Aj keď ťažiskom mimoriadneho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici malo byť v utorok 21. augusta najmä definitívne zrušenie základných škôl na Okružnej a Tatranskej ulici, opozičný a zároveň väčšinový poslanecký klub SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS obrátil list na kritiku primátora za nerealizované čerpanie eurofondov na rekonštrukciu štyroch banskobystrických škôl, ale neskôr ju rozšírili na celé doterajšie pôsobenie Gogolu vo funkcii.

Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola musel počas utorňajšieho zasadnutia MsZ počúvať kritiku nielen od väčšinového klubu, ale aj klubu SDKÚ-DS.

Pri výčitkách ohľadom neúspešného dotiahnutia rekonštrukcie štyroch základných škôl ešte nemožno, pre chýbajúce finálne stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie, hovoriť o definitívnom pochybení súčasného vedenia mesta, poslanci väčšinového poslaneckého klubu banskobystrického mestského zastupiteľstva však nezostali len pri nich.

„Nedá sa takto fungovať, že niekto donekonečna iba fabuluje veci. Keď sa niekto postavil a v prvý týždeň povedal, že urobíme stanicu za rok. Ani sa tam nepohlo. Pred rokom tlačová správa, že v Sásovej vyrastú dva parkovacie domy. Blud, ani nezakopli. Všetko sú to nezmysly. Preto sme zvolili jasnejší signál primátorovi, aby sa prebudil,“ povedal po skončení utorňajšieho rokovania zastupiteľstva podpredseda väčšinového klubu Jakub Gajdošík a pokračoval ešte ostrejšie: „Náš klub žiada, aby si pán primátor rozmyslel, či nie je čas prehodnotiť, či je schopný riadiť toto mesto.“ Vyhlásiť referendum o odvolaní primátora sa ale v najsilnejšom klube nechystajú. „Účasť v komunálnych voľbách bola 42% (v skutočnosti 38.9%, pozn. red.) a to boli aj tí, ktorí ho volili a aj tí, ktorí boli proti nemu a referendum si vyžaduje 50%. Som dosť skeptický k tomu, že by nejaké referendum v našich podmienkach bolo úspešné,“ zhodnotil Gajdošík.

Aj keď predseda klubu Ladislav Topoľský bol vo vyjadreniach miernejší: „V Čechách bola kampaň Ďakujeme, odíďte. My sme dnes povedali Ďakujeme. Povedali sme prvú časť,“ sám uznal, že v prípade vzniku inej iniciatívy na referendum za odvolanie primátora, sa k nej pripoja a budú v nej aktívni.

Gogola: Na funkciu som bol pripravený, ale problémy sú zložitejšie

Primátor Banskej Bystrice, ktorý musel na utorňajšom rokovaní Mestského zastupiteľstva čeliť nevídanej kritike, ale väčšinu obvinení, ktoré na neho poslanci smerovali, odmieta: „Pokladám to za účelové. Nesúhlasím s väčšinou vecí. Rozhodol som sa, že nebudem na tie otázky odpovedať po jednej, ale podám im písomnú správu o faktickom stave veci,“ povedal Peter Gogola, ktorý v novembri 2010 získal dôveru takmer štrnásť tisíc Banskobystričanov v komunálnych voľbách.

Poslanec Jakub Gajdošík počas rokovania prirovnal pôsobenie Gogolu k jeho nominácii na post viceprimátora zo začiatku predchádzajúceho volebného obdobia. Vo veku 21 rokov ho napriek politickým očakávaniam vtedy na tento post nezvolili, čo s odstupom hodnotí pozitívne, pretože podľa neho vtedy na takúto funkciu nebol pripravený. Svoj exkurz do minulosti, ale hneď obrátil na príklad Gogolu, ktorý sa vraj rovnako nechal nahovoriť na kandidatúru na post primátora, na čo však podľa neho nebol pripravený.

Primátorovi Gogolovi sme tak položili rovnako znejúcu otázku, či si myslí, že bol pripravený na funkciu primátora: „Áno, ale tie problémy sú zložitejšie, ako som predpokladal,“ povedal pre BBonline.sk Gogola, ktorý tvrdí, že hodnotiť jeho prácu je predčasné. „Pesimizmus a negatívna nálada, ktorá vyplynula z vystúpení poslancov nie je na mieste. Hodnotiť moje pôsobenie v kresle primátora, je ako hodnotiť výsledok futbalového zápasu po prvom polčase. Veľa vecí je rozbehnutých a to čo tu bolo povedané, že nula bodov, tak si trúfam povedať, že za dva a štvrť roka, ktoré mám do konca svojej funkcie, tie problémy, ktoré máme na stole, a ktoré sa týkajú škôl, autobusovej stanice a ďalších vecí vyriešime,“ uviedol primátor.