republika, 90 min, 2018, r. Jan Svatoš)

Dokument odkrýva skoro zabudnutý príbeh z éry začiatkov kinematografie. Tam, kde by sa iní vzdali, nasadili americkí filmári Martin a Osa Johnson svoje životy, aby porozprávali svedectvo o miznúcej divočine. Ich príbeh je autentickým odrazom doby, kedy filmovanie v Afrike bolo nebezpečnejšie ako šelmy a malária a kedy fotografovať znamenalo riskovať, v lepšom prípade neúspech, v horšom i svoj život…

Prezentácia a diskusia: Jan Svatoš, Karol Kaliský, Jerguš Tesák

Živá rieka (Slovensko, 52 min, 2017, r. Erik Baláž)

Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré svoju slobodu už stratili. Film získal na tohtoročnom festivale Hory a mesto Čestné uznanie v kategórii Voda, za priblíženie krásy a divokosti a unikátny pohľad do prostredia, ktoré vytvorila rieka Belá.

Štvrtok 8. november

Horské bicykle a beh – 18:00 h

Flow (Nemecko, 11 min, 2016, r. Christian Schmidt & Joachim Hellinger)

Harald Philipp jazdí ferraty v talianskych Dolomitoch, kde nehľadá len adrenalín. Hľadá ten moment, keď všetko funguje samo od seba. Snaží sa odhaliť tajomstvo tzv. flow-u. Aby sme to všetci mohli zažiť.

Dreamride 2 (Kanada, 5 min, 2017, r. Mike Hopkins)

Rozprávanie inšpirované Dr. Suessom, dych vyrážajúce prírodné scenérie a jeden snívajúci horský cyklista. Tento film vás sprevádza dobrodružstvom, ktorému sa žiadne iné nevyrovná.

Prezentácia a diskusia: zástupcovia OZ Hornonitrianske stopy

Kilimandžáro: Veľká hora (25 min, 2018, autor: RedBull.tv)

Traja špičkoví horskí cyklisti sa vydávajú za doposiaľ najväčším dobrodružstvom ich života. Pri snahe zdolať najvyššiu horu Afriky, Kilimandžáro v Tanzánii, musia čeliť rôznym nebezpečným nástrahám.

Hľadanie ultra s Patrikom (Slovensko, 5 min, 2018, r. Adam Lisý)

Krátky film o neobyčajnom chalanovi, Patrikovi Hrotekovi. Paťo má síce len 26 rokov, no svojimi výkonmi, ale hlavne názormi, inšpiruje celú generáciu bežcov.

Najvyššie položený maratón na svete (Nepál, 7 min, 2017, r. Bjarne Salén)

Príbeh o Christopherovi Mohnovi, ktorý prekonal lymskú boreliózu a beží najvyššie položený maratón na svete, ktorý sa začína v základnom tábore pod Mount Everestom.

Red Bull 400: najextrémnejší výbeh tohto leta (Slovensko, 5 min, 2018, autor: RedBull.tv)

Do kopca, na skokanskom mostíku a so 75-percentným prevýšením? Red Bull 400 je svetovou sériou výbehov na strmých skokanských mostíkoch. Najťažší 400-metrový beh na svete zavítal aj na Slovensko.

Prezentácia a diskusia: bežci Ján Hazucha a Katka Lovrantová

Te Waipounamu: Nefritové vody (Nový Zéland, 26 min, 2017, r. Simon Waterhouse)

Cez optiku jedného z najdôležitejších novozélandských kultúrnych symbolov (Pounamu) sa dve ženy, Robyn a Hollie, snažia o zdolanie najstaršieho dobrodružného závodu na svete – Kathmandu od pobrežia k pobrežiu.

Piatok 9. november

Lyžovanie a skialp – 18:00 h

Perzia (Slovensko, 22 min, 2018, r. Robert Vrlák, Miro Peťo)

Dobrodružný skialpový film z Iránu o zlyžovaní severných stien Alam Kuh, Damavand a ďalších vrcholov.

Prezentácia a diskusia: skialpinisti Miro a Rasťo Peťovci

Línia v snehu – Grécko (UK, 9 min, 2017, r. Ben Tibbetts)

Objavovanie krásnych hôr na severe Grécka a spoznávanie ľudí, ktorí tam žijú a pracujú.

Bokami Západných Tatier (Slovensko, 8 min, 2017, r. Milan Ohurniak)

Krátky dokument o pretekoch Bokami Západných Tatier, trojdňových skialpinistických pretekoch dvojíc, organizovaných pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku James.

