Premiérový ročník Kaufland Winter Classic Games 2019 vyvrcholil v nedeľu, keď sa na banskobystrických Štiavničkách hralo pohronské derby medzi domácim HC´05 a HKM Zvolen.

Daždivé počasie spôsobilo už pred sobotným súbojom legiend problémy s ľadovou plochou. Vytrvalý dážď pokračoval aj počas celej nedele a hráči preto bojovali so stojatou vodou na ľadovej ploche. Napriek zlému počasiu si na Štiavničky našlo cestu 7 500 divákov, čím zaplnili celkovú dostupnú kapacitu na tento zápas.

Už od úvodných minút mali hráči problémy s vodou, ktorá zastavovala puk pri prihrávkach a spôsobovala problém všetkým aktérom. S nepriaznivými podmienkami sa lepšie vysporiadali hostia zo Zvolena. Už v 4. minúte sa po chybe Surového dostal k puku Chovan a bekhendom otvoril skóre zápasu. Hra sa často prerušovala a veľa vyložených šancí zmoknutí diváci nesledovali. V 11. minúte sa tešili zvolenskí fanúšikovia, keď vyrazený puk dorazil za chrbát Williamsa Špirko. Domáci sa snažili hrať jednoducho a strieľať z každej pozície, no ani jeden z dvanástich pokusov si cestu do brány Zvolena, ktorú strážil Tomek, nenašiel.

Druhá prestávka sa kvôli úprave ľadu predĺžila. Do nej vstúpili rytieri s výhodou presilovej hry, ktorú aj dokázali zužitkovať. Osamotený Mitchell mal veľa priestoru a zvýšil už na 3:0 pre Zvolen. Barani sa snažili vrátiť späť do stretnutia, ponúknutú šancu v presilovke po vylúčení Petráša nevyužili. Znížiť sa im podarilo v 33. minúte. Eric Faille našiel spoza brány voľného Asselina a ten strelou z prvej vrátil Banskú Bystricu späť do zápasu. Dážď neprestával a podmienky na ľade boli čoraz horšie. Napriek tomu obidvaja tréneri nechceli prerušiť hru a hralo sa ďalej. V závere tretiny mal výbornú príležitosť Brock Higgs, jeho strela len tesne minula pravý horný roh bránky.

Tretiu tretinu otvorila nebezpečná strela Ivana Ďatelinku, ktorú vyrazil maskou Tomek. Vzápätí sa predviedol aj Stephon Williams, ktorý vychytal nájazd Šišovského a držal baranov v hre. V nasledujúcich minútach sa na ľade diali zaujímavé momenty. Najprv hosťujúci Petráš prekonal Williamsa a poslal Zvolen do vedenia 4:1. Po porade s videorozhodcom ale gól nebol uznaný pre posunutú bránu. O 100 sekúnd na to padol gól na druhej strane, ktorý už bol v rámci pravidiel. Zakrytý výhľad pred Tomekom využil Bartánus, ktorý prestrelil hradbu tiel pred sebou a znížil na 2:3. V polovici tretiny si obidve mužstvá vymenili strany a hra sa na pár chvíľ prerušila. Stretnutie sa následne začalo častejšie prerušovať, čo nedovoľovalo domácim vytvoriť na Zvolen stály tlak. V 58. minúte dostali barani výbornú šancu na vyrovnanie. Na lavicu hanby putoval za krosček Poyhonen. Hrdinom sa mohol stať Marek Bartánus, ten však zblízka nedokázal prestreliť Tomeka. Zverenci trénera Cemana zavreli hostí v útočnom pásme, no vyrovnávajúceho gólu sa už nedočkali. Zvolenčania ešte mohli pridať štvrtý gól do prázdnej brány, puk ale pred bránkovou čiarou zastavila veľká mláka.

Tipsport liga – 40. kolo – Banská Bystrica – Štiavničky

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HKM Zvolen 2:3 (0:2, 1:0, 1:0)

Góly: 33. Asselin (Faille, Selleck), 49. Bartánus (Mihalik, Šoltés) – 4. Chovan, 11. Špirko (Andrisík, Šišovský), 22. Mitchell (Špirko, Zuzin). Zápas sledovalo 7500 divákov (vypredané).

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihalik, Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Češík, Nemčík – Asselin, Faille, Selleck – Lunter, Higgs, Bartánus – Lamper, Surový, Šoltés – Gabor, Zigo, Matoušek

Zostava HKM Zvolen: Tomek – Fraser, Poyhonen, Roman, Vandane, Ulrych, Ružička, Pufahl, Hraško – Handlovský, Špirko, Zuzin – Chovan, Kytnár, Obdržálek – Šišovský, Petráš, Mitchell – Andrisík, Holovič, Kelemen

Budúci týždeň má Tipsport liga pre reprezentačnú prestávku voľno. Najbližšie sa barani predstavia v stredu 13. februára, keď na domácom ľade privítajú HC Košice.