Daily Specials je názov albumu, ktorý v Čechách, v spolupráci s poprednými mladými českými jazzovými hudobníkmi, nahral americký gitarista a producent Steve Walsh. Album, ktorý  je už v predaji, ponúka  Walshove vlastné aj prevzaté skladby.

Kraľuje mu surový zvuk elektrickej gitary, podporený veľmi štýlovým sprievodom „hammondiek“ a valiacou sa akustickou rytmikou. Pri výbere prevzatých skladieb siahol Walsh do menej známeho repertoáru Duke Ellingtona, Charlesa Lloyda alebo vynikajúcich gitaristov Howarda Robertsa či Melvina Sparksa. Jednou skladbou prispel na album aj organista Jan Kořínek (Hammond B3), jeden z trojice Walshových spoluhráčov na tomto albume. Ďalší dvaja sú bubeník Daniel Šoltis a kontrabasista Tomáš Liška.

Steve Walsh pochádza z Bostonu, je absolventom Berklee College of Music. Desať rokov žil v New Yorku, kde hral na gitaru, produkoval albumy a skladal pesničky. V súčasnosti žije v Nashville. Práve tam sa stretol so známym skladateľom, basgitaristom Viktorom Kraussom, bratom ešte známejšej Alison Krauss – tohto roku si prevzala svoju 27. sošku Grammy za najlepší bluegrassový album (Paper Airplane), v zbierke má okrem iných aj 5 cien Grammy má za spoločný album s Robertom Plantom (Led Zeppelin.). Viktor Krauss ponúkol Steve Walshovi miesto gitaristu vo svojej kapele. Veľa času venuje Steve tiež svoju vlastnému „all stars“ zoskupeniu The Brooklyn Boogaloo Blowout. S českou hudobnou scénou udržuje kontakty od roku 2007, kedy sa v newyorskom klube Bitter End zoznámil s českou kapelou November 2nd, ktorá ho pozvala do Prahy. A tu sa zoznámil aj s jazzovou scénou okolo klubu Jazz Dock.

V krátkom rozhovore so Steve Walshom hovoríme aj o jeho stretnutí a spolupráci so speváčkou Norah Jones…

Upísali ste sa gitare. Prečo práve gitara a nie napríklad… husle?

Na gitare som začal hrať ako dvanásťročný. Inšpirovali ma gitaristi ako Jimmy Page z Led Zeppelin, Angus a Malcolm Young z AC DC, Eddie Van Halen a Joe Perry z Aerosmith. Skúmaním vplyvov týchto hudobníkov som sa pohrúžil do bohatej histórie jazzu a blues. Gitara sa so mnou jednoducho spája… ako teenager som bol hrozný hráč na trúbku!

Táto otázka súvisí s predošlou. Prečo práve jazz, blues a nie trebárs vážna hudba, pop či rock?

Milujem akúkoľvek hudbu a mám to šťastie, že som hral a hrám veľa hudobných štýlov v mnohých situáciách. Hrám, a vo svojej druhej kariére hudobného producenta som pracoval v oblasti popu, rocku, country, akustickej a elektronickej hudby. Mojím jediným pravidlom je, byť verný sám sebe a robiť poctivú hudbu! Hudbu, ktorá má dušu…

Ako vznikol nápad nahrať album v Čechách a s tamojšími muzikantmi?

Po tom, ako ma hudobný skladateľ, gitarista Petr Ostrouchov videl hrať s českými muzikantmi v Jazz Dock klube v Prahe, oslovilo ma jeho vydavateľstvo Animal Music, aby som urobil Daily Specials. Petra zaujal spôsob, akým táto kapela, pozostávajúca z troch českých hudobníkov, spolupracovala so mnou.

Povedzte niečo o svojich spoluhráčoch na Daily Specials…

Organista Jana Kořínek a bubeník Daniel Šoltis sú z November 2nd. S Tomášom Liškom som sa zoznámil cez kapelu Druhá tráva. Ja Kořínek je úžasný organista s dokonalou znalosťou klasickej americkej hudby od jazzu cez blues po R´n´B. Tomáš Liška a Dano Šoltis majú zase v sebe jazzovú estetiku, hlavne jej moderné a európske poňatie. Dokážu zahrať groove a do tradičnej hudobnej štruktúry vnášajú niečo čerstvého. No a napokon, kontrast medzi mnou, Janom a rytmikou je to, čo robí kapelu jedinečnou.

Vyzerá to tak, že táto spolupráca nebola posledná… Často sa spomína vaša spolupráca s Norah Jones… Aká je Norah?

Norah som stretol v New Yorku v 90-tych rokoch. Ako už celý svet vie, je to neuveriteľne talentovaná osoba. Je tiež veľmi milá a bola taká láskavá, že si zaspievala s mojou kapelou

Brooklyn Boogaloo Blowout na prvom CD s názvom Who Burnt the Bacon. Členmi kapely sú tiež niektorí z najlepších hudobníkov v New Yorku a vedie ju basgitarista Tim Luntzel.

A čo by ste povedali o Viktorovi Kraussovi?

Hra s Viktorom počas posledných päť rokov bola úžasným zážitkom. Viktor nielenže je jedným z najlepších hráčov na basgitaru všetkých čias, je tiež neuveriteľný skladateľ, ktorý vyvinul svoj ​​vlastný zvuk. A bonus navyše bol, že Robert Plant z Led Zepellin prišiel na skúšku s Viktorovou sestrou Alison Krauss… a zdržali sa tam!

Žijete v Nashville, no iste veľa cestujete po svete. Máte niekde svoje obľúbené miesto, kam sa rád vraciate?

Áno, mám. Nashville… Som šťastný, že žijem a pracujem v Nashville a v New Yorku a tiež že mám možnosť robiť hudbu po celom svete. Milujem cestovanie a spoznávanie rôznych miest, ľudí  a kultúr. Mám naozaj rád Českú republiku a priateľov, ktorých tam mám. Dúfam, že tento rok budem hrať na viacerých koncertoch v Českej republike a…  snáď, možno, prvýkrát aj na Slovensku…

Súťaž o CD Daily Specials

Album Daily Specials nahrali hudobníci naživo bez playbackov, mix a mastering urobil v Nashville dvojnásobný držiteľ Grammy za zvuk Casey Wood. Autorom dizajnu albumu, ako vždy v Animal Music, je renomovaný grafik Aleš Najbrt, fotil Adam Holý. Krstilo sa 10. februára v pražskom klube Jazz Dock, počas koncertu a v plnej zostave hudobníkov, ktorí album nahrali. Jedno je isté, pri počúvaní albumu si prídete na svoje!

Do žrebovania o CD s vynikajúcim gitaristom Steve Walshom zaradíme všetkých, ktorí správne odpovedia na otázku: Uveďte meno organistu zo zoskupenia, ktoré nahralo album Daily Specials. Súťaž vyhodnotíme 10. marca.

Víťazom CD sa stal Ján Vrtiak. Výhercu budeme kontaktovať.