Fantázia (Kanada, 5 min, 2017, r. Dave Mossop)

Na potulkách ulicami zasneženého mesta očami mladého chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara Toma Wallisha k životu. Lyžiarske dobrodružstvo, aké tu ešte nebolo.

Zoznam (Francúzsko, 48 min, 2016, autor: RedBull.tv)

Mladý lyžiarsky fenomén Jérémie Heitz sa rozhodne zlyžovať 15 najstrmších 4-tisícových kopcov v Alpách za dve sezóny. Jérémie určuje úplne novú hranicu vo freeridovom lyžovaní.

Sobota 10. november

S deťmi cez hory – 10:30 h

S deťmi cez hory (Slovensko, 18 min, 2017, r. Chorá vrana prodakšn)

Štyri rodiny, štyri dni a tri noci v stanoch na hrebeni Javorníkov. Krátky ale silný dokument o turistike s deťmi. Film ukazuje, že sa netreba vzdávať svojich záľub a deti do hôr patria.

Prezentácia a diskusia: autorky filmu S deťmi cez hory

Trail dog (Južná Afrika, 5 min, 2016, r. African Attachment)

Film o kráse a šťastí, ktoré sa dá nájsť v tej najjednoduchšej veci, v priateľstve.

Chyť ma ak to dokážeš: Burunduk (Slovensko, 15 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)

Mladé dievča ide s otcom a bratrancom na dobrodružnú cestu do Mongolska. Kým oni sa snažia chytiť najväčšiu lososovitú rybu, ona spoznáva mongolskú kultúru, krajinu, domorodcov a píše si denník.

Slovenské filmy – 14:00 h

Teória šťastia podľa Rybanského (Slovensko, 35 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)

Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom, ako vznikol prvovýstup na „Dračí kút“. Film získal na festivale Hory a mesto 2018 Čestné uznanie v kategórii Skala za čistotu spracovania a prenesenie životného nadhľadu osobnosti pána Rybanského na diváka aj ďalšie generácie.

Chyť ma ak to dokážeš: Burunduk (Slovensko, 15 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)

Mladé dievča ide na dobrodružnú cestu do Mongolska s otcom a bratrancom. Kým oni sa snažia chytiť najväčšiu lososovitú rybu, ona spoznáva mongolskú kultúru, krajinu, domorodcov a píše si denník.

Prezentácia a diskusia: Rasťo Haviar

Pavúk (Slovensko, 82 min, 2018, r. Ľubomír Slivka)

Portrét kontroverznej osobnosti slovenského horolezectva Pavla Pochylého (1945 – 2000) ,  „Pavúka“. Riadil sa krédom, že nemožné je len jednou z možností. Dokument zachytáva rub a líce povahy horolezca, ktorý bol v roku 2001 spolkom JAMES vyhlásený in memoriam za Horolezca storočia.

Prezentácia a diskusia: Rudolf Hajdučík, spolulezec Pavúka

Lezenie – 19:00 h

Prezentácia a diskusia: skalolezec Jozef Krištoffy

Seven virgin summits: Antarktída (Slovensko, 15 min, 2018, r. Rasťo Hatiar)

Film zachytáva prvú časť projektu Seven virgin summits Miša Sabovčíka a Juraja Koreňa, výstup na doposiaľ nezlezený a nepomenovaný kopec v ďalekej Antarktíde a následný zlet padákmi.

Prezentácia a diskusia: Juraj Koreň

Igor (Česká republika, 20 min, 2018, r. Jan Šimánek)

Filmový portrét žijúcej slovenskej horolezeckej legendy Igora Kollera.

Všetkými milovaný Apa Sherpa (Kanada, 14 min, 2017, r. Eric Crosland)

Apa Sherpa vyliezol na Mount Everest dvadsaťjedenkrát, viackrát než hociktorý človek na planéte. Nikdy by to však nikomu neželal. Toto je príbeh takmer všetkých obyčajných ľudí v Nepále. Film bol na festivale ocenený Čestným uznaním v kategórii Zem, ako  pútavý príbeh muža, ktorý sa snaží priniesť zmenu do života šerpov súčasných aj budúcich.

Coconut Connection (Belgicko, 38 min, 2017, r. Sean Villanueva O’Driscoll)

Po predchádzajúcom preskúmaní pobrežia Baffinovho ostrova na palube známej jachty Dodo’s Delight sa dvaja horolezci rozhodnú vrátiť na bigwallovú horolezeckú expedíciu aj s kamarátmi.

Viac informácií nájdete na stránke horyamesto.sk/banska-bystrica a tiež na Facebooku.