Ako sme na BBonline.sk už informovali, Únia ligových klubov v piatok rozhodla o skrátenom formáte dohratia najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Kluby sa zároveň dohodli, že po skončení ročníka žiadny klub nezostúpi. Bez postupovej motivácie však stráca význam i druhá liga riadená SFZ.

Dve najvyššie futbalové ligové súťaže a zároveň Slovenský pohár vo futbale zostali počas koronakrízy, na rozdiel od definitívne zrušených nižších súťaží, len pozastavené. Čakalo sa na možnosť ich reštartu. Ten prichádza, ale výrazné obmedzenia ďalšieho vývoja napokon určili samotné kluby najvyššej súťaže.

Informácia o strate možnosti postupu je trpkou najmä pre futbalistov MFK Dukla B. Bystrica, ktorí pozastavenú II. ligu vedú so ziskom 41 bodov a trojbodovým náskokom pred druhou Dubnicou. Banskobystričania sa pritom netajili postupnými ambíciami pokúsiť sa vrátiť medzi futbalovú elitu. Pre súťažné zápasy by im pritom od budúceho roka mohli už slúžiť zrekonštruované Štiavničky. Dovtedy mali hrávať svoje zápasy vo Zvolene.

“Vedenie MFK Dukla Banská Bystrica sa cíti mimoriadne dotknuté a podvedené z rozhodnutia ÚLK, na základe ktorého žiadny klub z prvej ligy nevypadne a tým pádom, nikto z druhej ligy nepostúpi. Vypočítavosť zachraňujúcich sa klubov v prvej lige prekonala všetky konferenciou schválené normy, súťažný poriadok a športovú etiku. Vyše 10-mesačná úctyhodná snaha funkcionárov a hráčov bola dehonestovaná na pôde Únie ligových klubov, kde kluby svojim rozhodnutím zásadne zasiahli do diania druhej ligy, s ktorou činnosť ÚLK nesúvisí ani okrajovo,” uviedol teraz banskobystrický futbalový klub vo svojom stanovisku.

“Vedenie klubu momentálne zvažuje právne kroky iniciované z dôvodu náhrady škody, nakoľko sponzori ako aj klub samotný investoval do prebiehajúcej sezóny nemalé finančné prostriedky, ktoré ľudia spoza stola nasmerovali rovno na skládku,” dodávajú funkcionári banskobystrického futbalového klubu.

II. liga pravdepodobne pokračovať nebude

Rozhodnutím klubov najvyššej súťaže stráca na význame dohratie samotnej druhej ligy. Z tej sa na jar podarilo pred začiatkom epidemiologickej krízy odohrať len jediné kolo. V zmysle športových kritérií z II. ligy nepostúpi a ani z nej nezostúpi žiadny z klubov.

MFK Dukla vo svojom aktuálnom stanovisku vyzýva na riešenie Slovenský futbalový zväz. S ohľadom na riadenie najvyššej súťaže Úniou ligových klubov má však zväz obmedzené možnosti. Dukla dáva napríklad do pozornosti riešenie z Maďarska, kde rozhodli o zaradení prvých dvoch klubov druhej ligy do najvyššej súťaže v budúcom ročníku.

“Keďže Fortuna liga by sa mala reštartovať až 13.júna, druhá najvyššia súťaž nebude mať navyše dostatočný časový priestor na jej dohratie. Táto súťaž je do 31. mája 2020 pozastavená a o ďalších krokoch sa bude rozhodovať na zasadaní komisie pre riadenie II. ligy, ktorá dá VV SFZ návrh na predčasné ukončenie a uzavretie aktuálneho súťažného ročníka 2019/2020,” uvádza aktuálne stránka Slovenského futbalového zväzu. Defintívny verdikt by mal padnúť počas tohto týždňa.