V deviatom ročníku Banskobystrického pohára v plávaní sa aj tento rok v bazéne plavárne na Štiavničkách predstavili špičkoví plavci z viacerých krajín sveta.

V Banskej Bystrici sa počas víkendu predstavilo približne dvesto plavcov. Okrem slovenských sem prišli aj pretekári klubov z Českej repuliky, Rakúska, Maďarska, Nemecka, Chorvátska Luxemburska, Litvy, Srbska, Rumunska, Slovinska, Švédska, ale aj Hong Kongu a exotickej Panamy či Costa Ricy. Plavci mali možnosť plniť si v Banskej Bystrici limity aj pre prestížne svetové podujatia, a to vrátane tohtoročných Olympijských hier v Riu de Janeiro.

O vynikajúci výkon sa hneď v sobotu postarala reprezentantka VŠC Dukla Banská Bystrica Katarína Listopadová, ktorá časom 29,96 sekundy na ženskom motýliku na 50-metrov vyrovnala vlaňajší rekord mítingu Barbory Mišendovej, ktorá tentokrát došla až za ňou. Listopadová, rovnako v rekorde mítingu triumfovala aj pri plávaní voľným spôsobom na dvesto metrov.

Katarina Listopadova, Banskobystricky pohar v plavani, plavanie, plavaren Stiavnicky Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk
Úspešná bola v Banskej Bystrici aj Katarína Listopadová.

Už krátko na to padol ďalší rekord mítingu aj v mužskej kategórii, keď maďarský reprezentant Gergő Kis vylepšil svoj minuloročný víťazný čas v disciplíne na dvesto metrov voľným o viac než dve aj pol sekundy a v rovnakej disciplíne na 400 metrov v nedeľu rovnako dominantne vylepšoval svoj vlaňajší čas. Rekord Banskobystrického pohára sa zlepšoval aj v polohových pretekoch mužov na 400 metrov, kde sa z víťazstva tešil Richard Nagy z tímu J&T Bratislava, ale aj v rovnakej disciplíne žien, kde hranicu posunula Maria Claudia Gadea z Rumunska. Srb Andrej Barna zas zlepšoval rekord preteku v disciplíne mužov na 100 metrov voľným spôsobom, ktorú zvládol za skvelých 50,49 sekundy. Výrazne sa rekord mítingu posunul aj v motýliku žien na 200 metrov, kam ho vynikajúcim časom 2:12.09 pousunula Dalma Sebestyén z maďarského klubu Hullam 91 Uszo. Maďarská pretekárka dominovala rekordným časom aj v polohových pretekoch žien na dvesto metrov. V disciplíne žien na 400 metrov voľným spôsobom sa o výrazné zlepšenie doterajšieho rekordu banskobystrického bazénu postarala rakúska reprezentantka Claudia Hufnagl.

Z Banskobystrického pohára si celkovo najlepšie body do rebríčka Medzinárodnej plaveckej federácie odnášajú domáce pretekárky VŠC Dukla Katarína Listopadová, Barbora Mišendová ale napríklad aj Miroslava Syllabová. V silnej konkurencii sa nestratil ale ani náš najlepší plavec Tomáš Klobučník, ktorému najlepšie vyšla disciplína prsia na 200 metrov, kde ako druhý zaostal za víťazným Marcom Kochom o vyše 9 sekúnd. Z prsiarskej stovky si odniesol tretie, z päťdesiatky šieste miesto.

Cieľom organizátorov z plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica je predstavovať na Slovensku európske, ale aj svetové plavecké hviezdy aj v ďalších rokoch.