IMG_2338Od začiatku mesiaca sa návštevníci môžu pozerať na mestskú hodinovú vežu len z vonku. Jedna z hlavných turistických atrakcií Námestia SNP je totiž od prvého júla zatvorená a termín jej znovuotvorenia ešte mesto stále nepozná.

Mesto Banská Bystrica ako nový prevádzkovateľ hodinovej veže vykonáva v týchto dňoch nevyhnutné bezpečnostné previerky a kontroly. Po vypršaní zmluvy s doterajším prenajímateľom a následnom preberaní priestorov sa zistilo, že priestory hodinovej veže sú v nevyhovujúcom stave a majú závažné nedostatky. Mohli by tak byť v budúcnosti nebezpečné pre návštevníkov. Z toho dôvodu musia byť vykonané potrebné bezpečnostné previerky a posudky, ktoré zabezpečia nezávadnosť a bezpečnosť celého objektu. Až po ich skončení bude môcť byť objekt opätovne otvorený pre verejnosť.

„Je nám veľmi ľúto, že sme boli nútení urobiť tento krok počas turistickej sezóny, ale bezpečnosť návštevníkov je pre nás na prvom mieste. Samozrejme, urobíme všetko pre to, aby bola táto turistami obľúbená historická pamiatka sprístupnená verejnosti čo najskôr,“ vyjadrila sa vedúca odboru propagácie mesta Karin Graciasová Šikulová.

Hodinovú vežu začali stavať v roku už v 1552 a od 18. storočia je prestavaná do dnešnej podoby. Vďaka vychýleniu o 68 centimetrov od zvislej osi dostala prívlastok šikmá a stala sa jednou z obľúbených turistických atrakcií mesta Banská Bystrica. Z ochodze, na ktorú sa dá dostať po 101 schodoch, je nádherný výhľad na Kapitulskú ulicu, Mestský hrad a Námestie SNP.