Do tretieho pohronského derby vstupovala Banská Bystrica s trojicou nových hráčov. Obranu vystužili Steven Delisle a navrátilec Mislav Rosandič. Do útoku pribudol namiesto Martina Belluša mladík Michal Kabáč. Aj s nimi v zostave si barani na rozbehnutý Zvolen verili. Hostia však ťahali štvorzápasovú šnúru výhier a pokračovať v nej chceli aj pod Urpínom.

Dohromady 2751 divákov vytvorilo pod Urpínom výbornú atmosféru

V Banskej Bystrici panovala výborná atmosféra aj napriek tomu, že prítomní diváci nesledovali v prvej časti oku lahodiaci hokej. Napriek tomu sa už v 4. minúte dostal puk do siete. Hosťujúci Obdržálek vysunul na pravej strane Coffmana a ten presnou strelou zápästím prekonal Lassilu. Zvolenčania mohli zvýšiť svoj náskok v 18. minúte, Matisa ale v súboji zoči-voči vychytal domáci gólman. Barani mali v prvej časti výhodu dvoch presilových hier. V nich si však vypracovali iba jednu vážnejšiu šancu, keď strela Brittaina z ľavého kruhu obtrela bočnú sieť Nieminenovej svätyne.

Nova akvizícia Banskej Bystrice, obranca Steve Delisle, si svoju premiéru predstavoval inak

Druhé dejstvo prinieslo atraktívnejší hokej. V 24. minúte sa dostal do úniku Patrik Lamper, jeho blafák ale Nieminen prečítal. Vyrovnať sa domácim podarilo v 26. minúte počas presilovky. Bartánus využil toho, že Faille clonil pred bránkou a strelou od modrej prekonal Nieminena. Vedenie baranom však dlho nevydržalo. O 36-sekúnd napriahol Kováčik, Lassila puk vyrazil iba pred seba a pohotový Kytnár z dorážky poslal Zvolen späť na koňa.

Branislav Kubka v 35. minúte vyrovnával na 2:2

Skórovať mohol v 34. minúte po Hohmannovej prihrávke Bubela, strela z prvej však skončila v náručí Nieminena. Barani sa dočkali v 35. minúte a presadili sa podobným spôsobom ako prvýkrát. Branislav Kubka nahodil puk od modrej čiary, Nieminen toho veľa nevidel a puk nakoniec skočil v sieti. Zverenci trénera Országha mohli duel ešte v druhej tretine otočiť, to by však Hohmann musel premeniť svoj nájazd.

Samostatný únik Casona Hohmanna z 37. minúty gólom neskončil

V 42. minúte mal dobrú šancu spomedzi kruhov Chovan, gólman Lassila ale podržal svoje mužstvo. Na druhej strane vo výbornej pozícii netrafil puk Brittain. Radosť na tribúnach vypukla v 49. minúte, keď puk za Nieminena dokázal pretlačiť Lunter. Rozhodcovia ale po porade s videom gól kvôli bráneniu brankára neuznali. Prišiel trest, keď v 51. minúte dostal puk za obranu Chovan a ten sa nemýlil – 2:3. Banská Bystrica mohla udrieť v 55. minúte, prihrávku Surového spoza brány ale Lamper nedokázal zužitkovať.  Domáci v závere tlačili, odvolali aj brankára Lassilu, no poistku do prázdnej brány pridal 16-sekúnd pred koncom Michal Chovan.

Tipsport liga – 24. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HKM Zvolen 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Góly: 26. Bartánus (Rosandič), 35. Kubka (Faille, Asselin) – 4. Coffman (Obdržálek, Ross), 27. Kytnár (Šišovský, Kováčik), 51. Chovan (Kytnár), 60. Chovan (Šišovský). Zápas sledovalo 2751 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Ďatelinka, Kubka, Brejčák, Delisle, Mihalik, Rosandič, Grüdling, Sedlák – Lunter, Surový, Lamper – Brittain, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Brittain – Róth, Češík, Kabáč

Zostava HKM Zvolen: Nieminen – Drgoň, Ross, Bokroš, Kováčik, Hraško, Wharton, Ťavoda, Andersons – Coffman, Steén, Obdržálek – Šišovský, Kytnár, Chovan –   Török, Jurík, Matis – Síkela, Fekiač, Ďaloga

Povedali po zápase:

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Bolo to typické derby. Malo to fanúšikov, emócie. Dnes sa prejavila naša efektivita a nakoniec sme boli šťastnejší my. Výhra je podložená výborným výkonom brankára a všetkých hráčov. Pri góle Luntera sme avizovali, že ho dosiahol korčuľou. Nevidel som to však dobre, ale niečo tam byť muselo, keď ho neuznali.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Derby malo náboj, bola tu výborná atmosféra. My sme mali slabší vstup do zápasu. V prvej tretine sme mali málo pohybu a boli sme akoby zakríknutí. V druhej tretine sme sa zdvihli a vyrovnali sme. Rýchlo sme potom inkasovali, čo by sa nám nemalo stávať. Aktivitou sme vyrovnali. Bol to boj a čakalo sa, kto spraví chybu. My sme ju spravili a škoda toho gólu, ktorý nám neuznali. Rozhodla chyba, keď sme zabudli za sebou hráča, ktorý skočil zo striedačky. Takéto zápasy rozhodujú chyby a maličkosti a my sme dnes tie chyby spravili, preto odchádza Zvolen od nás s tromi bodmi. Podľa nás to bol regulárny gól, rozhodca však povedal, že prišlo k ataku na brankára a pre to ho neuznali.“

Navrátilec Mislav Rosandič pri svojej premiére zaknihoval jeden bod za asistenciu, so svojím výkonom však nebol spokojný

Mislav Rosandič (obranca B. Bystrice, dnes 0+1): „Bol to taký play off zápas, kde rozhodujú maličkosti. Hostia ich dnes spravili menej. Pri rozhodujúcom góle sme nechali za sebou hráča a jemu sa to takou žabkou so šťastím odrazilo na hokejku a dal gól. V závere sme sa ešte snažili, no už sme nedokázali vyrovnať. Prvá tretina nebola z mojej strany dobrá, postupom času som sa však začal cítiť lepšie.“

Michal Chovan (útočník Zvolena, dnes 2+0): „Hrali sme obetavo, vyrážali sme do brejkov a podali sme kolektívny výkon. Už bolo na čase, aby som rozhodol aj ja. Doteraz to ťahala len prvá formácia. Ja sa po tom zranení stále spamätávam. Je to však zásluha celého tímu. Dostali sme sa tam, kde chceme hrať a budeme sa silou mocou držať v hornej časti tabuľky.“

V nedeľu 3. decembra čaká na baranov ďalší duel s nádychom derby, keď zavítajú na ľad nováčika z Detvy. Úvodné buly je naplánované na 17.00 hod.