Za stavu 2:0 pre Banskú Bystricu sa semifinálová séria presťahovala pod Urpín. Nitrania chceli vrátiť baranom požičané z vlastného ľadu, avšak v prípade prehry by boli iba krok od vyradenia.

Začiatok tretieho semifinále bol z obidvoch strán opatrný. Vypredaný banskobystrický štadión sledoval taktický boj. Prvú vážnejšiu šancu mal v 7. minúte domáci Tomáš Hrnka, ktorý z ľavého kruhu preveril pozornosť Lawsona. Corgoni sa dopredu netlačili, no mohli otvoriť skóre. V 14. minúte Milamovu strelu od modrej nebezpečne tečoval Blackwater a donútil Lukáša k výbornému zákroku. Záver prvej časti priniesol prvú presilovú hru v zápase, ktorú dostali po faule Hrnku hostia. Početnú výhodu strávili Nitrania v útočnom pásme, ale k väčšiemu ohrozeniu domácej bránky sa nedostali.

Tempo hry sa v prostrednej tretine  zrýchlilo a mohli za to hlavne zverenci trénera Országha. Prvú veľkú šancu mali však Nitrania, keď sa po pár sekundách k zakončeniu spomedzi kruhov dostal Blackwater. Od tejto chvíle ale boli barani pánmi ľadu, čo hneď aj potvrdili. Patrik Lamper využil zaváhanie Raisa a sám zoči-voči Lawsonovi nedal hosťujúcemu brankárovi šancu. Hostia sa v 24. minúte vyfaulovali a ponúkli Banskej Bystrici presilovku o dvoch hráčov. Tú síce barani nevyužili, no mrzieť ich to nemuselo. V závere druhého dejstva zatlačili Nitru a dobré šance mali postupne Asselin, Faille či Skalický, ktorý opečiatkoval žŕdku. Domáci svoju prevahu dokázali zužitkovať 21 sekúnd pred koncom, keď v sieti skončilo nahodenie obrancu Brejčáka.

Náskok baranov mohol hneď v úvode tretej tretiny navýšiť Bartánus, jeho strela skončila na ľavej žŕdke. Nitra sa v 44. minúte v presilovke vrátila späť do zápasu, keď peknú kombináciu gólovo zakončil spomedzi kruhov Mezei. Hostia sa však radovali iba 19 sekúnd, pretože Faille tečoval Delisleovu strelu a vrátil baranov do dvojgólového vedenia. To v 46. minúte navýšil po prečíslení kapitán domácich Bartánus, ktorý si bekhendom vychutnal Lawsona. Zverenci trénera Stavjaňu ešte neskladali zbrane a v 48. minúte pri hre 4 na 4 sa ujala delovka Mezeia. Hostia nemali na čo čakať a vrhli všetky sily do útoku. V 53. minúte sa až pred Lukáša preštrikoval Troy Milam, ale zblízka domáceho brankára neprekonal. Ďalšiu výbornú príležitosť na zníženie mal Kutálek. Ten v trestnom strieľaní mieril iba vysoko nad. Záverečný klinec do rakvy Nitry vrazil v 57. minúte Bubela, ktorý spomedzi kruhov trafil nechytateľne do horného rohu Lawsonovej svätyne. V predposlednej minúte ešte hostia v presilovej hre o dvoch hráčov skórovali zásluhou Mikúša, no bodku za stretnutím dal 33 sekúnd pred koncom gólom do prázdnej brány Patrik Lamper.

Tipsport liga – semifinále play off – 3. zápas – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Nitra 6:3 (0:0, 2:0, 4:3)

Góly: 22. Lamper,  40. Brejčák (Asselin, Faille), 44. Faille (Delisle, Asselin), 46. Bartánus (Hohmann, Bubela), 57. Bubela (Ďatelinka, Kubka), 60. Lamper (Mihalik) – 44. Mezei (Paulovič, Rýgl), 48. Mezei (Rýgl), 59. T. Mikúš (Paulovič, T. Milam). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané). Stav série 3:0.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Mihalik, Pretnar, Gélinas, Delisle, Brejčák – Lamper, Hrnka, Bortňák – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Češík, Gabor – Kabáč

