Banskobystrický amfiteáter počas uplynulého víkendu už po tretíkrát hostil hudobný festival Rockscape. Tohtoročný program lákal najmä na zaujímavé zahraničné mená doplnené o osvedčené stálice domácej scény.

Rockscape2016_piatok-39
Laibach (foto: Ivan Golembiovský)

Piatkový večer odštartovali prešovskí Chiki liki tu-a, po ktorých to na hlavnom pódiu rozbalili britskí Brothers Rasputin netajaci svoje veľké sklamanie z výsledkov brexitu. Svoj prvý koncert v Banskej Bystrici odohrala aj bratislavská gothic – rock’n’rollová kapela The Last Days of Jesus. Po nich svoj jediný tohtoročný koncert odpálila nemecká prog-metalová kapela Disillusion. O fantastickú show sa postarala rakúska kapela Russkaja, ktorá svoj štýl prezentuje ako ruskú turbo polku, čo hovorí samo za seba. S blížiacou sa polnocou sa na hlavné pódium postavili najväčšie hviezdy festivalu, slovinská legenda Laibach. Ich koncert tvorený najmä skladbami z aktuálneho albumu Spectre bude ďalším výrazným zárezom v histórii banskobystrického amfiteátra. Piatkovú noc uzavrela česká stálica Laura a její tygři.

Rockscape2016_sobota-50
The Carburetors (foto: Ivan Golembiovský)

Otvorenie sobotného programu už od nultého ročníka festivalu Rockscape patrí študentom Hudobno-tanečného štúdia Zvolen. Po nich sa v stane predstavili českí rockeri Limetal. Po ôsmej svoj set odohrala fínska metalová kapela Waltari charakteristická svojským miešaním štýlov. Rakúski Freiraum 5 sú už neoddeliteľnou súčasťou festivalu a ich mix metalu s poprockom nechýbal ani tento rok. Po desiatej odohrali na hlavnom pódiu svoj jediný tohtoročný koncert v Banskej Bystrici punkáči Iné Kafé hrajúci v pôvodnej zostave. Na punkovej vlne udržala návštevníkov festivalu aj bratislavská koncertná istota Zóna A s nestarnúcim Koňýkom. Po nich už na hlavnom stage doslova odpálili svoju show nórski The Carburetors, ktorí po roku opäť dokázali dobyť amfiteáter a srdcia slovenských fanúšikov. Program sobotnej noci a celého festivalu uzavreli maďarskí Kiss Forever Band.

Podobne ako v minulých rokoch sa patrí dodať, že festivalu by určite pristala aj väčšia divácka kulisa. Domácim organizátorom tentokrát nepomohla ani samospráva, ktorá povolila organizáciu komerčne populárnejšieho festivalu v rovnakom termíne v centre mesta.