Dve umiestnenia v tretej desiatke výsledkovej listiny Eurocup Formula Renault 2.0 priviezol z predposledného podujatia World Series by Renault na francúzskom okruhu Paul Ricard HTTT slovenský pilot vo farbách českej stajne Křenek Motorsport Richard Gonda. O lepší výsledok ho pripravila neznalosť trate, problémy s technikou a nezavinená kolízia so súperom.

Sobotný dojazd s rozbitým monopostom

V sobotňajšej kvalifikácii zajazdil Banskobystričan vo svojej skupine 16. pozíciu a do prvého preteku tak vyrazil z celkového 16. radu. Hneď v prvom kole však do jeho formule narazil jeden zo súperov a roztočil ju do hodín. Došlo k poškodeniu gúm, rozladenou geometriou a ohnutiu zavesenia zadného kolesa. Aj napriek tomu Richard jazdu dokončiť na 29. priečke. Vyhral domáci Chatin pred Kvyatom a Sainzom juniorom.

Nedeľa na vode a s vetrom

Nedeľa privítala účastníkov šampionátu dažďom. Jazdilo sa na mokrých gumách a Richard sa v každom kole dopoludňajšiej kvalifikácie snažil nájsť nové ideálne brzdné body. Času bolo málo a počas 15 minút stihol len päť kôl. Napriek tomu vybojoval vo svojej skupine 14. miesto.

Druhý pretek sprevádzalo nevypočítateľné počasie – dážď vystriedal veľmi silný vietor. Štart Gondovi nevyšiel podľa predstáv a stratil niekoľko pozícií, ale zásluhou dostatočnej rýchlosti ich postupne získal späť. „Zviedol som niekoľko pekných súbojov so súpermi a pretek som si užíval. V predposlednom kole ma však podfúklo, dostal som hodiny a cieľovú šachovnicu som nakoniec videl až z 28. miesta spomedzi 35 štartujúcich,“ opisuje 17-ročný pretekár. Vyhral líder priebežného poradia Frijns pred Sainzom jr. a Kvyatom.

Ako Richard hodnotil celý súťažný víkend v Paul Ricard? „Hoci som sa dokázal priebežne zlepšovať, nebolo to jednoduché. Niektoré zákruty sú veľmi ťažké, najmä v 3. sektore, kde som najviac strácal. Prvý pretek mi nevyšiel podľa predstáv, s druhým som celkom spokojný. Škoda, že som na tomto okruhu nemohol testovať na jar, to bola veľká výhoda súperov. Francúzsky víkend nemôžem celkovo hodnotiť kladne, o to viac sa teším na posledné podujatie WSR v Barcelone,“ uzavrel Richard Gonda.