Zostava HK Nitra: Lawson – Rýgl, Mezei, T. Milam, Ordzovenský, Versteeg, Rais, Korím – T. Mikúš, Krištof, Paulovič – Blackwater, Slovák, Lantoši – H. Ručkay, J. Ručkay, Macík – Kutálek, Šiška, Csányi – Bradley

Povedali po zápase:

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Do prvého gólu to bol z našej strany dobrý zápas. Držali sme domácich od našej brány a podnikali sme brejky. Inkasovaný gól nám podlomil kolená a domáci získali istotu. Banská Bystrica má v tomto play off výbornú formu. Vždy, keď sme dali kontaktný gól, tak znova odskočila a tam je cítiť istotu ich hráčov. Kvitujem, že sme strelili tri góly a hráči bojovali až do konca. Zajtra máme ďalšiu šancu uspieť a presunúť sériu ešte späť na domácu pôdu. „

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Videli sme veľmi dobrý zápas z obidvoch strán. Prvá tretina bola dobrá z pohľadu defenzívy pre obidve mužstvá. V druhej tretine nás nakopol prvý gól. Boli sme aktívni a pridali sme ďalší presný zásah, ktorý bol veľmi dôležitý. Nitra v tretej tretine hru otvorila, získala presilovky a bola nebezpečná. Vždy, keď dala kontaktný gól, tak sme vedeli odpovedať. Pre fanúšikov to bol dramatický zápas až do konca a sme radi, že sme to zvládli. Nitra hrala výborne a podala doposiaľ najlepší výkon v sérii. Zajtra máme šancu sériu ukončiť a urobíme všetko preto aby sme do Nitry už necestovali.“

Marek Bartánus (kapitán B. Bystrice): „Sme veľmi radi za toto víťazstvo. Začiatok bol z obidvoch strán veľmi solídny a Nitra mala mierne navrch. Veľmi nám pomohol prvý gól a psychika prešla na našu stranu. Od tohto momentu sme zápas držali v našich rukách. Musíme sa pozrieť na naše oslabenia, počas ktorých sme dvakrát inkasovali. Nitra aj my máme výborné tímy. Dokazovali sme to celú sezónu a divákom sa musí séria páčiť. Zajtra to budeme chcieť rozhodnúť.“

Branislav Mezei (kapitán Nitry): „Prvú tretinu sme nehrali zle, žiaľ, nepodarilo sa nám skórovať. V druhej časti hrali lepšie domáci a dali aj góly. V tretej tretine sme znížili na rozdiel jedného gólu, bohužiaľ, hneď následne sme inkasovali a boli sme tam, kde na začiatku tretiny. Bolo to pre nás demotivujúce, ale snažili sme sa s výsledkom ešte niečo spraviť. Vždy keď sa nadýchneme, tak inkasujeme. Musíme sa nad tým zamyslieť a zlepšiť hlavne obranu, pretože dostať šesť gólov je veľa. Prehrávame 0:3, ale na postup treba štyri víťazstvá. My sa pokúsime vyhrať a sústrediť sa vždy na ten nadchádzajúci zápas. Nemáme už čo stratiť.“

Jan Lukáš (brankár B. Bystrice): „Prvé dve tretiny sme Nitru do ničoho nepustili. Mali iba strely z diaľky, ktoré musím chytať. Ak aj niečo mali, tak sme ich zavreli. My sa na zajtrajšok musíme pripraviť a budeme radi, ak to zajtra spečatíme. Hráme výborne, tímovo a Nitra to má s nami veľmi ťažké a dúfam, že u toho vydržíme. Zápasy v krátkom slede sú náročné, ale na to sa chystáte celú sezónu.“

Guillaume Asselin (útočník B. Bystrice): „Hrali sme veľmi dobre. Vstup do zápasu bol celkom dobrý, no potom sme to rozbalili. Druhá aj tretia tretina boli výborné. Chýba nám už iba jedno víťazstvo na postup a musíme sa koncentrovať na zajtrajší zápas.“

Už zajtra v utorok 3. apríla môžu barani spečatil svoj postup do finále, keď o 18.00 hod odohrajú štvrtý semifinálový zápas, opäť na vlastnom ľade.